27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Bolestivá menštruácia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesti s pôvodom v pohlavných orgánoch môžu mať rôznorodú príčinu. V kontexte menštruácie ich možno rozdeliť na bolesti v spojení s menštruačným cyklom a bolesti, ktoré s menštruačným cyklom nesúvisia. Podľa klinického priebehu hovoríme o akútnej a chronickej bolesti. Ak sú menštruačné bolesti také silné, že výrazne zasahujú do kvality života, je potrebné navštíviť lekára. Ťažkosti: cysty na vaječníku, zrasty, pálenie, bolestivý pohlavný styk.

Bolesti s pôvodom v pohlavných orgánoch môžu mať rôznorodú príčinu. V kontexte menštruácie ich možno rozdeliť na bolesti v spojení s menštruačným cyklom a bolesti, ktoré s menštruačným cyklom nesúvisia. Podľa klinického priebehu hovoríme o akútnej a chronickej bolesti.

Najčastejšie gynekologické príčiny bolestí:

  • bolestivá menštruácia (dysmenorea),
  • bolesti v súvislosti s prasknutím vaječníkovej cysty,
  • v dôsledku „zaškrtenia“ vaječníka (torzia adnex),
  • bolesti v dôsledku zrastov v panve,
  • bolestivý pohlavný styk (dyspareunia),
  • bolesti vonkajšieho genitálu (vulvodynia).

Dysmenorea – bolestivá menštruácia

Toto slovo gréckeho pôvodu má doslovný preklad „porucha odtoku menštruačnej krvi“. V prenesenom slova zmysle takto označujeme bolestivú menštruáciu. Pre túto klasifikáciu je dôležité časové hľadisko bolesti, čo pre dysmenoreu znamená začiatok bolesti v období menštruácie a jeden deň pred, respektíve po jej ukončení.

Bolestivú menštruáciu, teda dysmenoreu možno rozdeliť na primárnusekundárnu.

V prípade primárnej nie je v panve prítomná žiadna patológia a je teda jasne dokázateľný zdroj bolesti.

Sekundárna dysmenorea znamená, že príčinou bolestivej menštruácie je jasne definovateľné ochorenie pohlavných orgánov. Preto aj primárna dysmenorea sa vyskytuje u adolescentov, kým sekundárna dysmenorea má najčastejší výskyt v období 35 – 40 rokov.

Sekundárna bolestivá menštruácia

Ochorenie vedúce k bolestivej menštruácii (sekundárna dysmenorea) sa môže nachádzať na ktorejkoľvek úrovni pohlavných orgánov. V pošve to môže byť septum (nadpočetné tkanivo rozdeľujúce pošvu), alebo aj uzavretý hymen (panenská blana). Na krčku maternice sú to najčastejšie uzávery kanála krčka maternice, napríklad pozápalové, čo vedie k čiastočnej priechodnosti, alebo úplnej nepriechodnosti kanála krčka maternice. Výsledok je hromadenie menštruačnej krvi v maternici, čo vedie k bolestivej menštruácii. V maternici môžu byť príčinou rôzne vývojové chyby maternice, či nezhubné myómy maternice, polypy alebo tzv. Ashermanov syndróm.

Zrasty v dutine maternice (Ashermanov syndróm) vznikajú ako následok opakovaných kyretáži („tzv. výškrabov“). Opakované zápaly v panve vedú k zrastom, ktoré sa môžu týkať aj vajíčkovodu, a to môže byť taktiež príčinou sekundárnej dysmenoroe. Rôzne vaječníkové cysty a nádory môžu byť v priebehu menštruácie rovnako zdrojom bolesti. Častou príčinou sekundárnej dysmenoroe je tiež endometrióza. Pri tomto ochorení sa sliznica, ktorá sa za normálnych okolností nachádza v dutine maternice vyskytuje aj mimo nej. Najčastejšou formou je výskyt na vaječníkoch, kde vytvára tzv. čokoládové cysty. Vyskytuje sa však aj v iných lokalitách a v týchto ložiskách prebiehajú rovnaké zmeny ako v dutine maternice počas menštruácie. Tieto krvácania v ložiskách mimo maternice, ktoré sa dejú počas menštruácie majú za následok bolesti v jej priebehu. Neskôr, po opakovaných zakrvácaniach dochádza k vzniku zrastov v ich okolí, čo môže spôsobovať trvalé bolesti v podbruší. Tieto všetky príčiny sekundárnej dysmenoroe nachádzame najčastejšie u žien vo veku 35-40 rokov.

Primárna bolestivá menštruácia

Vyskytuje sa oveľa skôr, a to už do dvoch rokov od prvej menštruácie. Pri tomto type bolestivej menštruácie, vyvolávajúca príčina nie je prítomna a vyskytuje sa najmä do 20 roku života. Ak sa bolestivá menštruácia vyskytne viac ako dva roky od prvej menštruácie ide pravdepodobnejšie o sekundárnu dysmenoreu, čo znamená, že pacientka má dokázateľný pôvod obtiaží. Bolesť sprevádzajúca menštruáciu je typická kolikovitá, niekedy s vyžarovaním do chrbta a trvajúca 12 až 48 hodín. Okrem toho môže byt prítomný pocit na zvracanie, či samotné zvracanie, bolesť hlavy a hnačky. Po pôrode sa bolesti častokrát zmierňujú.

Rizikové faktory primárnej dysmenoroe:

  • mladý vek,
  • nízky a vysoký body mass index,
  • fajčenie a včasný nástup menarché (prvá menštruácia).

Liečba primárnej dysmenoroe

Bolestivá menštruácia je najčastejšou príčinou krátkodobej absencie v škole. Uplatňuje sa medikamentózna terapia, doporučujú sa nesteroidné antiflogistiká a tabletová hormonálna antikoncepcia. Lokálna aplikácia suchého tepla môže efekt liečby podporiť. Zhruba jedna z piatich pacientok nereaguje na spomínanú medikamentóznu liečbu. Aj z tohto dôvodu je u týchto pacientok potrebné myslieť na sekundárnu dysmenoreu a hľadať príčinu, ktorú následne riešime. Ak nie je prítomna ani žiadna iná príčina, dôvodom bolesti môžu byt aj psychologické faktory. V spolupráci so psychológom je treba najmä odbúrať stresovú záťaž pacientky. Ovplyvniť sprievodné príznaky možno aj úpravou stravy. Vhodná je nízko tuková vegetariánska diéta. Z podpornej liečby je to pyridoxín, magnézium, či vitamín E.

Cysty na vaječníku

Predstavujú jednu z najčastejších abnormalít v gynekológii vôbec. Rozlišujeme viacero typov cýst, ktoré majú rozličné správanie a vyžadujú si tiež rôzny manažment. Najčastejším typom vaječníkovej cysty je tzv. folikulárna cysta. V priebehu prvej polovice menštruačného cyklu dochádza k rastu folikulu teda dutinky, kde je uložené vajíčko. V procese ovulácie táto dutinka praská a uvoľňuje vajíčko. Ak ku prasknutiu nedôjde, dutinka sa viac zväčšuje a vzniká folikulárna cysta. Jej rozmery môžu dosiahnuť aj 8 cm. Ide o jednoduchú cystu vyplnenú tekutinou, ktorú nie je potreba ihneď operovať a ktorá môže spontánne prasknúť. Práve prasknutie tejto cysty môže byť sprevádzané bolestivosťou v podbruší, na strane, kde sa cysta nachádzala. Ide o tupú nezhoršujúcu sa bolesť. Preto si pacientku zavoláme na kontrolu po ďalšom menštruačnom cykle. Na ultrazvukovom vyšetrení u takejto pacientky pozorujeme prítomnu tekutinu v panve, ktorá pochádza zo samotnej cysty a možno pozorovať aj zvyšky cysty na vaječníku. Tekutina, ako aj stena cysty sa po čase vstrebe a nie je potreba žiadneho zásahu.

Torzia adnex – „zaškrtenie“

Je akútny stav spojený s výraznou bolestivosťou. Po prasknutom mimomaternicovom tehotenstve ide z gynekologického hľadiska o druhú najčastejšiu príčinu náhlej príhody brušnej. V tomto prípade dochádza k uzáveru ciev, čo ma za následok rôzne zmeny. Pokiaľ ide o čiastočné zaškrtenie, uzatvoria sa žily, ktoré odvádzajú krv a dochádza k opuchu alebo krvácaniu. V prípade úplnej torzie a uzavretia aj tepien neprichádza do vyživovaného tkaniva krv a dochádza k jeho odumieraniu. Takto zmenený vaječník je zdrojom obtiaží – náhla prudká bolesť, zvracanie, celkové zhoršenie stavu a môže dochádzať aj k zástave odchodu plynov a stolice. Jedinou možnosťou liečby je operačný zákrok. Výkon, ktorý sa následne prevedie závisí od nálezu. Ak je vaječník životaschopný postačuje jeho „rozmotanie“ a obnovenie prívodu a odvodu krvi. Ak je vaječník už odumretý, je potrebné ho počas operácie odstrániť.

