27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Čo pomáha na kŕčové žily?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Liečba zahŕňa kvalitnú kompresiu a venofarmaká. Kompresívne pančuchy dnes nájdete v mnohých atraktívnych prevedeniach. Liečebne sa využívajú výťažky z pagaštanu konského a ginka dvojlaločného. Odporúča sa dostatočná pohybová aktivita a popíjanie čerstvo vylisovaných štiav s obsahom cvikly, mrkvy a špenátu.

Kŕčové žily predstavujú chronické žilové ochorenie, ktoré sa vizuálne prejavuje zväčšením, pokrútením a vydutím povrchových žíl. Táto choroba postihuje najmä dolné končatiny a je spájaná výlučne s ľudskou populáciou. Vývoj je dlhodobý, predchádza mu mnoho príznakov:

  • bolesť a pocit ťažoby nôh
  • mravenčenie
  • kŕče
  • náchylnosť na tvorbu opuchov
  • metličkovité žily.

Rizikové faktory

Neliečené kŕčové žily môžu viesť k zápalom povrchových žíl, či vzniku vredov predkolenia. Väčšina rizikových faktorov je získaná a neovplyvniteľná. Patrí sem vek, ženské pohlavie, tehotenstvo a s ním spojené hormonálne zmeny, dlhodobé státie, obezita, poruchy vyprázdňovania – zápcha a genetická predispozícia.

K ďalším príčinám vzniku ochorenia sa radí nedostatok pohybu, časté prekríženie nôh, nosenie sťahujúceho šatstva a obuvi na vysokom opätku. Všetky tieto činitele spôsobujú veľký tlak na žilový systém. Nedostatočným žilovým odtokom dochádza k spomaleniu krvného prúdu v kapilárach. V ďalšej fáze dochádza k prilepeniu bielych krviniek na vnútornú výstelku žíl, uvoľňovaniu rôznych enzýmov a deštrukcii žilovej steny.

Prevencia

Dôležitou súčasťou prevencie je dostatočná pohybová aktivita. Ideálny je pohyb bez otrasov ako plávanie, bicyklovanie a prechádzky. Státie je potrebné obmedziť na minimum. Ak to nie je možné, odporúča sa prešľapovanie na mieste, urobiť zopár drepov, poskokov a tak rozhýbať svalové vlákna v okolí žíl.

Netreba zabúdať ani na pravidelnú 10 – 15 minútovú relaxáciu s vyloženými nohami, či sprchovanie nôh striedavo teplou a ľadovou vodou v 2 až 3 sériách. Strava by mala byť vyvážená s dostatočným obsahom vlákniny. Vhodné je vyhýbať sa vyprážaným a presoleným jedlám, konzervovaným potravinám, fajčeniu a alkoholu.

Naopak, odporúča sa čo najčastejšie popíjanie čerstvo vylisovaných zeleninových štiav s obsahom vitamínov a antioxidantov, najmä s obsahom cvikly, mrkvy a špenátu.

Liečba

Liečba varixov je dlhodobá, závisí od štádia choroby a ťažkostí chorého. Jej základom je podporenie krvného obehu. Najčastejšie sa rozhoduje medzi konzervatívnym postupom (správna životospráva, kompresívna terapia a farmakoterapia) a radikálnym postupom (eliminácia varixov, chirurgické odstránenie, skleroterapia, rádiofrekvenčná a laserová ablácia).

Základom konzervatívnej liečby je kvalitná kompresia. Jej podstatou je vytvorenie dostatočného tlaku na stenu povrchových a hlbokých žíl končatín. Zabráni sa tak zadržiavaniu krvi a usmerní sa jej tok smerom k srdcu. Na vytvorenie kompresívnej bandáže je možné použiť elastické obvínadlá, najlepšie šírky 8 – 10 cm, priložené od prstov na nohe cez pätu až na lýtko či stehno alebo kompresívne pančuchy rôznych kompresných tried.

Kompresívne pančuchy

Kompresívne pančuchy sa delia do kompresívnych tried na základe veľkosti tlaku, ktorý vyvíjajú na oblasť členka. Prvé tri triedy sú určené na podporu a liečbu žilovej nedostatočnosti.

I. kompresívna trieda (15 – 21 mmHg) predstavuje výrobky, ktoré sú určené na prevenciu rozvoja kŕčových. Používajú sa aj v tehotenstve alebo počas cestovania. Sú vhodné pre pacientov, ktorí trpia pocitom ťažkých, unavených, opuchnutých nôh a vyskytujú sa u nich drobné viditeľné žilky.

II. kompresívna trieda (23 – 32 mmHg) a III. kompresívna trieda (34 – 46 mmHg) sú určené na liečbu kŕčových žíl. Vyrábajú sa z vysoko elastických materiálov s obsahom mikrovlákna alebo bavlny.

Niektoré sú obohatené o ióny striebra, extrakt z aloe vera, grepu, citrónu, tymiánu. Môžu obsahovať ureu alebo mentol. Prítomnosťou týchto látok sú pančuchy obohatené o protiplesňový, chladivý, dezinfekčný či hydratačný účinok.

Existujú vo viacerých farebných prevedeniach. Sú vhodné nielen pre ženy. V ponuke sú lýtkové pančuchy s krajkou alebo lemom, otvorenou alebo uzatvorenou špičkou. Stehenné sú naviac vyrábané aj s možnosťou upínania v páse, vo verzii pre pacientov s normálnou výškou alebo s predĺženým strihom. Poslednú skupinu tvoria klasické pančuchové nohavice.

