Prípadov tehotenskej cukrovky pribúda. Riziko vzniku je vyššie u tých, ktoré sú pred spánkom vystavené intenzívnemu svetlu.
V článku sa dozviete:
Čakáte prírastok? Ak plánujete urobiť maximum pre to, aby ste sa vyhli tehotenskej cukrovke, je tu jeden tip: nevystavujte sa 3 hodiny pred spaním intenzívnemu svetlu, vrátane jasu mobilného telefónu či počítača.
Nedávne štúdie vedcov z Northwestern University (USA – štát Illinois) priniesli výsledky, na základe ktorých je možné tvrdiť, že väčšie vystavenie svetlu v noci môže znížiť hladinu hormónu melatonínu, ktorý je zodpovedný za reguláciu spánku a vnútorných hodín tela. Táto nerovnováha má následne vplyv na reguláciu hladiny cukru v krvi, čo môže spôsobiť zhoršenú reguláciu glukózy.
Štúdie sa zúčastnilo 741 žien, ktoré boli v druhom trimestri tehotenstva (čo je obdobie, kedy sa vykonáva skríning tehotenskej cukrovky). Vedci merali svetelnú expozíciu pomocou špeciálnych hodiniek (svetelných senzorov), ktoré budúce mamičky nosili na zápästí a okrem toho si písali spánkový denník.
Zistenia vedcov boli zverejnené v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology. Výsledky naznačujú, že ženy, ktoré boli 3 hodiny pred spánkom vystavené intenzívnejšiemu svetlu, mali až 5-násobne vyššie riziko vzniku tehotenskej cukrovky než tie, ktoré boli počas tohto obdobia svetlu vystavené menej.
Pri vyhodnocovaní údajov zohľadnili aj iné rizikové faktory, napr. vek, BMI – index telesnej hmotnosti a aj dĺžku prirodzeného svetla počas dňa. Štúdia má však aj svoje limity, medzi ktoré patrí napríklad skutočnosť, že merania prebehli len počas 1 týždňa.
Riziko vzniku tehotenskej cukrovky môžete znížiť tak, že dodržíte spánkovú hygienu, ktorej súčasťou je prispôsobenie prostredia, v ktorom spíte.
Tri hodiny pred spaním by ste mali stráviť v tlmenom svetle. Problém nemusia predstavovať len silné žiarovky v lampách a svietidlách. Pozor by ste si mali dať aj na zdroje svetla v podobe obrazoviek – televízorov, notebookov a najmä mobilných telefónov.
Ďalšia štúdia z roku 2022 totiž potvrdila, že expozícia modrého svetla z obrazoviek pred spaním zvyšuje hladiny glukózy u tehotných mamičiek a tiež pôrodnú hmotnosť dieťatka.
Než si pôjdete ľahnúť, pokúste sa teda odložiť takéto zariadenia alebo aspoň stlmte ich jas na minimum a prepnite ich do nočného režimu.
Ak chcete znížiť riziko vzniku tehotenskej cukrovky aj inak, než len reguláciou osvetlenia, účinným preventívnym opatrením je stráženie telesnej váhy. Ak máte nadváhu, snažte sa ešte pred otehotnením schudnúť. Počas tehotenstva by ste mali priberať postupne. O tom, akú by ste mali mať hmotnosť, sa poraďte so svojím lekárom.
Ak sa vám tehotenská cukrovka nevyhne, pomoc nájdete napríklad aj v programe DôveraPomáha diabetikom. Na Linke poradenstva pre zdravie dostanete potrebnú radu aj v prípade, že nie ste poistenkou Dôvery.
Ako už z názvu vyplýva, ide o stav, pri ktorom počas tehotenstva narastá hladina cukru v krvi. Tehotenská cukrovka sa odborne nazýva gestačný diabetes. Ide o typ cukrovky, ktorý vzniká u žien po prvý raz počas tehotenstva. To znamená že vzniká u žien, ktoré dovtedy cukrovkou netrpeli. Ak je ochorenie liečené, odznie prirodzene po pôrode – väčšinou v priebehu šestonedelia.
Tehotenskú cukrovku je pomerne jednoduché „dostať pod kontrolu“ a vo väčšine prípadov nespôsobí žiadne komplikácie. Avšak podmienkou je spolupráca mamičky s lekárom, čo znamená dodržiavanie stanoveného režimu a absolvovanie pravidelných kontrol.
V prípade, že žena s tehotenskou cukrovkou nie je pod dohľadom odborníka, môže ochorenie viesť k vzniku komplikácií počas tehotenstva a môže predstavovať zdravotné riziko pre mamičku aj jej bábätko.
Neliečená tehotenská cukrovka môže byť príčinou vzniku ťažkostí počas pôrodu. Deti sa môžu narodiť predčasne alebo môžu mať vyššiu pôrodnú hmotnosť. Zvýšené množstvo glukózy, ktoré koluje v krvi matky, prechádza placentou do tela bábätka a ukladá sa v ňom podobe tukových zásob.
