19.07.2021 • 3 minút na prečítanie

Vakcína proti Alzheimerovej chorobe potvrdila svoju bezpečnosť v druhej fáze klinického testovania

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

    Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí demenciou asi 50 miliónov ľudí, pričom ročne pribúda okolo 10 miliónov prípadov. Alzheimerova choroba je najbežnejšou formou demencie a odhaduje sa, že predstavuje 60 až 70 percent všetkých prípadov.

    Potenciálna vakcína proti Alzheimerovej chorobe AADvac1, aktuálne prešla druhou fázou klinického testovania s pozoruhodnými výsledkami. Ukázalo sa, že je bezpečná a schopná vyvolať imunitnú odpoveď. Táto vakcína predstavuje revolučný prístup v liečbe a prevencii Alzheimerovej choroby.

    Doposiaľ zistené dôkazy naznačujú, že zmeny mozgu spojené s Alzheimerovou chorobou môžu byť výsledkom hromadenia tau a beta amyloidových proteínov a niekoľkých ďalších faktorov. Zdá sa, že abnormálny tau proteín sa hromadí v špecifických oblastiach mozgu zodpovedných za pamäť. Beta-amyloid sa zhlukuje do plakov medzi neurónmi a bráni im, aby si medzi sebou posúvali mediátory, ktoré majú za úlohu preniesť informáciu z periférie do mozgu a naopak. Keď hladina beta-amyloidu dosiahne bod zlomu, dôjde k rýchlemu rozšíreniu tau proteínu do celého mozgu. Celkové množstvo abnormálneho tau proteínu v mozgu súvisí so štádiom a závažnosťou ochorenia.

    Nie všetky tau proteíny sú však zlé, preto je vakcína navrhnutá tak, aby naučila imunitný systém rozpoznávať medzi dobrými a škodlivými proteínmi. Cieľom  vakcíny AADvac1 je spomaliť tvorbu tých škodlivých proteínov tau a zastaviť šírenie už vytvorených tau proteínov.

    Vakcína proti Alzheimerovej chorobe
    Autor: nobeastsofierce/Shutterstock.com

    Vakcína AADvac1 sa javí byť bezpečná a ukázala, že stimuluje imunitnú odpoveď  proti špecifickým častiam tau proteínu, ktorého akumulácia v mozgovom tkanive je jedna z príčin vzniku Alzheimerovej choroby. Týmto spôsobom by sa mohol oddialiť rozvoj ochorenia, ako aj spomaliť jeho progresia. Aj keď toto je dobrá správa, vakcína zatiaľ žiaľ nepreukázala zásadný vplyv na pokles kognitívnych funkcii u pacientov s prebiehajúcou Alzheimerovou chorobou.

    Štúdie sa zúčastnilo 196 účastníkov z ôsmich európskych krajín, pričom 117 z nich dostalo vakcínu a zvyšných 79 dostalo placebo. Účastníci dostali 11 dávok vakcíny, alebo placeba, v priebehu 24 mesiacov. Ukázalo sa, že vakcína mala najlepší účinok u tých účastníkov, ktorým už Alzheimerova choroba bola diagnostikovaná. 

    Druhá fáza randomizovanej klinickej štúdie slúži na posúdenie celkovej účinnosti vakcíny ako aj na to, aby sa stanovilo jej adekvátne dávkovanie. Tím vedcov, ktorí vakcínu vyvíja uviedol, že vakcína spomalila hromadenie plazmatického proteínu, ktorý je ukazovateľom degenerácie nervových buniek. Na dôkladnejšie posúdenie však bude potrebný ďalší výskum, vďaka ktorému budú môcť posúdiť či vakcína zastaví a zvráti ochorenie u významnej časti populácie.

     

    Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

    What Happens to the Brain in Alzheimer’s Disease?

    Alzheimer’s Vaccine Shown To Be Safe In Phase II Clinical Trial

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Aktuality
    alzheimerova chorobakognitívne problémymozogzhoršená pamäťzmätenosť