04.07.2019 • 10 minút na prečítanie

Bolesť brucha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ide o pomerne bežný jav, ktorý obvykle súvisís niečím, čo človek jedol, s aktuálnym zdravotným stavom alebo s chronickou chorobou. Pre lekára je vždy dôležitý presný opis príznakov, pretože bolesť brucha sa prejavuje rôznorodo. Po určení správnej diagnózya nasadenej liečbe sa stav vcelku rýchlo zlepší.

Príčiny a príznaky

Bežne sa bolesť spája iba so žalúdkom, no súvisí s gastrointestinálnym traktom, nielen s jedným jeho orgánom. Bolesť, ktorá sa vyskytuje v časti brucha bližšie k rebrám, zahŕňa horný gastrointestinálny (GI) trakt, teda pažerák, žalúdok a tenké črevo. Bolesť v dolnej časti brucha má tendenciu súvisieť s dolným GI traktom, ktorý sa skladá z hrubého čreva a konečníka.

Horný gastrointestinálny trakt

Žalúdočný vred: Týka sa priamo žalúdka a jeho príznaky sú: bolesť, pálenie, poruchy trávenia, nevoľnosť, vracanie a nadmerná plynatosť. Väčšina peptických vredov je spôsobená buď baktériou Helicobacter pylori (H. pylori) alebo použitím nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré môžu dráždiť a meniť ochrannú sliznicovú vrstvu tráviaceho traktu.

Zápal žalúdka/Gastritída: Gastritída je stav spôsobený všetkým, čo človek konzumuje – od alkoholu po nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). V niektorých prípadoch sa príčina zápalu nikdy nezistí. Okrem bolesti v hornej časti brucha, ktorá sa môže pohybovať od tupej po intenzívne ostrú alebo pálivú, existujú ďalšie príznaky: pocit nafúknutia, skorá sýtosť, znížená chuť do jedla, nevoľnosť a vracanie.

Gastroparéza: Stav, pri ktorom je žalúdok pomalý na vyprázdnenie obsahu do tenkého čreva. Tento stav je bežný u ľudí s diabetom, ale môže sa vyskytnúť aj idiopaticky (bez zistenia príčiny). Okrem difúznej bolesti alebo kŕčovitej bolesti brucha ďalšie príznaky gastroparézy zahŕňajú nevoľnosť, pocit plnosti a zvracanie po jedle. V ťažkých prípadoch môže človek výrazne schudnúť.

Ezofagitída: Podráždenie a zápal sliznice pažeráka, ktoré sa môžu vyskytnúť z mnohých dôvodov, vrátane infekcie, užívania určitých liekov, napríklad antibiotík (klindamycín) alebo aspirínu, či alergie. Okrem pálenia záhy a bolesti hornej časti brucha môže osoba s ezofagitídou pozorovať ťažkosti s prehĺtaním a/alebo bolesť pri prehĺtaní.

Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD): Choroba známa ako reflux kyseliny je stav, pri ktorom žalúdočná kyselina presakuje späť do pažeráka. Spôsobuje to pocit pálenia v hrudníku alebo v hrdle. K ďalším príznakom GERD patrí regurgitácia, problémy s prehĺtaním, bolesť žalúdka, chrapot, kašeľ alebo bolesti brucha.

Žlčové kamene: Sú spôsobené kryštalizáciou žlče v žlčníku. To môže viesť k tvorbe zubatých kamienkov, ktoré blokujú žlčovod a spôsobujú ostrú bolesť v hornej časti brucha. Existujú početné komplikácie žlčových kameňov, ako je pankreatitída alebo akútna cholangitída, ktoré môžu zhoršiť bolesť a/alebo spôsobiť iné príznaky.

Zápal pankreasu/Pankreatitída: Pankreas je malá žľaza, ktorá uvoľňuje inzulín na reguláciu hladiny cukru v krvi a pomáha pri trávení tukov. Alkohol a žlčové kamene sú dve najčastejšie príčiny pankreatitídy. Väčšina ľudí s akútnou pankreatitídou má silnú konštantnú bolesť v hornej časti brucha.

