Bolesť rúk môže byť podmienená množstvom príčin, od úrazov až po stavy, ktoré sú dôsledkom nesprávneho životného štýlu, prípadne nadmerného pracovného zaťaženia. Bolesť rúk má negatívny vplyv na kvalitu života človeka. Jej hodnotenie je dôležitým faktorom pri diagnostike pôvodu bolesti, pretože faktory spôsobujúce bolesť ovplyvňujú aj spôsob liečby.
Bolesť rúk vzniká najčastejšie v dôsledku postihnutia kostrovo-svalového (pohybového) aparátu hornej končatiny. Zlomenina je najčastejšou príčinou náhlej prudkej a ostrej bolesti ruky. Môže ísť o dôsledok úrazu, obrany, pracovnej aktivity alebo výsledok osteoporotického preriedenia kostných štruktúr. Okrem poškodenia celistvosti kosti sa aj po vyliečení tohto spúšťača bolesti ruky dostavujú symptómy ako stuhnutosť, opuchy a imobilita postihnutej časti.
Medzi najčastejšie príčiny vzniku bolesti ruky patrí artritída. Predstavuje závažné zápalové ochorenie kĺbov, postihujúce všetky vekové skupiny. Na rozvinutí artritídy sa okrem genetických faktorov podieľa životospráva, fyzická aktivita, pracovné zameranie a podobne. Artritídu charakterizuje chronický zápal kĺbov, kĺbových obalov a šliach v dôsledku autoimunitných mechanizmov. Zápal poškodzuje chrupavku, objavuje sa bolesť a kĺby opuchnú, pretože stratou chrupavky a tekutiny, ktorá sa v kĺbe nachádza, sa kosti o seba otierajú a dochádzak ich degenerácii. Artritída najčastejšie postihuje základňu palca, stredné kĺby prstov, prípadne posledné články prsta. Artritída je často dôsledkom starnutia a opotrebovania kĺbov, prípadne výsledkom poranení, zlomenín, vyvrtnutí a podobne. Na stredných alebo koncových kĺboch prstov sa môžu vytvoriť aj podkožné uzly, prípadne kostné deformity kĺbových koncov.
Častým spúšťačom bolesti ruky je de Quervainova choroba. Ide o zápalové postihnutie šliach dvoch svalov – krátkeho naťahovača palca a dlhého odťahovača palca. Zápal spôsobí zhrubnutie obalov spomínaných svalov, dochádza k dráždeniu šliach a nervov a znemožneniu voľného pohybu palca a zápästia. Bolesť sa dostavuje pri uchopovaní predmetu a je sprevádzaná opuchom na vonkajšej strane zápästia.
Ďalším častým zdrojom bolesti ruky je syndróm karpálneho tunela, pri ktorom sa bolesť sústreďuje do oblasti dlane, prstov (hlavne palca, ukazováka a prostredníka), zápästia až predlaktia. Často je bolesť v noci horšia ako v priebehu dňa a je sprevádzaná slabosťou, brnením a stuhnutosťou poškodenej ruky. Tento syndróm patrí medzi neuropatie, pretože vzniká poškodením stredového nervu ruky opakovaným a/alebo sústavným tlakom na tento nerv.
Bolesť ruky je sprevádzaná opuchom, stuhnutím svalstva a začervenaním postihnutého miesta. Opuch v niektorých prípadoch úplne znemožňuje pohyb ruky v kĺbe. Bolesť môže mať podobu ostrú, tupú, ťahavú a v niektorých prípadoch sa prejavuje intenzívnymi pocitmi pálenia v postihnutom mieste. Ruka môže byť aj slabšia, to znemožňuje každodenné aktivity. Častým symptómom je neschopnosť zovrieť ruku v päsť, neschopnosť uchopiť a udržať predmety či otáčať zápästím, ale tiež mravčenie, pálenie, strata citu a obratnosti. Bolesti ruky sa objavujú častejšie v pokoji, v noci sa zintenzívňujú.
Pri diagnostike sa využívajú zobrazovacie techniky (RTG, MRI, CT). Pri de Quervainovej chorobe sa používa Finkelstainov test, pri ktorom vyšetrovaný vloží celý palec do dlane, prekryje palec všetkými prstami a potom v tomto zovretí ohne zápästie čo najďalej na malíčkovú stranu.
Závisí od závažnosti bolesti a zdravotného postihnutia. Zahŕňa podávanie protizápalových alebo analgetických prípravkov, nosenie dláh, terapiu teplom, fyzickú terapiu. Ak tieto formy terapie neposkytujú úľavu od bolesti, lekár odporúča operáciu.
Za prevenciu sa pokladá nepresiľovanie hornej končatiny, zabránenie vzniku úrazov a používanie ergonomických výrobkov na eliminovanie vzniku pracovných príčin bolesti rúk (podložka pod zápästie pri používaní počítačovej myši a podobne).