17.08.2021 • 8 minút na prečítanie

Bielkoviny či krv v moči? Zbystrite pozornosť. Môžu byť neškodné, no môžu včas varovať pred závažným ochorením

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Proteinúria – ako z názvu vyplýva – označuje príliš vysoké hladiny bielkovín v moči, ktoré môžu ovplyvniť funkciu obličiek. Príčin môže byť mnoho. Hematúria značí prítomnosť krvi/krviniek v moči. Oba tieto stavy môžu byť iba dočasným problémom, avšak môžu byť aj sprievodným varovným signálom vážnejšieho ochorenia. Liečba proteinúrie či hematúrie silne závisí od skutočnej príčiny týchto zložiek v moči.

V tomto článku sa dozviete:

  • príznaky a príčiny proteinúrie a hematúrie,
  • ako sa diagnostikujú,
  • možnú liečbu a prevenciu.

Čo je to proteinúria?

Proteinúria je zvýšená hladina bielkovín v moči. Tento stav môže byť znakom poškodenia obličiek. Bielkoviny – ktoré pomáhajú budovať svaly a kosti, regulujú množstvo tekutiny v krvi, bojujú proti infekciám a opravujú poškodené tkanivo – by mali v krvi zostať. Ak sa bielkoviny dostanú do moču, opúšťajú tak telo, čo nie je zdravé a žiadúce.

Ako sa bielkoviny dostanú do moču?

Bielkoviny sa dostávajú do moču v prípade, že obličky nefungujú správne. Glomeruly – malé klbká kapilár (ciev) v obličkách, zvyčajne filtrujú odpadové produkty a prebytočnú vodu z krvi.

Glomeruly tieto látky prepúšťajú do moču, avšak väčšie bielkoviny a krvinky zachytávajú. Ak sa menšie proteíny dostanú cez tieto glomeruly, tubuly (dlhé, tenké, duté trubice v obličkách) zachytia tieto proteíny a udržia ich v tele.

Ak sú však glomeruly alebo tubuly poškodené, je problém s procesom reabsorpcie bielkovín alebo dochádza v organizme k tvorbe nadmerného množstva bielkovín, budeme pozorovať ich prítommnosť aj v moči.

Normálne množstvo bielkovín v moči je menej ako 150 mg/deň. Vysoká hladina bielkovín v moči je spojená s rýchlym poklesom funkcie obličiek. Proteinúria je najčastejším nálezom pri obličkových poruchách. Je prítomná najmä u starších ľudí a ľudí s inými chronickými ochoreniami.

Glomerulus
Autor:Sciencepics/Shutterstock.com

Čo spôsobuje proteinúriu?

V mnohých prípadoch je proteinúria spôsobená relatívne benígnymi alebo dočasnými zdravotnými problémami. Patria sem dehydratácia, zápaly a nízky krvný tlak. Intenzívne cvičenie alebo aktivita, emočný stres, aspirín a vystavenie chladu môžu tiež spustiť proteinúriu. Okrem toho sem môžu patriť aj obličkové kamene.  

Proteinúria je včasnou indikáciou chronického ochorenia obličiek, postupnej straty funkcie obličiek, ktorá môže nakoniec vyžadovať dialýzu alebo transplantáciu obličky. Cukrovka a vysoký krvný tlak môžu poškodiť obličky a sú príčinou číslo 1 v ochoreniach obličiek.       

Medzi ďalšie obličky potenciálne poškodzujúce choroby a zdravotné stavy, ktoré môžu viesť k proteinúrii, patria:

  • imunitné poruchy, ako je lupus a Goodpastureov syndróm,
  • akútny zápal obličiek (glomerulonefritída),
  • rakovina plazmatických buniek (mnohopočetný myelóm),
  • intravaskulárna hemolýza – deštrukcia červených krviniek a uvoľnenie hemoglobínu v krvnom obehu,
  • srdcovo-cievne ochorenie,
  • preeklampsia, súčasný vývoj hypertenzie a proteinúrie u tehotnej ženy,
  • otrava,
  • úraz,
  • rakovina obličiek,
  • kongestívne srdcové zlyhanie.