Celiakia: Autoimunitná porucha, pri ktorej konzumácia gluténu spôsobuje, že imunitný systém napadne tenké črevo. Okrem abdominálneho nepohodlia je príznakom hnačka, úbytok hmotnosti a nadmerná plynatosť.

Neznášanlivosť laktózy: Intolerancia laktózy je stav, pri ktorom človek nemá dostatok enzýmu potrebného na trávenie cukrov nachádzajúcich sa v mliečnych výrobkoch. Ľudia s neznášanlivosťou laktózy zvyčajne zažívajú hnačku, plyny a/alebo nadúvanie čoskoro po jedle (mlieko alebo syr).

Dolný gastrointestinálny trakt

Zápcha: Zápcha je veľmi častá a býva spojená s nepríjemným alebo dokonca bolestivým pocitom v bruchu a prebytočnými plynmi. Niektorí ľudia so zápchou tiež zaznamenávajú veľmi tvrdú alebo malú stolicu, zvýšené namáhanie alebo pocit, že črevá nie sú úplne prázdne.

Divertikulóza: Týka sa vývoja malých vrecúšok vnútri sliznice hrubého čreva. Infekcia a zápal (nazývaný divertikulitída) môžu viesť k symptómom od nižšej abdominálnej citlivosti po silnú bolesť, k horúčke, nevoľnosti a vracaniu.

Zápal slepého čreva: Najčastejším príznakom zápalu slepého čreva je bolesť brucha, ktorá sa zvyčajne začína ako tupá bolesť okolo pupka. Medzi ďalšie súvisiace symptómy patrí strata chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie a horúčka.

Obidva GI trakty

Zápalové ochorenie čriev (IBD): Zahŕňa Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu. Prejavuje sa širokým rozsahom gastrointestinálnych a non-gastrointestinálnych symptómov. Medzi príznaky Crohnovej choroby patrí kŕčovitá bolesť brucha spolu s hnačkou bez krvi. Kardinálne symptómy ulceróznej kolitídy zahŕňajú koliálnu bolesť brucha a krvavú hnačku. Kým Crohnova choroba môže postihnúť celý GI trakt od úst po konečník, ulcerózna kolitída postihuje len dolný GI trakt (hrubé črevo a konečník).

Syndróm dráždivého čreva: Syndróm dráždivého čreva (IBS) je charakterizovaný zoskupením príznakov vrátane kŕčovitej bolesti žalúdka, zápchy alebo hnačky.

Abdominálna prietrž: Brušná prietrž, ktorá môže spôsobiť bolesť žalúdka a viditeľné vydutie, nastáva, keď sa tukové tkanivo alebo orgán dostanú cez slabú alebo roztrhnutú oblasť v brušnej stene. Existujú rôzne typy brušných prietrží.

Rakovina: Je to menej časté, no horná alebo dolná abdominálna bolesť môžu byť známkou rakoviny. Príznakom je pretrvávajúca bolesť, prípadne nezvyčajné symptómy, ako je zmena fungovania čriev, krv v stolici alebo moči, nadmerná únava alebo nevysvetliteľný pokles hmotnosti.

Diagnostika

Okrem dôkladnej lekárskej anamnézy lekár vykoná vyšetrenie, ktoré zahŕňa počúvanie brucha so stetoskopom a kontrolu hmatom, aby vyhodnotil citlivosť či abnormality ako opuch, tuhosť alebo hrče.

Ak lekár vylúči podozrenie na vážnejšiu diagnózu, odporučí zlepšiť stravu, príjem vlákniny a tekutín, takisto pravidelné cvičenie. Keď existuje hrozba závažnejšieho ochorenia, nasledujú ďalšie diagnostické testy.

  • Krvné testy
  • Prehltnutie bária – ide o röntgenový zobrazovací test, ktorý vyžaduje vypitie hustej tekutiny (bária), umožňuje to lepšie videnie tráviaceho traktu.
  • Horná endoskopia – vloženie dlhej trubice s kamerou do úst a dole cez pažerák do žalúdka. Týmto spôsobom možno urobiť aj odber tkaniva, teda biopsiu.

