10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Bolesť nôh

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť nôh je symptóm, ktorýpostihujeveľkú skupinu jedincov prevažne zo staršej časti populácie. Je dôsledkom mnohých ochorení a klinických stavov. Pod bolesťou nôh rozumieme bolesť kostí, väzov, svalov, nervov, kože alebo iných častí dolnej končatiny. Medzi najčastejšie príčiny patria kŕčové žily, artritída, zlomeniny kostí a iné.

Vznik a príčiny

Bolestivosť dolnej končatiny vzniká ako dôsledok traumy, infekčných, neoplastických, autoimunitných, metabolických, vrodených, degeneratívnych a cievnych ochorení. Chronickú bolesť nôh udáva 40-60 percent jedincov s chronickým žilovým ochorením, ku ktorým sa zaraďujú aj varixy.

Varixy, teda kŕčové žily, sa vyskytujú výhradne u človeka a predpokladá sa, že vznik tohto ochorenia súvisí so vzpriameným držaním tela. Postihujú 10-40 percent svetovej populácie, častejšie ženy, s vekom riziko ich vzniku stúpa. K rizikovým faktorom patrí aj životný štýl, pracovné zaradenie, tehotenstvo, rodinná anamnéza, nadváha, hypertenzia a cukrovka. V pokročilých štádiách dochádza k rozvoju trofických zmien, ktoré môžu prerásť do vredu predkolenia.

Príčinou nočných bolestí dolných končatín v detskom veku sú najčastejšie rastové bolesti. Tento typ bolesti dolných končatín postihuje deti v intervale 3 až 12 rokov, najvyššiu frekvenciu dosahujú v období 3 – 5 rokov, druhý vrchol je medzi 8. a 12. rokom. Ich výskyt nesúvisí so závažným ochorením. V prípade častých nočných atakov však výrazne narušujú spánok a znižujú kvalitu života dieťaťa. Môžu viesť ku chronickému užívaniu analgetík so vznikom závislosti v detskom veku. Bolesť postihuje najmä oblasť prednej strany predkolenia, lýtka alebo zákolennej jamky. Bolesť je zvyčajne obojstranná a môžeme ju charakterizovať ako hlbokú svalovú bolesť. Objavuje sa neskoro popoludní alebo v noci a dĺžka pociťovania kolíše od niekoľkých minút po niekoľko hodín. Príčina týchto bolestí je nevyjasnená. Predpokladá sa, že je výsledkom nepomeru medzi rastom kostí, svalov a šliach.

Vo vyššom veku pri bolesti kĺbov treba zvážiť, či nejde o reumatickú artritídu. Toto ochorenie, známejšie ako reuma, patrí medzi autoimunitné ochorenia, prejavujúce sa zápalom kĺbov a vznikom nepríjemnej ťahavej bolesti. Neskôr sa pridružujú ochorenia kože, očí, pľúc a srdca. Postihuje 0,5-2,1 percenta populácie, častejšie ženy. Bolesť sa strieda s pocitom mravčenia a tŕpnutia prstov, so stuhnutosťou kĺbov, ktorá sa objavuje hlavne ráno, a so vznikom reumatických uzlov. Príčina ochorenia dosiaľ nie je známa, dôležitú úlohu zohráva genetika a niektoré faktory vonkajšieho prostredia. Až u polovice postihnutých ochorenie vedie k invalidite.

Príznaky

Charakter bolesti dolných končatín sa môže pohybovať od pocitu mravčenia cez tupú až po ostrú bolesť, spojenú napríklad s pohybom. K typickým príznakom varixov dolných končatín patrí kŕčovitá bolesť objavujúca sa aj v noci, pocit ťažkých dolných končatín a opuchy členkov, spojené s bolestivosťou, ktoré sa najskôr objavujú len po väčšej námahe, večer po celodennej práci, neskôr aj počas dňa. Pri rastovej bolesti je táto bolesť hlboká, svalová a objavuje sa prevažne v noci. Pri artritíde sa bolesť sústreďuje na oblasť kĺbov, kde znemožňuje ich pohyb.

Diagnostika

Pri vyšetreniach varixov sa uplatňujú bežné klinické vyšetrovacie postupy, doplnené ultrazvukovým vyšetrením. V prípade zlomenín a na vylúčenie degeneratívnych ochorení kostí sa využíva RTG a iné zobrazovacie techniky. Pri artritíde môže lekár navrhnúť aj stanovenie a sledovanie reumatoidných faktorov – skupiny protilátok v krvnom sére poškodeného.

Liečba

Liečba bolesti nôh vychádza z faktora, ktorý ju spôsobuje, a z príčiny ochorenia. Prechádza od konzervatívnej terapie cez kompresívnu sklerotizáciu k chirurgickej liečbe. Užívanie liekov spočíva v ich protizápalovom, antioxidačnom, antiedematóznom a proteolytickom pôsobení, znižuje priepustnosť kapilár a posilňuje steny ciev. Pri rastových bolestiach detí odborníci odporúčajú ich zmierňovanie teplými obkladmi, masírovaním postihnutého miesta a upokojovaním dieťaťa, ale aj využívanie terapeutických techník zameraných na zníženie citlivosti dieťaťa na bolesť. V prípade prítomnosti artritíd okrem medikamentóznej liečby (nesteroidové protizápalové lieky, glukokortikoidy, metotrexát, sulfasalazín, cyklosporín, antimalariká, leflunomid, biologická liečba) pomáha liečebný telocvik, pozostávajúci z rozcvičovania kĺbov a posilňovania svalov.

Prevencia

Prevenciou pred chronickým zápalovým ochorením je zdravý životný štýl, primeraná pravidelná fyzická aktivita, studené sprchy dolných končatín, plávanie, jazda na bicykli, redukcia hmotnosti. V prípade rastových bolestí je prevenciou zabezpečenie pravidelného denného režimu a primeranej fyzickej aktivity.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
artritídabolesť kĺbovbolesť končatínkĺbykŕčové žilynohyopuch nôhzlomenina