10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Akútne predávkovanie psychostimulantmi

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Akútne predávkovanie, alebo intoxikácia, je prechodný stav po požití psychoaktívnych látok, ktorý vymizne po vylúčení týchto látok z tela. Medzi najčastejšie príznaky patria poruchy vedomia, správania, vnímania, emócií, poznávania i fyziologických funkcií. Psychostimulanty sú látky, ktoré zvyšujú duševné funkcie, bdelosť a odstraňujú únavu. Patrí k nim metamfetamín (pervitín), amfetamín, efedrín, fenmetrazín, extáza – MDMA a kofeín. Tieto látky môžu byť súčasťou liečiv využívaných pri terapii narkolepsie alebo u detí s ADHD. Vo väčšine prípadov sú tieto látky zneužívané ako drogy kvôli zvýšeniu bdelosti, energie a myslenia.

Vznik a príčiny

Psychostimulanty sa do tela môžu dostať šnupaním, fajčením, inhaláciou, injekčne alebo orálne. Tieto budivé látky zvyšujú v mozgu koncentráciu dopamínu, sérotonínu a noradrenalínu. To vedie k dysfunkčnému správaniu, k poruche vnímania a taktiež ovplyvňujú správnu funkciu telesných systémov, ako je kardiovaskulárny systém, dýchací systém alebo termoregulačný systém.

S týmito drogami prichádzajú do kontaktu často mladí ľudia na diskotékach, ktorí chcú vyskúšať niečo nové. Vysokopostavení manažéri tiež patria do rizikovej skupiny. Dôležité je vedieť, že závislosť od týchto látok vzniká veľmi rýchlo. Niekedy stačia tri opakovania a človek je v začarovanom kruhu, z ktorého sa väčšinou dostane len za pomoci špecialistov z oblasti psychiatria.

Príznaky

Medzi hlavné prejavy akútneho predávkovania patrí zvýšená bdelosť a energia, psychomotorický nepokoj, častá je zvýšená rýchlosť myslenia. Dochádza k potlačovaniu hladu, spánku a únavy. Pacient pod vplyvom psychostimulantov je často spoločenský, priateľský, vo vyššej miere nadväzuje kontakty. Môže sa vyskytovať aj hrubosť či citová labilita, ktorá vedie až k afektívnym prejavom. Výnimkou nie sú ani paranoidné myšlienky či ilúzie.

Veľmi nebezpečné sú hlavne komplikácie, ktoré môžu vzniknúť po aplikácii psychostimulantov. Medzi tieto komplikácie patria poruchy srdcového rytmu, vzostup tlaku krvi, zvýšenie pulzovej frekvencie, rozšírenie priemeru priedušiek (bronchodilatácia), ďalej sa môže objaviť zvýšené potenie, zimomravosť, nevoľnosť, vracanie, rozšírenie zorničiek, svalová slabosť alebo svalové kŕče.

Po niekoľkodňovom užívaní psychostimulantov hrozí riziko masívnej dehydratácie a vyčerpania. Po opakovanom podaní sa vyvíja psychická závislosť s tendenciou k tolerancii a zvyšovaniu dávok. Pri dlhodobom užívaní môže dôjsť k rozvoju amfetamínovej psychózy, ktorá sa prejavuje paranoidným myslením, halucináciami a nezvratným poškodením mozgu.

Diagnostika

Lekár musí pacienta dôkladne klinicky vyšetriť a zistiť anamnézu. Súčasťou je prehliadka tela, zhodnotenie starostlivosti a výživy, vyhľadanie vpichov, posúdenie stavu nosovej priehradky, chrupu, zorníc. Rýchlym toxikologickým vyšetrením moču sa zisťuje hladina toxických látok. Laboratórny rozbor krvi pomôže zhodnotiť stav vnútorného prostredia pacienta, prípadne viesť k rozhodnutiu o diagnóze a následnej liečbe. Lekár musí zhodnotiť situáciu a stav pacienta. Pri podozrení, že ide o závislosť, pacienta pošle k špecialistovi z odboru psychiatria.

Liečba

Pri akútnej intoxikácii psychostimulantmi môžu byť ovplyvnené niektoré z vitálnych funkcií, preto je dôležité sledovanie akútne predávkovaného pacienta, zaistenie pokojného prostredia a doplnenie tekutín. Po vylúčení psychostimulantov z tela dochádza k odstráneniu príznakov akútnej intoxikácie. Pri prejavoch kardiovaskulárnych komplikácií sa používajú beta-blokátory, lieky ovplyvňujúce funkciu srdca. Pri psychotických prejavoch akútnej intoxikácie sa používajú benzodiazepíny (lieky na upokojenie a zmiernenie úzkostných prejavov).

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
amfetamínová psychózacitová labilitailúziemozognevoľnostparanoidné myšlienkyporuchy vedomiarozšírenie zorničieksrdcevracanie