Aké sú jej príznaky?

Ľudia s proteinúriou často nemájú žiadne príznaky, najmä ak obličky pracujú dostatočne. Ak je však proteinúria pokročilá, príznaky môžu zahŕňať:

  • častejšie močenie,
  • dýchavičnosť,
  • únavu,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • opuch tváre, brucha, chodidiel alebo členkov,
  • nedostatok chuti do jedla,
  • kŕče svalov v noci,
  • opuchy okolo očí, najmä ráno,
  • penivý alebo tzv. bublinkový moč.

Aj to sú príznaky chronického ochorenia obličiek. Každý, kto má tieto príznaky, najmä penivý moč a opuchy, by mal ihneď navštíviť lekára.

Penivý moč
Autor: Zay Nyi Nyi/Shutterstock.com

Typy proteinúrií

Proteinúrie nemusia mať jednotný pôvod. Dôvod vzniku môže byť na rôznej úrovni – prerenálnej, renálnej (obličkovej) a postrenálnej.

Prerenálna

  1. funkčná – nie je prítomná porucha obličiek, je to tzv. fyziologická proteinúria, ktorá je podmienená buď zvýšenou filtráciou plazmatických proteínov, zvýšenou priepustnosťou membrány glomerulov alebo je prechodná – podmeniená hypoxiou,
  2. overflow“ – príčinou je filtrácia bielkovín, ktoré sú atypické = ich molekulová hmotnosť je menšia a môžu sa vyskytovať v cirkulácii (hemoglobín, myoglobín, degradačné produkty fibrínu).

Renálna

  1. glomerulárna
    • selektívna: príčinou je porucha glomerulárneho filtra/zápal = do moču sa dostanú len bielkoviny s nízkou molekulovou hmotnosťou, väčšie sa nefiltrujú,
    • neselektívna: pri vážnom poškodení glomerulárnej membrány = filtrujú sa aj väčšie bielkoviny a v moči nájdeme albumín, transferín, imunoglobulíny (najčastejšie pri glomerulonefritídach),
  2. tubulárna – stav, keď sa v tubuloch obličiek nestačí reabsorbovať množstvo bielkovín, ktoré sa v glomeruloch prefiltrovalo (príčinou sú lieky, ťažké kovy, alebo tubulointersticiálna nefritída).

Postrenálna

Do definitívneho moču sa dostávajú bielkoviny z interstícia obličiek, najmä pri intersticiálnej nefritíde – sú to bielkoviny zápalového výpotku.

Ako je proteinúria diagnostikovaná? 

Proteinúria sa diagnostikuje pomocou močových testov. Pacient poskytne vzorku moču, ktorá sa vyšetrí v laboratóriu. Lekári na otestovanie časti vzorky ihneď použijú „mierku“ – tenkú plastovú tyčinku s chemikáliami na špičke. Ak je v moči príliš veľa akejkoľvek látky, chemický hrot zmení farbu. 

Zostávajúca časť moču sa potom vyšetrí pod mikroskopom. Lekári hľadajú látky, ktoré nepatria do moču. Tieto látky zahŕňajú červené a biele krvinkybaktérie a kryštály, ktoré môžu v organizme rásť a vyvíjať sa do obličkových kameňov. 

Lekár má podozrenie na chronické ochorenie obličiek alebo iný závažný stav – čo ďalej? 

Lekár, ktorý má podozrenie na ochorenie obličiek, by mal test moču zopakovaž trikrát počas troch mesiacov. Ak sú vzorky zakaždým pozitívne na prítomnosť bielkovín, pacient má pravdepodobne ochorenie obličiek. Čím skôr je diagnóza diagnostikovaná, tým väčšia je šanca, že lekári chorobu spomalia a zastavia jej progresiu. 

