27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Ako zabrániť vredu predkolenia?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vred predkolenia je chronická rana spôsobená poruchou krvného obehu. Postihuje hlavne ženy a staršie ročníky, pričom liečba je pomerne zdĺhavá a ochorenie môže recidivovať. Základom liečby je lokálne ošetrovanie rany a kompresia končatiny.

Termín vred predkolenia zahŕňa skupinu viacerých chorobných stavov, ktoré sa definujú ako chronická (dlhšie než 6 týždňov) rana na dolnej končatine podmienená poruchou cirkulácie s pomalou tendenciou k hojeniu.

Tri štvrtiny vredov sa spájajú s chronickou žilovou nedostatočnosťou. Menej často je vred dôsledkom uzáveru periférnych tepien, prípadne má zmiešaný žilovo-tepnový pôvod. Asi v 5 % je prejavom tzv. diabetickej nohy, na podklade postihnutia končatinových ciev cukrovkou.

Ako vred vznikne

Vred na žilovom podklade sa vyskytuje asi u 1 % populácie do 70 rokov, so zvyšujúcim sa vekom stúpa aj výskyt na 4 – 5 % a postihuje hlavne ženy. Žilový systém dolných končatín delíme na povrchový a hlboký, pričom medzi nimi existujú spojky, tzv. perforátory. Chronická žilová nedostatočnosť vzniká pri:

Všetky tieto chorobné stavy majú za následok stázu krvi v žilovom riečisku a zvýšenie tlaku krvi v žilách. Dlhotrvajúca žilová hypertenzia negatívne ovplyvňuje kožnú mikrocirkuláciu (prekrvenie kože), čo vedie k zmenám výživy kože, presiaknutiu a opuchu postihnutej oblastivzniku kožných defektov – vredov.

Vred sa teoreticky môže vyskytnúť kdekoľvek na predkolení, ale najčastejšie v oblasti vnútorného členka. Kožný defekt rôznej veľkosti má spočiatku ostré okraje, neskôr s vyvýšeným valom. Koža v okolí defektu stráca elasticitu a býva hyperpigmentovaná. Subjektívne býva vred sprevádzaný len miernou bolesťou a pocitom napätia, ktoré ustupujú po zdvihnutí končatiny.

Diagnostika

K stanoveniu diagnózy väčšinou stačí typický klinický obraz a ultrazvukové vyšetrenie. Duplexná sonografia cievneho systému dolných končatín je zlatým diagnostickým štandardom, ktorý stanoví komplexný obraz o morfológii a funkcii tepnového a žilového systému vrátane chlopní, anatomický rozsah a závažnosť postihnutia cirkulácie a prispieva k optimalizácii liečby. 

Cieľom liečby je zlepšenie cirkulácie krvi v žilách, eliminácia (príčin) stázy krvi a žilovej hypertenzie. K tomu slúžia tak konzervatívne, ako aj operačné liečebné postupy, väčšinou v kombinácii. Liečba vyžaduje dodržiavanie princípov vonkajšej terapie chronických rán.

A. Konzervatívna liečba

Konzervatívna liečba začína úpravou životosprávy – odstránením obezity, nedostatku pohybu, zmenou sedavého zamestnania (ak je to možné) a vyhýbaním sa noseniu sťahujúceho ošatenia (korzety, podkolienky).

Pacientom s vredmi sa odporúča vyhnúť sa termoforom, horúcim kúpeľom, slneniu či iných formám tepla. Základom liečby je lokálne ošetrovanie vredov a kompresívna terapia.

Lokálne ošetrenie vredu znamená:

  • vyčistenie spodiny (odstránenie odumretého tkaniva, ktoré by bránilo zhojeniu vredu)
  • zabezpečenie hojenia vo vlhkom prostredí
  • nepoškodenie novovznikajúceho epitelu.

Pre zabezpečenie tohto postupu sa dnes úspešne používajú moderné vlhké krytia, ktoré tvoria bariéru pred infekciou rany, nie sú toxické a môžu byť ponechané na rane aj niekoľko dní, čo znižuje pacientov diskomfort v podobe stresujúcich častých preväzov.

