12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ataxia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ataxia je stav, ktorý sa vyznačuje poruchou koordinácie pohybov. Môže postihovať reč, pohyby očí, prehĺtanie a ďalšie oblasti.

Ide o degeneratívne ochorenie nervového systému, jeho prejavy sa podobajú prejavom človeka pod vplyvom alkoholu. Ochorenie má vážne dôsledky a často spôsobuje skrátenie života či ťažké zdravotné problémy.

Vznik a príčiny

Ataxia býva zapríčinená celým radom faktorov. Najčastejšie je jej príčinou poškodenie mozočka (cerebellum, malý mozog), prípadne inej časti nervovej sústavy. Poškodenie môže spôsobiť úraz, úder do hlavy alebo dlhodobý nadmerný príjem alkoholu, nedostatok vitamínu E alebo vitamínov skupiny B, ataxiu môžu zapríčiniť aj dedičné faktory.

Ataxiu spôsobuje aj vírusové ochorenie. Je zriedkavou komplikáciou ovčích kiahní. Po odznení ochorenia sa zvyčajne vytratí aj ataxia. Ďalšími chorobami, popri ktorých sa vyskytuje, sú autoimunitné ochorenia ako roztrúsená skleróza, celiakia a iné. Ataxia môže byť zapríčinená aj vystavením organizmu chemickým látkam – niektorým liekom, ťažkým kovom.

Príznaky

Príznaky sa odvíjajú od typu a vážnosti ataxie. Najvýraznejšie príznaky ataxie sú: zlá koordinácia končatín, časté zakopávanie, nestabilita, nezrozumiteľná a spomalená reč, problémy s prehĺtaním, narušená jemná motorika a z toho vyplývajúce ťažkosti s úkonmi ako zapínanie gombíkov, písanie, používanie príboru a podobne.

V prípade, že sa ataxia objavila po úraze, príznaky sa často časom zlepšia alebo celkom vymiznú.

Typy ataxie

Existuje viacero typov ataxie. Medzi najznámejšie patria:

• Cerebellárna ataxia: ataxia spôsobená poruchou mozočka.
• Senzorická ataxia: ataxia vyvolaná poruchou nervov, ktoré prijímajú podnety z vonkajšieho prostredia.
• Vestibulárna ataxia: ataxia zapríčinená poškodením vestibulárneho systému.

Diagnóza
Diagnostika ataxie zahŕňa viacero testov a vyšetrení. Lekári hodnotia rodinnú a zdravotnú anamnézu, pacient sa musí podrobiť aj neurologickému vyšetreniu. Časté je aj magnetická rezonancia alebo CT, niekedy i genetické vyšetrenia.

Liečba

Liečba ataxie ako takej neexistuje, zameriava sa na zmierňovanie jej príznakov. Pacienti podstupujú terapie na pomoc s rečou, fyzioterapiu a medikamentóznu liečbu. Keďže pri ataxii sú časté problémy s pohybom, pacienti sú odkázaní na barly alebo invalidný vozík. Konkrétne liečebné postupy závisia od symptómov, ktoré pacient pociťuje a ktoré mu najviac znepríjemňujú každodenný život.

Prevencia

Prevencia ataxie nie je celkom možná, keďže jej príčiny často nie sú ovplyvniteľné. Je dôležité zabrániť prípadným úrazom hlavy, napríklad nosením ochrannej prilby, aby sa predišlo zraneniam mozgu. V prípade diagnostikovanej ataxie je vhodné predchádzať zhoršovaniu príznakov. To sa dá docieliť disciplínou a riadením sa odporúčaniami lekárov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
ataxiacerebelárna ataxiamozognezrozumiteľná rečslabá koordinácia