10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Alkoholické ochorenie pečene

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pri nadmernom užívaní alkoholu je ohrozených viacero orgánov. Keďže alkohol sa metabolizuje a odbúrava v pečeni, jej poškodenie alkoholom býva spomedzi všetkých orgánov najčastejšie. Postupne nasleduje vývoj od stukovatenia až po cirhózu a zlyhanie pečene. Hlavným znakom ochorenia pečene, spôsobeného nielen alkoholom, je žltačka.

Liečba

Liečba vyžaduje okamžité zastavenie pitia alkoholu. Stav sa následne rieši podaním vitamínu B1, kortikosteroidov na liečbu hepatitídy, podľa potreby sa využíva dialýza. V konečných štádiách cirhózy je jedinou záchranou transplantácia pečene, nutná je doživotná prísna abstinencia.

Prevencia

Prevenciou alkoholového ochorenia pečene je piť alkohol s mierou alebonepiť alkohol vôbec.

Vznik a príčiny

Príčinou vzniku alkoholického poškodenia pečene je nadmerné využívanie jej enzýmov na odbúravanie veľkého množstva alkoholu a jeho priamy toxický účinok na bunky pečene.

V prvej fáze dochádza k steatóze pečene, laicky nazývanej stukovatenie. Enzýmy, ktoré sa normálne používajú na štiepenie mastných kyselín, sa počas chronickej konzumácie alkoholu používajú na jeho odbúravanie. Keďže sú zamestnané alkoholom, mastné kyseliny a tuky sa hromadia a vzniká steatóza.

Následne dochádza k systematickému poškodzovaniu pečene, ktoré sa imunitný systém a bunky pečene snažia opraviť vznikom zápalu – alkoholickej hepatitídy. Toto je moment, keď sa do obehu uvoľňujú špecifické látky, ktorých detekcia slúži na odhalenie alkoholizmu z krvi. Po vyčerpaní možností opravy vzniká zjazvenie pečene, cirhóza. Na rozdiel od hepatitídy a steatózy je nezvratná.

Príznaky

Hlavným znakom ochorenia pečene, a to nielen spôsobeného alkoholom, je žltačka. Očné bielka a koža sú sfarbené do žlta a pokožka môže úporne svrbieť. Následne sa rozvíjajú nešpecifické príznaky ako bolesť brucha, nechutenstvo, nevoľnosť a vracanie, únava a slabosť, strata hmotnosti.

Postupom rozvoja zlyhania pečene vznikajú príznaky ako zmätenosť a zmeny správania, akumulácia tekutiny v brušnej dutine (ascites), zlyhanie obličiek.

Diagnostika

K diagnostike alkoholického ochorenia pečene patrí vyšetrenie vzorky krvi na pečeňové enzýmy – pečeňové testy. Nasledujú ďalšie vyšetrenie, najčastejšie ultrazvukom alebo CT brucha.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchacirhózanechutenstvonevoľnostpečeňúnavavracaniezmätenosťzmena správania