04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Bezpečnosť mobilného telefónu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Vplyvom mobilných zariadení na celkový zdravotný stav organizmu sa zaoberá veľké množstvo tímov vedeckých pracovníkov. Výsledky výskumov nie sú jednotné. Existujú tvrdenia , že mobilné telefóny nemajú žiaden vplyv na organizmus, teda sú bezpečné. Iní sa zase domnievajú, že ich dlhodobé používanie môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny, predovšetkým v oblasti hlavy. Žiaľ, presná odpoveď na to, či sú, alebo nie sú absolútne bezpečné, nie je známa. V každom prípade nebezpečenstvo mobilného telefónu spočíva v používaní v nevhodných situáciách (napríklad pri šoférovaní), keď môže zapríčiniť stratu pozornosti.

    Mobilný telefón je prenosné elektronické zariadenie, ktoré má množstvo spôsobov využitia. Primárnou funkciou mobilného telefónu je komunikácia, hlasová, textová, alebo dátová. Aby mohol mobilný telefón vykonávať komunikačnú funkciu, je nutné, aby bol prepojený s telefónnou sieťou. Preto sú mobilné zariadenia akési malé mikrovlnné prístroje, ktoré prijímajú a vysielajú signály.

    Žiarenie mobilných telefónov patrí do skupiny neionizujúceho žiarenia. Omnoho nebezpečnejšie je žiarenie ionizujúce, ktorého frekvencia je vyššia. Rádiové vlny produkované mobilným telefónom sa šíria všetkými smermi. To znamená, že ak je telefón napríklad pri uchu, vlny sa vysielajú aj do tela. Toto žiarenie pohlcujú tkanivá, vedie to k veľmi malej zmene teploty časti vystavenej žiareniu. Našťastie, žiarenie nie je také silné, aby poškodilo DNA.

    Množstvo energie absorbovanej živým tkanivom opisuje veličina SAR (Specific absorption rate). Jednotkou tejto veličiny je W/kg. Maximálna povolená hodnota je 2 W/kg. Čím nižšia je hodnota, tým menší vplyv má zariadenie na organizmus. Väčšina mobilných zariadení sa pohybuje v rozmedzí od 0,5 – 1,0. Každý výrobca je povinný túto hodnotu pri telefónoch udávať.

    Ak existuje zvýšené riziko vzniku ochorenia v dôsledku používania mobilného telefónu, je určite dôležité pripomenúť, že deti sú viac zraniteľné, lebo mnohé ich životne dôležité systémy (predovšetkým nervový) sa stále vyvíjajú. Preto sa deťom neodporúča nadmerne používať a neustále nosiť pri sebe mobilný telefón.

    Vo svete koluje množstvo informácií o škodlivosti mobilných telefónov. Zatiaľ však na zdravie človeka nebol negatívny vplyv telefónu preukázaný. Je to predovšetkým preto, že výskumy sú veľmi zložité. Jediným preukázateľným vplyvom mobilných zariadení na život človeka je strata pozornosti v určitých situáciách, ktoré ju vyžadujú.

    Ak sa človek domnieva, že telefón ovplyvňuje jeho zdravie aj napriek tomu, že zatiaľ nie sú preukázané negatívne vplyvy na organizmus, odporúča sa telefón od organizmu vzdialiť. Zníži sa tak množstvo dopadajúceho žiarenia. Dosiahnuť sa to dá relatívne jednoducho – pri telefonovaní možno používať hlasitý odposluch alebo handsfree súpravu.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    rakovinazávislosťznížená koncentrácia