Ďalšie testy môžu zahŕňať: 

  1. Krvný test na meranie hladín kreatinínu (chemický odpadový produkt). Zdravé obličky presúvajú túto látku z krvi do moču. Ak obličky nepracujú správne, kreatinín zostane v krvi.   
  1. Krvný test na odhad rýchlosti glomerulárnej filtrácie (GFR). GFR porovnáva veľkosť, vek, pohlavie a rasu pacienta s hladinami kreatinínu a albumínu v krvi. GFR hovorí lekárovi, ako dobre fungujú obličky a ako pokročilé je prípadné ochorenie obličiek. Pomáha tiež lekárovi naplánovať liečbu.  
  1. Krvný test na meranie všetkých bielkovín v sére 
  1. Zobrazovacie metódy, ako sú CT vyšetrenie a ultrazvuk. Tieto metódy zhotovujú snímky obličiek, ktoré pomáhajú lekárom odhaliť problémy, ako sú obličkové kamene, nádory alebo upchatie močových ciest.     
  1. Elektroforéza bielkoviny moču. Lekári vo vzorke moču hľadajú konkrétne druhy bielkovín. Napríklad prítomnosť proteínu nazývaného Bence-Jones môže naznačovať mnohopočetný myelóm (rakovina plazmatických buniek).  
  1. Imunofixačný krvný test – tento test deteguje v krvi proteíny nazývané imunoglobulíny – protilátky, ktoré bojujú proti infekcii. Príliš veľa rovnakých imunoglobulínov môže značiť rakovinu krvi.  
  1. Biopsia obličiek. Jedná sa o postup, ktorý zahŕňa odobratie malého kúska tkaniva obličky. Lekári vzorku skúmajú pod mikroskopom, aby zistili, čo spôsobilo ochorenie obličiek a rozsah poškodenia.  

Liečba proteinúrie – čo všetko zahŕňa? 

Liečba závisí od základného stavu, ktorý spôsobil proteinúriu. Každý stav vyžaduje inú liečbu. 

Ak sa potvrdí ochorenie obličiek, liečebný plán môže zahŕňať liekyzmenu stravychudnutie a cvičenie. Diabetici a pacienti s hypertenziou s proteinúriou môžu potrebovať lieky na krvný tlak a diabetici budú musieť kontrolovať hladinu cukru v krvi. Diabetici by mali každoročne absolvovať krvné testy glomerulárnej filtrácie (GFR) a môžu byť odoslaní k nefrológovi. 

Tehotné ženy s preeklampsiou by mali byť starostlivo sledované. Tento stav, aj keď je počas tehotenstva vážny, sa zvyčajne vyrieši až po narodení dieťaťa. Pacienti s proteinúriou s nízkym krvným tlakom by si mali naplánovať každoročné preventívne prehliadky, testy moču a kontroly krvného tlaku. 

Ak nie je proteinúria sprevádzaná cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo iným zdravotným stavom, stále je možné predpísať lieky na krvný tlak, aby sa zabránilo prípadnému poškodeniu obličiek. Krvný tlak a moč by ste mali kontrolovať každých šesť mesiacov, aby ste sa uistili, že ochorenie obličiek naozaj nie je prítomné. Pokiaľ ide o pacientov s miernou alebo dočasnou proteinúriou, liečba nemusí byť potrebná vôbec. 

Proteinúria – testovacie prúžky
Autor: rumruay/Shutterstock.com

Ako je proteinúria diagnostikovaná?

Proteinúria sa diagnostikuje pomocou močových testov. Pacient poskytne vzorku moču, ktorá sa vyšetrí v laboratóriu. Lekári na otestovanie časti vzorky ihneď použijú „mierku“ – tenkú plastovú tyčinku s chemikáliami na špičke. Ak je v moči príliš veľa akejkoľvek látky, chemický hrot zmení farbu.

Zostávajúca časť moču sa potom vyšetrí pod mikroskopom. Lekári hľadajú látky, ktoré nepatria do moču. Tieto látky zahŕňajú červené a biele krvinky, baktérie a kryštály, ktoré môžu v organizme rásť a vyvíjať sa do obličkových kameňov.