Patria sem hydrokoloidné a hydrogélové krytia, algináty, krytia s aktívnym uhlím, či rôzne polopriepustné peny a filmy. Výber konkrétneho prostriedku závisí od hĺbky vredu, či je suchý alebo mokvajúci, či je čistý alebo infikovaný a podobne.

Súčasťou každého preväzu je toaleta vredu, ktorá má odstrániť odumreté bunky a baktérie zo spodiny. Na takto vyčistenú ranu sa nanesie vlhké krytie a naňho sekundárne krytie, ktoré absorbuje ranový sekrét, pričom ale nesmie priľnúť k spodine vredu a mechanicky ju dráždiť.

Kompresívna terapia

Kompresívna terapia nahrádza svalovú pumpu, znižuje žilovú hypertenziu, pôsobí proti opuchom. Jej indikácia je ale plne v rukách lekára, nakoľko u pacientov so súčasným závažným tepnovým poškodením či srdcovou nedostatočnosťou môže byť škodlivá!

Ideálne sú kompresívne obväzy s nízkou ťažnosťou, ktoré poskytujú tuhú kompresiu s vysokým pracovným a nízkym pokojovým tlakom. Vďaka tomu môžu byť aplikované na končatine aj niekoľko dní a nie je nutné ich na noc dávať dolu. Kompresia začína za prstami a postupuje ku kolenu, pričom tlak obvínadla sa postupne znižuje. Správna aplikácia obväzu vyžaduje erudíciu buď vyškolenej sestry alebo sestrou vyškoleného pacienta (príbuzného).

Doplňujúci efekt má zdvihnutie postihnutej končatiny asi 20 cm nad úroveň srdca dvakrát denne aspoň na dve hodiny. Najefektívnejšia je elevácia počas noci.

Podobný účinok majú aj dvojvrstvové kompresívne pančuchy so spodnou krátkoťažnou vrstvou, ktorá sa aplikuje priamo na krytie na rane a s tlakom 10 mmHg vytvorí dostatočný tlak počas noci. Cez deň sa na ňu natiahne druhá pančucha či podkolienka s tlakom 30 mmHg, ktorá hlavne pri chôdzi vytvára vysoký pracovný tlak, ktorý je potrebný v akútnej fáze liečby.

Klasické jednovrstvové dlhoťažné pančuchy nie sú vhodné v liečbe samotného vredu, svoje miesto ale majú v prevencii recidívy vzniku vredov. Je nutné uviesť a uvedomiť si, že takáto liečba je beh na dlhé trate a rovnako ošetrujúci zdravotný tím, ako aj pacient (a ten v prvom rade) sa musí vyzbrojiť veľkou trpezlivosťou. Liečba môže trvať rádovo aj mesiace, ale aj napriek tomu je možné vred zahojiť.

B. Chirurgická liečba

Operačné postupy sú zamerané na odstránenie patologicky zmenených žíl povrchového žilového systému – tzv. stripping. Pokiaľ sú postihnuté aj spojky medzi povrchovým a hlbokým systémom, tieto sa podviažu z krátkych kožných nárezov, aby viac nedochádzalo k spätnému toku krvi.

Klasický chirurgický stripping nahrádzajú v posledných rokoch menej invazívne metódy ako laserrádiofrekvenčné odstránenie. Bude si ale treba ešte počkať na viac relevantných štúdií, ktoré s odstupom desať a viac rokov od zákroku porovnajú ich účinnosť s klasickým strippingom.

Záver

Komplexnosť liečby vredu predkolenia posúva pacientov do rúk špecialistov – chirurgov a dermatológov. Odstránenie chorobne zmeneného žilového systému je predpokladom eliminácie recidívy, alebo vzniku vredu na inom mieste končatiny.

Množstvo nových liečebných prípravkov na trhu situáciu pacientov v posledných rokoch výrazne zlepšilo. Základom vyliečenia ale stále zostáva trpezlivosť a dodržiavanie všetkých liečebných postupov.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť nôhdolné končatinykrvácanieškvrny na koživarixy