Vyššia pôrodná hmotnosť môže byť príčinou nutnosti vyvolať pôrod predčasne alebo vykonať sekciu tzv. cisársky rez. Deti sú následne po narodení náchylnejšie na rozvoj novorodeneckej žltačky a neskôr, počas života, sú náchylnejšie na rozvoj vysokého krvného tlaku (hypertenzie) a obezity.
Ženy, ktoré počas tehotenstva trápila cukrovka, majú až o 50% vyššiu šancu, že sa u nich neskôr rozvinie aj cukrovka II. typu. Riziko znižuje dodržiavanie diétnych opatrení stanovených lekárom.
Počas konzumácie jedla naše telo produkuje hormón inzulín (https://lekar.sk/objav-ktory-zmenil-svet-100-vyrocie-prveho-podania-inzulinu). Vytvára sa v podžalúdkovej žľaze (v pankrease) a jeho úlohou je pomôcť glukóze (cukru v krvi) aby sa dostala do vnútra buniek. Glukóza je totiž pre bunky nevyhnutná. Vytvárajú si z nej potrebnú energiu. Bez inzulínu by sa však ku glukóze nedostali.
Gestačný diabetes vzniká, ak si telo počas tehotenstva nedokáže vytvoriť dostatok inzulínu alebo ak tento hormón nedokáže adekvátne využiť. Vzniknúť môže tzv. inzulínová rezistencia, čiže odolnosť tela voči inzulínu. Telo človeka s inzulínovou rezistenciou nie je schopné využiť glukózu v krvi aj napriek tomu, že mu inzulín nechýba.
U tehotných žien nastávajú výrazné hormonálne zmeny. Okrem endokrinných žliaz aj hormonálne aktívna placenta produkuje látky, ktoré oslabujú funkciu a využiteľnosť inzulínu. Tehotenskú cukrovku môžu mať aj ženy, ktoré nikdy predtým diabetom netrpeli. Rizikovejšie sú tie, ktoré trpia obezitou alebo sa v ich blízkej rodine vyskytuje cukrovka.
Vo väčšine prípadov ženy nepociťujú žiadne špeciálne príznaky alebo ich pripisujú zmenám, ktoré sa bežne dejú s telom počas tehotenstva. Gestačný diabetes je väčšinou odhalený vďaka skríningu, ktorého prvá fáza sa vykonáva ešte pred ukončením 14. týždňa tehotenstva. Medzi symptómy, ktoré sa môžu objaviť, patrí:
. Aj z tohto dôvodu je dôležitý skríning, ktorý podstupujú všetky tehotné ženy. Vďaka nemu je možné odhaliť v dostatočnom predstihu a začať s adekvátnou liečbou.
Testovanie prebieha v dvoch fázach. Do 14. týždňa tehotenstva prebehne prvá, ktorá pozostáva z vyšetrenia hladiny cukru v krvi. Krv musí byť odobraná nalačno, v opačnom prípade by výsledky mohli byť skreslené. Na základe výsledkov testovania môžu nastať 3 situácie:
Druhá fáza testovania čaká budúce mamičky v období medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva, kedy sa vykonáva orálny glukózový tolerančný test (oOGT).
Test trvá 2 hodiny. Ráno (po 8 hodinovom lačnení) sa odoberie krv zo žily. Následne tehotná žena vypije v priebehu 3 – 5 minút 300 ml roztoku vody s rozpustenou glukózou (75g). Po 1 až 2 hodinách po vypití roztoku sa odber krvi zopakuje.
Budúce mamičky s tehotenskou cukrovkou sú sledované u odborníka – diabetológa. Ten stanoví liečbu aj jedálniček na mieru. Existujú 2 kategórie tehotenskej cukrovky. Pacientky trpiace typom A1 sú schopné upraviť svoje hladiny cukru v krvi (a udržať tak cukrovku pod kontrolou) len pomocou upraveného jedálnička a pravidelného pohybu.
Naopak, tehotné ženy, ktoré trpia cukrovkou typu A2 potrebujú okrem toho aj dávky inzulínu alebo iných liekov (napr. metformín).
Ak trpíte tehotenskou cukrovkou, vhodné sú pre vás najmä potraviny, ktoré nemajú vysoký glykemický index. Po konzumácii potravín s vysokým glykemickým indexom totiž hladina glukózy v krvi prudko stúpne a následne rýchlo poklesne. Spôsobia teda veľký výkyv hladiny glukózy.
Medzi vhodné potraviny patria:
Potraviny, ktorým by ste sa mali vyhnúť:
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.cdc.gov/diabetes/basics/gestational.html https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9489633/
https://www.nhs.uk/conditions/gestational-diabetes/