O výbere správnej dĺžky najčastejšie rozhoduje lekár na základe vyšetrenia. Okrem správnej dĺžky je veľmi dôležité vybrať aj vhodnú veľkosť. Pančuchy sa navliekajú ráno, najlepšie ešte na posteli, kým nie sú nohy opuchnuté. Niektorí výrobcovia odporúčajú pre ľahšiu manipuláciu použitie gumených rukavíc.

Na kompresívne pančuchy je potrebné si zvykať. Odporúča sa začať ich nosiť 2 až 4 hodiny denne a tento čas postupne predlžovať. Sú určené na nosenie počas dňa a pri záťaži. Obvykle sú predpisované lekárom špecialistom (cievny, cievny chirurg, chirurg, internista, kožný lekár) na tzv. lekársky poukaz.

Sú čiastočne alebo plne hradené z prostriedkov verejného zdravotného poistenia a sú preplácané opakovane v množstve 2 páry/ 2 kusy za rok. Kompresívne výrobky je možné si zakúpiť aj bez lekárskeho predpisu, avšak za plnú cenu.

Venofarmaká

Medzi ďalší zo spôsobov konzervatívnej liečby patrí medikamentózna liečba. V terapii sa používajú liečivá, ktoré patria do skupiny s názvom venofarmaká. V literatúre sú známe aj pod pomenovaním venotoniká, edémprotektíva, vazoprotektíva, venoprotektíva. Používajú sa prevažne v cievnom lekárstve na liečbu žilových ochorení spojených s chronickým žilovým zlyhávaním.

Svoje uplatnenie však nachádzajú aj v očnom lekárstve pri liečbe diabetickej retinopatie, v proktológii pri vonkajších aj vnútorných hemoroidoch a gynekológii v terapii predmenštruačného syndrómu či metrorágie (maternicové krvácanie mimo menštruačných cyklov).

Venofarmaká sú látky prírodného, polosyntetického alebo syntetického pôvodu. V mnohých prípravkoch sa používa ich kombinácia. Mechanizmus účinku je rôznorodý a komplexný. Majú vplyv na lymfatický aj venózny systém, pôsobia na mikro aj makro cirkuláciu a ochranu chlopní. Vďaka tomu dochádza k zmenšeniu opuchov, odstráneniu bolesti a pocitu ťažkých nôh. Medzi možné nežiaduce účinky patria alergické reakcie, tráviace ťažkosti – bolesť brucha, nauzea, zvracanie, návaly krvi do hlavy a bolesť hlavy.

K najdôležitejším venofarmakám prírodného pôvodu patria flavonoidy rutín, troxerutín, oxerutín, hesperidín, diosmín, kvercetín a saponíny escín – extrakt zo semien pagaštanu konského, ruskogenín – extrakt z koreňov listnatca bodlinatého. Zo syntetických sú to tribenozid, kalcium dobesilát a heptaminol.

Escín

Ide o zmes látok izolovaných zo semien pagaštanu konského. Semená musia byť pred použitím špeciálne upravené. Liečebne sa využíva buď extrakt alebo samotný vyizolovaný escín.

Účinný je hlavne v počiatočnom štádiu zápalu, zmenšuje opuch, znižuje priepustnosť stien kapilár a zvyšuje cievny tonus. Spolu s flavonoidmi pôsobí spazmolyticky na hladké svalstvo ciev. Extrakt z pagaštanu sa používa predovšetkým pri chronickej cievnej insuficiencii, hemoroidoch a kŕčových žilách, na liečbu zápalov žíl, trombóz, posttraumatických hematómov, ale aj v prevencii pooperačných modrín, podliatín a opuchov.

Odporúčaná denná dávka je 600 mg extraktu, čo zodpovedá 100 mg escínu. Na začiatku liečby je možné uvedenú dávku zvýšiť na 150 mg. Udržiavacia dávka sa pohybuje v rozmedzí 35 až 70 mg escínu denne.

Liečbe nie je vhodná pre pacientov s poškodením pečene a obličiek, s tromboembolickou poruchou, tehotné a dojčiace ženy. Prípravky s jeho obsahom sú určené na vnútorné užitie (tablety, dražé, kvapky), aj na lokálnu aplikáciu vo forme mastí či gélov.

Liečebne sa využívajú aj výťažky z iných rastlín – brusnice čučoriedkovej, cesnaku kuchynského, červenej vinnej révy a jadier grapefruitu. Extrakt z listov ginkga dvojlaločného (biloba) je najpredávanejším fytofarmakom v Európe.

Záver

Farmakoterapia kŕčových žíl by mala byť cielená a monitorovaná. S odstupom niekoľkých týždňov je potrebné vyhodnotiť jej efekt, ďalší vývoj choroby a následné opakované predpísanie lieku.

Dĺžka liečby je individuálna, zvyčajne dlhodobá s kontinuálnym podávaním liekov. Nemá význam ju aplikovať u nesymptomatických varixov, pretože tieto liečivá nespomaľujú rozvoj choroby. Netreba však zabúdať ani na to, že podchytenie včasných štádií, skorá a správna diagnostika a liečba zabráni vzniku možných komplikácií.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť nôhdolné končatinykŕčové žilykrvácanieliečiváškvrny na koži