Lekár má podozrenie na chronické ochorenie obličiek alebo iný závažný stav – čo ďalej?

Lekár, ktorý má podozrenie na ochorenie obličiek, by mal test moču zopakovaž trikrát počas troch mesiacov. Ak sú vzorky zakaždým pozitívne na prítomnosť bielkovín, pacient má pravdepodobne ochorenie obličiek. Čím skôr je diagnóza diagnostikovaná, tým väčšia je šanca, že lekári chorobu spomalia a zastavia jej progresiu.

Ďalšie testy môžu zahŕňať:

  1. Krvný test na meranie hladín kreatinínu (chemický odpadový produkt). Zdravé obličky presúvajú túto látku z krvi do moču. Ak obličky nepracujú správne, kreatinín zostane v krvi.
  2. Krvný test na odhad rýchlosti glomerulárnej filtrácie (GFR). GFR porovnáva veľkosť, vek, pohlavie a rasu pacienta s hladinami kreatinínu a albumínu v krvi. GFR hovorí lekárovi, ako dobre fungujú obličky a ako pokročilé je prípadné ochorenie obličiek. Pomáha tiež lekárovi naplánovať liečbu.
  3. Krvný test na meranie všetkých bielkovín v sére.
  4. Zobrazovacie metódy, ako sú CT vyšetrenie a ultrazvuk. Tieto metódy zhotovujú snímky obličiek, ktoré pomáhajú lekárom odhaliť problémy, ako sú obličkové kamene, nádory alebo upchatie močových ciest.
  5. Elektroforéza bielkoviny moču. Lekári vo vzorke moču hľadajú konkrétne druhy bielkovín. Napríklad prítomnosť proteínu nazývaného Bence-Jones môže naznačovať mnohopočetný myelóm (rakovina plazmatických buniek).
  6. Imunofixačný krvný test – tento test deteguje v krvi proteíny nazývané imunoglobulíny – protilátky, ktoré bojujú proti infekcii. Príliš veľa rovnakých imunoglobulínov môže značiť rakovinu krvi.
  7. Biopsia obličiek. Jedná sa o postup, ktorý zahŕňa odobratie malého kúska tkaniva obličky. Lekári vzorku skúmajú pod mikroskopom, aby zistili, čo spôsobilo ochorenie obličiek a rozsah poškodenia.

Liečba proteinúrie – čo všetko zahŕňa?

Liečba závisí od základného stavu, ktorý spôsobil proteinúriu. Každý stav vyžaduje inú liečbu.

Ak sa potvrdí ochorenie obličiek, liečebný plán môže zahŕňať lieky, zmenu stravy, chudnutie a cvičenie. Diabetici a pacienti s hypertenziou s proteinúriou môžu potrebovať lieky na krvný tlak a diabetici budú musieť kontrolovať hladinu cukru v krvi. Diabetici by mali každoročne absolvovať krvné testy glomerulárnej filtrácie (GFR) a môžu byť odoslaní k nefrológovi.

Tehotné ženy s preeklampsiou by mali byť starostlivo sledované. Tento stav, aj keď je počas tehotenstva vážny, sa zvyčajne vyrieši až po narodení dieťaťa. Pacienti s proteinúriou s nízkym krvným tlakom by si mali naplánovať každoročné preventívne prehliadky, testy moču a kontroly krvného tlaku.

Ak nie je proteinúria sprevádzaná cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo iným zdravotným stavom, stále je možné predpísať lieky na krvný tlak, aby sa zabránilo prípadnému poškodeniu obličiek. Krvný tlak a moč by ste mali kontrolovať každých šesť mesiacov, aby ste sa uistili, že ochorenie obličiek naozaj nie je prítomné. Pokiaľ ide o pacientov s miernou alebo dočasnou proteinúriou, liečba nemusí byť potrebná vôbec.

