Alergický zápal očných spojiviek /konjuktivitída/ je bežným sprievodným príznakom alergickej nádchy. Svrbenie spôsobené touto diagnózou je zvyčajne mierne. Niektorí ľudia môžu cítiť intenzívne pálenie, aj keď je menej časté. Oči sú všeobecne diskomfortné, ale obyčajne nie sú bolestivé. Pri teplom počasí sa môžu prejavy zhoršovať.
Existuje rad faktorov, ktoré môžu spôsobiť, že niekto bude mať vyššiu pravdepodobnosť vzniku alergickej kojnuktivitídy, aj keď sa líšia v závislosti od špecifického druhu konjunktivitídy. Rodinná a osobná história sú dôležitými faktormi pri všetkých typoch konjunktivitídy. Anamnéza alergického ochorenia vrátane sennej nádchy (alergickej nádchy), astmy alebo atopickej dermatitídy (ekzém) zvyšuje riziko vzniku alergickej konjunktivitídy u každého jednotlivca. Iné predispozičné faktory zápalu očných spojiviek sú vek, pohlavie a stav očí.
Priebeh alergickej konjunktivitídy je premenlivý. Pri jednoduchej konjunktivitíde (SAC) je tento stav často obmedzujúci, v niektorých prípadoch môže byť dlhodobejší. U iného typu sa stav často zlepšuje, keď človek starne.
Príčinami sú aj vzdušné alergény, predovšetkým peľ, prach, plesne, ale tiež baktérie a ich reakcie na ne. Prejavy môžu byť celoročné alebo sezónne. Ďalšími vyvolávateľmi môžu byť lieky (napríklad antibiotické očné kvapky), konzervanty a kozmetika.
Charakteristickými prejavmi sú svrbenie, pálenie a slzenie očí, pocit cudzieho telesa v oku, niekedy opuch okolo očí a začervenanie spojiviek, bolesti hlavy a svetloplachosť. Videnie nie je nijako obmedzené. Existuje niekoľko typov alergickej konjunktivitídy:
Jednoduchá alergická konjunktivitída (SAC)
Môže byť sezónna alebo trvalá.
Jarná keratokonjunktivitída (VKC)
Ide o chronickú a ťažkú formu alergickej konjunktivitídy, ktorá je silne spojená s osobnou a rodinnou anamnézou iných alergických (atopických) ochorení.
Atopická keratokonjunktivitída (AKC)
Týka sa zápalu spojiviek a viečok. Obyčajne sa vyskytuje v obidvoch očiach a je silne spojená s atopickou dermatitídou (typ ekzému).
Obria papilárna konjunktivitída (GPC)
Ide o typickú konjunktiviálnu reakciu na predĺžené podráždenie spôsobené cudzím telesom. Najčastejším cudzorodým telesom, ktoré spôsobuje toto podráždenie, sú kontaktné šošovky. GPC nie vždy musí mať klasický alergický pôvod.
Diagnóza pri alergickej konjunktivitíde sa stanoví na základe klinického obrazu, vhodná je spolupráca s alergológom. Ak pacient vykazuje očné príznaky, lekár bude venovať veľkú pozornosť niekoľkým aspektom klinickej anamnézy. Bude sa pýtať na nedávne kontakty s osobami u ktorých bol prítomný zápal alebo infekcia horných dýchacích ciest, detaily sexuálnej histórie – zvlášť ho bude zaujímať výskyt chlamýdií alebo gonorey, lieky na predpis i bez predpisu. Dôležitý je aj výskyt očného ochorenia v minulosti, používanie kontaktných šošoviek alebo iná choroba spojená s očným ochorením (napríklad reumatoidná artritída). Pre lekára je tiež dôležitá aj rodinná anamnéza atopických (alergických) stavov, ako je alergická nádcha alebo dermatitída.
Pacienti by sa mali predovšetkým vyvarovať alergénov, ktoré problémy spúšťajú. Ďalej je dôležité časté umývanie rúk, aby sa do svrbiacich očí nezaniesla infekcia. Pri alergických problémoch pomáhajú lieky (antihistaminiká). Očné kvapky s obsahom antihistaminík znižujú začervenanie, opuch a svrbenie. V prípade alergie na peľ je lepšie zdržiavať sa v uzatvorených priestoroch, nechať zatvorené okná a pri pobyte vonku nosiť slnečné okuliare kvôli zamedzeniu vniknutia peľu do očí.
Existuje mnoho možností pre ľudí, ktorí majú príznaky alergickej konjuktivitídy. Niektorí pacienti zistia, že im pomáha chladné prostredie v okolí očí a klimatizácia v dome či byte.