12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Antistreptolyzín O (ASLO )

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Antistreptolyzín O (ASO alebo ASLO) je protilátka proti antigénu streptolyzín O. Je to exotoxínová bielkovina, ktorú produkujú všetky kmeneStreptococcus pyogenes_skupiny A a kmene baktérií_C_a_G Streptococcus. Označenie O v názve znamená nestabilitu tejto bielkoviny voči kyslíku. Hlavnou funkciou streptolyzínu O je podmieniť rozpad červených krviniek. Zvýšené hladiny antistreptolyzínu O v krvi spôsobujú poškodenie srdca a kĺbov. Vo väčšine prípadov sa na liečbu pacientov so zvýšenou hodnotou antistreptolyzínu O používa penicilín.

Vznik a príčiny

V prípade prepuknutia infekcie spôsobenej streptokokmi produkuje organizmus protilátky proti rôznym antigénom, ktorých nositeľmi sú práve tieto mikroorganizmy. ASLO je jednou z takýchto bielkovín. Zvýšená alebo stúpajúca koncentrácia tohto proteínu v krvi teda môže dokladovať infekciu, ktorú organizmus prekonal v minulosti, prípadne s ňou práve bojuje. Antistreptolyzín O bol jedným z prvých bakteriálnych markerov využitých na diagnostiku a sledovanie niektorých druhov ochorení, napríklad reumatickej horúčky a šarlachu. Ak telo protilátky proti streptokokovej infekcii produkuje dodatočne, hovoríme o oneskorenej protilátkovej reakcii. Tento fakt spôsobuje, že v rámci diagnostiky neexistuje žiadna norma, teda normálna hodnota koncentrácie týchto markerov v krvi. Ich prítomnosť však poukazuje na expozíciu organizmu týmto baktériám. Keďže je nimi infikovaných veľa ľudí a nemajú príznaky ochorení, samotná prítomnosť ASLO chorobu nepreukazuje a je nutné ju diagnostikovať aj pomocou iných postupov. Za prijateľné hodnoty, pri ktorých nie je klinické podozrenie napríklad na prebiehajúci reumatizmus spôsobený týmito baktériami, sa pokladá v prípade dospelých hodnota nižšia ako 200 jednotiek a v prípade detskej populácie hodnota nižšia ako 400 jednotiek.

Hladiny protilátok začínajú v organizme stúpať po 1 až 3 týždňoch od prepuknutia streptokokovej infekcie, pričom vrchol dosahujú po troch až piatich týždňoch. Približne po 6 mesiacoch klesnú opäť na klinicky nevýznamné hodnoty. Vo väčšine prípadov sa infekcie streptokokmi identifikujú a liečia antibiotikami. Keď infekcie prebiehajú bezpríznakovo alebo sa neliečia, môžu u niektorých ľudí, najmä malých detí, podmieniť vznik komplikácií (následkov), konkrétne zapríčiňujú reumatickú horúčku a glomerulonefritídu. Test na stanovenie ASLO sa preto indikuje v prípadoch, keď pacient prejaví príznaky poukazujúce na reumatickú horúčku alebo glomerulonefritídu a krátko predtým sa u neho objavila bolesť v krku alebo mu diagnostikovali streptokokovú infekciu iným spôsobom.

Symptómy

Reumatická horúčka spôsobená streptokokovou infekciou sa prejavuje okrem zvýšenej hladiny ASLO zápalom srdcového svalu (karditída), zápalom mnohých veľkých a malých kĺbov tela s častým napadnutím kĺbov rúk a prstov (polyartritída), neurologickým poškodením v podobe mimovoľných nekontrolovateľných zášklbov a krútivých pohybov (chorea minor), vznikom podkožných uzlín a objavením sa bledočerveného nestáleho a nesvrbivého kruhovitého výsevu, ktorý je v strede bledej farby a najčastejšie postihuje bočnú stranu trupu (erythema annulare).

Glomerulonefritídu sprevádzajú príznaky ako vysoký krvný tlak, vracanie, únava, zvýšená teplota, opuchnutie viečok, sfarbenie moču do červena, prípadne jeho zakalenie a nižšia produkcia.

Diagnostika

Stanovenie antistreptolyzínu O sa vykonáva pri podozrení na infekciu streptokokmi skupiny A, C a G, ako sú reumatická horúčka a poststreptokoková akútna glomerulonefritída. Stanovenie množstva jednotiek v sére pacienta sa využíva na detekciu stupňa infekcie β-hemolytickými streptokokmi. Odporúča sa opakované vyšetrenie na posúdenie dynamiky imunitnej odpovede organizmu. Krv sa odoberá dvakrát. Prvý raz sa hodnota jednotiek stanovuje zo séra na počiatku ochorenia. Druhý odber realizuje lekár 4 týždne po prvom odbere. Zvýšené hodnoty jednotiek v organizme, predovšetkým pri opakovaných odberoch, poukazujú na zvýšené riziko vzniku komplikácií akútneho streptokokového ochorenia.

Vyšetrenie sa robí sérologickými metódami, ako je latexová aglutinácia alebo sklíčková aglutinácia, a na zistenie presnej hodnoty sa používa test ELISA.

Liečba

Na zníženie hladiny protilátok proti ASLO sú indikované antibiotiká a kortikosteroidy. V prípade reumatickej horúčky odborníci odporúčajú pokoj na lôžku a dostatočné preliečenie streptokokovej infekcie penicilínovým antibiotikom trvajúce minimálne 10-14 dní.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kĺbyliečivásrdceteplotaúnavavracaniezápal srdcového svalu