04.07.2019 • 2 minút na prečítanie

Aspirín

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Aspirín (kyselina acetylsalicylová) je najstarším umelo pripraveným liečivom. Má analgetické aj antiseptické účinky, takže sa odporúča na utíšenie bolestí rôzneho pôvodu a znižovanie teploty.

Blokuje zrážanie krvi a ak si pacient aplikuje vyššie dávky, pôsobí aj protizápalovo. Známy je pod obchodnými názvami Aspirín, Acylpyrín alebo Anopyrín. Ide o generiká, čiže lieky s rovnakým účinkom, len iným názvom vzhľadom na výrobcu.

Príznaky

Tým, že aspirín má analgetické aj antiseptické účinky a pôsobí na celú škálu symptómov, je vhodný pri týchto príznakoch: chrípkové ochorenia, bolesti hlavy,bolesti kĺbov a svalov, bolesti zubov, migréna, reumatická horúčka alebo artritída, prevencia a liečba embólií a infarktov. Aspirín pomáha aj pri Alzheimerovej chorobe.

Liečba

Aspirín pacienti znášajú veľmi dobre. Najčastejším vedľajším účinkom je podráždenie tráviacej sústavy – môže spôsobovať žalúdočné vredy až krvácanie do žalúdka. Ďalším nežiaducim účinkom je spomaľovanie zrážania krvi, silnejšie krvácanie (a to aj pri menštruácii) a častejšia tvorba modrín, teda nie je vhodný pri užívaní liekov ovplyvňujúcich zrážanlivosť krvi. Aspirín by sa nemal konzumovať pri závažnej poruche obličiek, pečene alebo srdca. Nie je vhodný pre deti.

Aspirín sa neodporúča kombinovať s liekmi na zrážanlivosť krvi, s liekmi proti depresii a epilepsii. Nie je vhodný ani pri cukrovke, pretože znižuje hladinu glukózy v krvi. Opatrne ho treba dávkovať, prípadne úplne vynechať, pri pravidelnom užívaní metotrexátu. Skúsenosti tiež hovoria, že nie je vhodné kombinovať aspirín s ibuprofenom.

Rizikové skupiny
Odborníci aspirín neodporúčajú pacientom, ktorí majú peptický vred, akúkoľvek poruchu krvácania, alergiu na aspirín, alergiu na akýkoľvek NSAID, ako je ibuprofen, sú vystavení riziku gastrointestinálneho krvácania alebo hemoragickej mŕtvice. Ďalej sa neodporúča ľuďom, ktorí pravidelne pijú alkohol, podstupujú zubnú alebo chirurgickú liečbu, hoci aj malú, majúnekontrolovanú hypertenziu, problémy s pečeňou alebo s obličkami.

Prevencia

Napriek tomu, že aspirín je voľnopredajný liek, o jeho užívaní sa treba poradiť s odborníkom. Aspirín znižuje riziko infarktu myokardu a mŕtvice a riziko kolorektálneho karcinómu. Aj preto je populárne jeho nadužívanie. To však môže spôsobiť vnútrolebečné krvácanie a krvácanie do žalúdka.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
analgetické účinkybolesť hlavybolesť svalovbolesť zubovchrípkahlavaliečivámigrénasvalyzuby