Čo je hematúria?

Hematúria je prítomnosť krviniek v moči. Hematúriu možno nazvať buď hrubou/makroskopickou alebo mikroskopickou.

  • hrubá/makroskopická hematúria vzniká vtedy, keď je v moči prítomné dostatočné množstvo krvi viditeľné voľným okom – to môže zmeniť moč/toaletnú vodu na svetlo ružovú alebo jasne červenú,
  • mikroskopická hematúria znamená, že v moči je množstvo krvi možné vidieť iba mikroskopom.

Prečo vzniká?

Hematúria môže mať niekoľko rôznych príčin, niektoré sú závažnejšie ako ostatné. Tieto stavy zahŕňajú napríklad:

  • infekciu močových ciest,
  • pyelonefritídu (infekcia, ktorá zasiahla až obličky),
  • močové kamene,
  • zväčšenú prostatu (benígna hypertrofia prostaty),
  • poranenie močových ciest,
  • ochorenie obličiek,
  • kosáčikovitú anémiu,
  • rakovinu močového mechúra,
  • rakovinu obličiek,
  • rakovinu prostaty.

Upozorňujeme, že moč môže tiež meniť farby v dôsledku výberu jedla. Potraviny ako repa, černice a rebarbora, ako aj potraviny s veľkým počtom farbív, môžu spôsobiť zmenu farby vášho moču.

Aké sú jej príznaky?

Aj keď krv v moči nie je vždy významným symptómom ochorenia, môže byť dôležitým varovným signálom pred možným zdravotným problémom.

Krvavý moč by ste nikdy nemali ignorovať. Ak je v moči krv, ihneď kontaktujte svojho lekára, najmä ak tiež trpíte:

  • častým , bolestivým alebo naliehavým močením,
  • nevoľnosťou, zvracaním, horúčkou alebo bolesťou brucha.

Ako je diagnostikovaná hematúria?

Váš lekár vám zoberie anamnézu a vykoná potrebné vyšetrenia. To mu pomôže lepšie porozumieť vašim príznakom. Môže nariadiť ďalšie testy, ako sú:

  • močová analýza: test vzorky moču,
  • močová kultúra: test moču, ktorý zisťuje prítomnosť infekcie,
  • močová cytológia: test moču, ktorý kontroluje akékoľvek abnormálne vyzerajúce bunky,
  • cystoskopia: metóda, pri ktorej pomocou zariadenia nazývaného cystoskop sa lekár pozerá do vnútra močového mechúra a močovej trubice,
  • počítačová tomografia (CT): zariadenie, ktoré pomocou röntgenových lúčov a počítačov vytvára prierezové snímky brucha a panvy.

Liečba hematúrie

Liečba hematúrie silne závisí od skutočnej príčiny krvi v moči. Informácie zhromaždené z anamnézy, telesných vyšetrení a akýchkoľvek výsledkov testov budú použité na určenie najlepšej možnosti liečby.

Napríklad pri hematúrii, ktorá je spôsobená infekciou, je bežnou liečbou používanie antibiotík . Tieto antibiotiká zabíjajú baktérie spôsobujúce infekciu a mali by zastaviť krvácanie.

Kto je hematúriou ohrozený?

Ľudia, u ktorých je najpravdepodobnejší výskyt krvi v moči, sú ľudia s už existujúcimi ochoreniami, ktoré sú uvedené v časti o príčinách hematúrie. Niektoré zvyky však môžu zvýšiť šance človeka na prítomnosť krvi v moči. Tie zahŕňajú:

  • fajčenie,
  • nadmerné používanie liekov proti bolesti,
  • vystavenie určitým chemikáliám,
  • vystavenie žiareniu,
  • beh na dlhé vzdialenosti.

Vyhýbanie sa týmto činnostiam môže znížiť pravdepodobnosť prítomnosti krvi v moči.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Hematuria

Proteinuria

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť chrbtačasté močeniehorúčkakrv v močiobličkyúnavazlyhanie obličiek