Zrasty

Ďalším dôvodom bolesti v podbruší môžu byť u ženy zrasty, teda abnormálne spojenia jednotlivých štruktúr v panve, ktoré takto vytvoreným ťahom vedú k bolestivosti. Príčinou zrastov sú najčastejšie prekonané infekcie v panve, alebo vyššie spomínaná endometrióza. K ich vzniku vedú aj operačné zákroky. Bolesť v podbruší je skôr tupá, nevýrazná, je trvalého charakteru, ktorá častokrát svojim dlhodobým charakterom pacientku negatívne ovplyvňuje. Liečba je v tomto prípade problematická. K rozrušovaniu zrastov operačným spôsobom pristupujeme v prípade trvalej bolesti trvajúcej minimálne 6 mesiacov. Uvoľnenie štruktúr zo zrastov môže viest k úľave od bolesti. Avšak je  potrebné mať na pamäti, že každá operácia so sebou nesie riziko vzniku ďalších zrastov. V súčasnosti už však existujú gélové preparáty, ktoré na konci operácie aplikujeme do panvy a tie vzniku zrastov zabraňujú. Je treba pacientku o tejto možnosti poučiť už pred samotnou operáciou a prípravok včas zabezpečiť.

Bolestivý pohlavný styk – dyspareunia

Izolovanou bolesťou môže byť aj bolestivý pohlavný styk, bolesť označovaná termínom dyspareunia. Príčiny bolesti sú rôznorodé. Ak nachádzame zjavnú príčinu v tejto oblasti často je to endometrióza priehradky oddeľujúcej pošvu od konečníka. Prítomnosť endometriózy v tejto lokalite možno zistiť gynekologickým a ultrazvukovým vyšetrením. Liečba je v tomto prípade zložitá a vyžaduje chirurgické riešenie odborníkom. Ďalším dôvodom bolestivého pohlavného styku môžu byť aktívne prebiehajúce infekcie v pošve. Tie sú spojené zvyčajne aj s výtokom a ich diagnostika je v ambulancii gynekológa pomerne jednoduchá, pomocou výterov. Liečba vyžaduje antibiotiká podľa vyvolávajúcej infekcie a pohlavná abstinencia počas liečby. Opakované závažné infekcie pošvy, alebo napríklad ožarovanie v oblasti pošvy pre onkologické ochorenie, či vekom stenčená a oslabená sliznica môžu viesť k zúženiu pošvy, resp. k zmenám sliznice, ktoré spôsobujú dyspareuniu. V úľave od bolesti pri pohlavnom styku pomáhajú lokálne gély. Ďalšou príčinou dyspareunie môžu byť vrodené vývojové chyby pošvy. Ak ide o závažnejšie zmeny, tie sú zvyčajne odhalené skôr, ako začne byť žena pohlavne aktívna. Na druhej strane dyspareunia býva často prvým príznakom vrodených chýb u ich menej závažných foriem. Pri vylúčení všetkých možných príčin myslíme aj na psychogénne podmienené príčiny bolesti, ktoré riešime v spolupráci so psychológom, eventuálne psychiatrom.  

Vulvodynia

Je typ bolesti o pôvode ktorej stále nemáme úplne vedomosti. Ide o pálenie a svrbenie v oblasti vonkajšieho genitálu, ktoré trvá aspoň tri mesiace. Vulvodynia môže byt generalizovaná a lokalizovaná. Pri generalizovanej ide o bolestivosť ktorejkoľvek časti vonkajšieho genitálu, ktorá môže byt trvalá, alebo prechodná. Pri lokalizovanej ide o bolestivosť určitej časti, ktorá sa zhoršuje dlhým sedením, či pohlavným stykom.

Možné príčiny vulvodynie:

  • lokálne dráždenie nervových zakončení,

  • prekonané a chronické infekcie,

  • sexuálne prenosné infekcie,

  • alergické reakcie, alebo hormonálne zmeny.

Dlhodobé obtiaže zhoršujú kvalitu života ženy, vedú k jej frustrácii, strachu z pohlavného styku  a vzťahovým problémom. V liečbe je dôležitá spolupráca pacientky, dôsledne vylúčiť možné príčiny – iritanty – lieky, mydlá, prádlo a pod. Vyhnúť sa dlhému sedeniu – cyklistika, jazda na koni. Vhodné sú lokálne prípravky, chladivé, či suché teplo, krémy s obsahom anestetika, kortikoidov či estrogénov. Z tabletovej liečby môžu byť použité antihistaminiká, nesteroidné antiflogistiká, v závažnejších prípadoch antidepresíva. Dôležitá je psychohygiena a psychoterapia. Chirurgická liečba v prípade vulvodynie je jednou z posledných možností.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
abnormálna periódabolesť podbruškadlhé krvácanie pri menštruáciidysmenoreamaternicavaječníky