Diferenciálne diagnózy: Je možné mať bolesti žalúdka, ktoré nepochádzajú z GI traktu, ale z inej oblasti tela. Napríklad bolesť brucha sa dá ľahko zameniť s bolesťou v hrudníku. V tomto prípade sa dá objednať elektrokardiogram (EKG), záťažový test a srdcové enzýmy.

Bolesť žalúdka môže byť zamenená aj za bolesť panvy. Môže znamenať infekciu močového traktu, ruptúru alebo torziu ovárií vaječníkov, zápalové ochorenie panvy, endometriózu, myómy, obličkový kameň alebo infekciu a mimomaternicové tehotenstvo.

Horná žalúdočná alebo abdominálna bolesť môže pochádzať z pľúc a byť symptómom pneumónie alebo pľúcnej embólie. Preto je vždy vhodné pretrvávajúcu bolesť vyšetriť.

Liečba

Liečba bolesti žalúdka závisí od základnej diagnózy.

Zmeny životného štýlu: Niektoré zmeny životného štýlu môžu pomôcť zvládnuť stav bez liečby. Napríklad pri celiakii je prvoradá striktne bezgluténová diéta, rovnako ako obmedzenie požívania laktózy v prípade neznášanlivosti laktózy. Liečba GERD môže vyžadovať zmeny životného štýlu, ako je úbytok z nadváhy, nadvihnutie hlavy pri ležaní, obmedzenie jedla pred spaním. Zmena životného štýlu výrazne pomôže aj pri problémoch so zápchou. Odporúča sa jesť potraviny s vysokým obsahom vlákniny, dostatočne piť vodu a hýbať sa.

Lieky: Na stavy súvisiace s gastrointestinálnym traktom možno užívať rôzne lieky.

Lieky znižujúce kyseliny – liečia GERD, peptické vredové choroby a gastritídu.

Laxatíva – užívajú sa hlavne na žalúdočné ťažkosti súvisiace so zápchou.

Antibiotiká – v prípade infekčných zdrojov súvisiacich s bolesťou brucha, ako je divertikulitída alebo liečba H. pylori, sa podávajú antibiotiká.

Steroidy a imunosupresíva – liečba zápalového ochorenia čriev môže zahŕňať steroidy a imunosupresíva na spomalenie progresie ochorenia.

IBS lieky – Liečba syndrómu dráždivého čreva (IBS) je zložitá, ale môže obsahovať užívanie jedného alebo viacerých liekov, v závislosti od symptómov pacienta. Na zmiernenie príznakov IBS slúžia lieky proti hnačke, proti zápche, antispazmodiká a tricyklické antidepresíva.

Chirurgia: Kým chirurgia je prvá línia liečby niektorých gastrointestinálnych stavov, ako je zápal slepého čreva, symptomatické žlčové kamene či prietrže brušnej steny, pre iné gastrointestinálne problémy môže byť poslednou možnosťou. Napríklad chirurgický zákrok Nissen fundoplikácia môže byť odporúčaný pre refraktérne GERD. Chirurgický zákrok môže byť tiež indikovaný v prípade komplikácií, ktoré sú dôsledkom gastrointestinálneho stavu, napríklad perforovaného peptického vredu alebo tvorby abscesu pri akútnej divertikulitíde.

Prevencia

Keď sa problém žalúdka objaví náhle a prudko bolestivo, je prirodzené, že človek sa obáva najhoršej možnej príčiny. Častejšie však ide o menej znepokojujúce vysvetlenie, hoci to môže vyžadovať chronickú liečbu alebo významnú zmenu v strave. Pretrvávajúce žalúdočné bolesti je potrebné konzultovať s lekárom, lebo v ojedinelých prípadoch môžu znamenať vážnu diagnózu. Väčšina stavov súvisiacich so žalúdkom alebo s celým tráviacim traktom je liečiteľná.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabruchoceliakiagastroenteritídagerdnadmerná plynatosťneznášanlivosť laktózypankreatitídavracaniežalúdok