10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Akútna rinosinusitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Akútna (intermitentná) rinosinusitída je klinicky definovaná ako ochorenie respiračného traktu, zápal nosa a prínosových dutín. Patrí k jedným z najčastejšich diagnóz v klinickej praxi. Ide o vážny medicínsky problém, o zápalové ochorenie prebiehajúce súčasne na sliznici nosa a prínosových dutinách (PND). Ochorenie môže trvať viac ako dva týždne. Typicky býva zapríčinená vírusovou infekciou, vzácnejšie baktériami.

Vznik a príčiny

Akútna rinosinusitída je najčastejšie spôsobená vírusovou infekciou, ktorá môže byť komplikovaná bakteriálnou superinfekciou. Najjednoduchším spôsobom ako oddiferencovať vírusovú a bakteriálnu rinosinusitídu je zhodnotenie trvania symptómov. Ochorenie sa však v dôsledku genetických ochorení vyskytuje zriedkavo.

Symptómy/príznaky

Prvým prejavom rinosinusitídy sú charakteristické príznaky nádchy. Opuch nosovej sliznice a hustý sekrét vytekajúci z nosa môže sprevádzať mierne zvýšená teplota či celková slabosť. V prípade bakteriálnej infekcie sa výtok môže zmeniť z priehľadného hlienu na hnisavý. Čuchové a chuťové vnemy bývajú často oslabené.

Postihnutie prínosových dutín sa prezentuje bolesťou hlavy a tlakom v tvári. Typická je bolesť na dotyk v oblasti lícnych kostí, pod očami a na čele. Taktiež sa môže prejavovať ako bolesť hornej čeľuste a zubov. Zhoršuje sa v predklone.

Sprievodným prejavom môže byť tlak v uchu a kašeľ, ktorý sa zvýrazňuje najmä v noci.

Varovnými príznakmi komplikovaného priebehu je veľmi intenzívna bolesť hlavy neodpovedajúca na bežné analgetiká (lieky proti bolesti), poruchy videnia a vysoká horúčka. V týchto prípadoch sa odporúča bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnostika

Rinosinusitída sa dá diagnostikovať z anamnestických údajov pacienta, pričom ju možno rozdeliť na akútnu (ARS) a chronickú (CRS). Ochorenie je sprevádzané pocitom tlaku, bolesti v oblasti nosa, dutín alebo až stratou čuchu. V niektorých prípadoch môže lekár odobrať vzorky sekrétu na zistenie pôvodcu ochorenia a lepšie prispôsobenie liečby, dutiny zobraziť pomocou RTG vyšetrenia.

Liečba

Samozrejmosťou je vyšetrenie ORL. Cieľom medikamentóznej liečby pri akútnej rinosinusitíde je eliminácia infekcie, redukcia zápalu, zlepšenie priechodnosti nosovej dutiny, podpora drenáže, a tým celkové zlepšenie a úprava symptómov. Počas akútnych vzplanutí sa odporúča podávanie antibiotík a intranazálnych kortikosteroidov. Vhodné je doplnenie soľnými roztokmi a roztokmi s obsahom kyseliny hyalurónovej. Ak konzervatívna liečba nezaberie, pacienti sú indikovaní k chirurgickému riešeniu, ktoré v súčasnosti predstavuje metóda funkčnej endonazálnej chirurgie.

Na uľahčenie odtoku sekrétu a dýchania môžu byť použité nosové kvapky, tablety či výplachy dutín slanými roztokmi. Bolesti sa zmierňujú analgetikami. Účinné môžu aj obklady tváre vlhkými, teplými uterákmi a zvlhčovanie vzduchu.

Prevencia

Odhaduje sa, že dospelých jedincov postihne rinosinusitída dva – až päťkrát ročne. Určiť presnú incidenciu je určiť obtiažne, pretože ochorenie je bežné a prevažná časť populácie lekára ani nenavštívi. Dôležité je komplexné vyhýbanie sa prechladnutiu, nádche a celkovému oslabeniu imunity.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyhlavahorúčkakašeľnosrinosinusitídastrata čuchutlak v ušiach