10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Bakteriálny zápal mozgových blán

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Meningitída je zápal postihujúci obaly, ktoré obklopujú mozog a miechu. Chránia centrálny nervový systém (CNS) – tieto obaly sa nazývajú meningy. Meningitída môže byť bakteriálna alebo vírusová. Najčastejšou formou je vírusová meningitída, bakteriálna meningitída je závažnejšia. Infekcia sa môže vyvinúť aj ako komplikácia iného ochorenia alebo po poranení hlavy. Vo veľmi vzácnych prípadoch je spôsobená liekmi. Bez liečby môže bakteriálna meningitídavyvolaťparalýzu, mŕtvicu, záchvaty, sepsu a dokonca smrť.

Diagnostika

Pri podozrení na meningitídu je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Lekár vykoná fyzikálne vyšetrenie, bude hľadať fialovú alebo červenú vyrážku na koži, stuhnutosť šije a vyšetrí bedrové a kolenné flexe (ohybnosť). Urobí rozbor mozgovo-miechového moku a krvi. Na základe týchto vyšetrení určí presnú príčinu meningitídy.

Liečba

Akútna bakteriálna meningitída sa musí okamžite liečiť intravenóznymi antibiotikami a v poslednom čase aj kortikosteroidmi (znižujú riziko komplikácií, ako je opuch mozgu a záchvaty). Antibiotikum alebo kombinácia antibiotík závisia od druhu baktérií spôsobujúcich infekciu. Lekár môže odporučiť široké spektrum antibiotík, ak nevie presne určiť príčinu meningitídy.

Prevencia

Niektorým typom bakteriálnej meningitídy sa dá predchádzať pomocou očkovania. Existujú vakcíny, ktoré chránia pred pneumokokmi, meningokokmi a Hib spôsobujúcimi meningitídu.

Vznik a príčiny

Časté príčiny meningitídy sa líšia podľa vekových skupín:

Novorodenci:skupina B Streptococcus, Streptococcus pneumoniae, Listeria monocytogenes, Escherichia coli.

Deti:Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae typu b (Hib), Streptococcus skupiny B.

Dospievajúci a mladí dospelí:Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae typu b (Hib), Streptococcus skupiny B.

Starší dospelí:Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae typu b (Hib), Listeria monocytogenes.

Bakteriálna meningitída vznikne, keď sa tieto baktérie dostanú do krvného obehu a potom do mozgu a miechy, kde spôsobujú infekciu. Väčšina baktérií, ktoré majú na svedomí túto formu infekcie, sa šíri prostredníctvom blízkeho osobného kontaktu, napríklad kašľom, kýchaním, bozkávaním. Nie všetky baktérie, ktoré spôsobujú meningitídu, sa šíria osobným kontaktom. Bakteriálna meningitída sa môže rozvinúť i po konzumácii určitých potravín obsahujúcich baktériu Listeria, ako sú mäkké syry, párok v rožku, sendvičové mäso.

Príznaky

Symptómy meningitídy sa môžu objaviť náhle alebo v priebehu niekoľkých dní. Normálne sa objavujú 3 – 7 dní po infekcii. Medzi časté príznaky meningitídy patrí nevoľnosť a vracanie, horúčka, bolesti hlavy a stuhnutý krk, bolesť svalov, citlivosť na svetlo, zmätenosť, studené ruky alebo nohy, škvrnitá koža, v niektorých prípadoch vyrážka, ktorá sa nestráca pod tlakom. Neskoršie príznaky sú záchvaty a kómy. Deti môžu vykazovať aj zrýchlené kŕmenie, podráždenosť a nadmerný plač.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bakteriálny zápal mozgových blánbolesť hlavybolesť svalovcitlivosť oka na svetlohorúčkamiechamozognevoľnostvracaniezmätenosť