01.02.2021 • 4 minút na prečítanie

„Brain fog“ po prekonaní COVID-19 trápi ľudí aj po 7 mesiacoch

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Na začiatku pandémie vedci predpokladali, že infekcia novým koronavírusom môže na zdraví človeka zanechať aj dlhodobé následky. V tom čase to však boli iba dohady, ktoré preveril až čas. Dnes, po uplynutí viac než jedného roku od nákazy prvého človeka a po potvrdení infekcie u viac než 99,4 miliónov ľudí, poznáme odpovedí omnoho viac. Jednou zo škôd, ktoré koronavírus po svojom vyčíňaní zanechá, je tzv. „brain fog“. Po prečítaní článku sa dozviete:

  • čo je to „brain fog“,
  • ako sa prejavuje,
  • prečo vzniká,
  • ako dlho trvá,
  • aké ďalšie dlhodobé symptómy sa u ľudí vyskytujú.

Čo je to „brain fog“

Mnohí pacienti, ktorí prekonali COVID-19 sa zhodujú, že pociťujú poruchu mentálnych funkcií, ktorá sa označuje ako „brain fog“. Doslovne sa dá toto spojenie slov preložiť ako „zahmlený mozog“, lepší je však preklad „zastretá myseľ“. Medzi prejavy patrí:

  • zmätenosť,
  • zábudlivosť,
  • porucha koncentrácie,
  • spomalené myslenie,
  • problém vyjadriť sa.

Pacienti s týmto problémom uvádzajú, že majú ťažkosti s plnením svojich povinností, na ktoré sa nedokážu sústrediť. Nedokážu nad nimi premýšľať, prípadne úplne zabudnú, že im vôbec boli nejaké úlohy zadané. Pacienti ďalej uvádzajú, že sa necítia sami sebou a majú problém komunikovať s ľuďmi, nakoľko sa nevedia správne vyjadriť či už ústnym prejavom, ale aj vo forme písaného textu.

Príčiny

Vedci si doposiaľ nie sú istí, čo konkrétne stojí za vznikom spomínaných ťažkostí. Neexistuje skupina pacientov, ktorých by tieto symptómy postihovali vo väčšej miere. Trpia nimi pacienti po ťažšom aj ľahšom priebehu ochorenia, pacienti, ktorí nemali žiadne psychické problémy.

Predpokladá sa však, že spúšťačom môže byť imunitná odpoveď na nákazu vírusom, ktorá „neutíchne“ ani po infekcii alebo zápal šíriaci sa krvnými cievami vedúcimi k mozgu. Predbežné dáta naznačujú, že COVID-19 je neuroinvazívne ochorenie, čo znamená, že dokáže priamo napadnúť nervové tkanivo človeka (teda aj mozog).

Jedným z ukazovateľov tohto predpokladu je napríklad častý symptóm ochorenia – strata čuchu. Za čuch sú totižto zodpovedné nervy, ktoré sú priamo spojené s mozgom.

Ako dlho príznaky trvajú

Ľudia trpia zahmlenou mysľou aj mesiace po prekonaní ochorenia. Niektorí pacienti uvádzajú, že sa k „normálnemu“ životu nevrátili ani po 7 mesiacoch. Takéto dlhodobé následky môžu mať výrazný dopad ako na jednotlivca (okrem zdravia napríklad aj na schopnosť postarať sa o svoje živobytie či blízkych), tak aj na celú spoločnosť.

Problémy s návratom k bežnému životu
ZDROJ:FGC/Shutterstock.com

Ďalšie dlhodobé príznaky

Väčšina pacientov COVID-19 prekoná behom pár týždňov. Čoraz viac z nich však uvádza rôzne dlhodobé následky. Okrem problémov súvisiacich s „brain fog“ pacienti, ktorí prekonali COVID-19, uvádzajú aj ďalšie symptómy.

Zhromaždila ich doposiaľ preprintová (nerecenzovaná) no najväčšia medzinárodná štúdia, ktorá sa problematike dlhodobých následkov venuje. Získala údaje od viac než 3 000 respondentov z 56 krajín, ktorí prekonali COVID-19 v období december 2019 – máj 2020. Zastúpené v nej boli obe pohlavia, rôzne vekové kategórie a taktiež rôzne typy priebehu ochorenia.

Celkovo zaznamenali až 205 rôznych príznakov, pričom 66 z nich trvalo dlhšie, ako 7 mesiacov. Najčastejšie dlhodobé symptómy, ktorými pacienti trpeli aj po 7 mesiacoch od prekonania ochorenia boli – únava, malátnosť po fyzickej aktivite a kognitívne poruchy. Časté boli aj bolesti hlavy, nespavosť a bolesť svalov.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

‘I Feel Like I Have Dementia’: Brain Fog Plagues Covid Survivors

Fatigue, Brain Fog Most Common in ‘Long COVID’

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy