10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Brušný týfus

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Brušný týfus je závažné horúčkové ochorenie zapríčinené bakteriálnou infekciou. Na Slovensku je brušný týfus pomerne vzácny a väčšina prípadov je import z iných krajín (India, krajiny Južnej Ameriky, Egypt). Vzniká pri požití jedla a vody znečistených baktériou Salmonella typhi. Jej zdrojom býva stolica nakazeného človeka. Charakteristickým prejavom brušného týfusu je vysoká horúčka, výrazná únava, pridať sa môže zápcha či hnačka. Jednou z najobávanejších komplikácií ochorenia je perforácia (prederavenie) steny tenkého čreva. To môže mať aj smrteľný koniec. Deti majú vyššie riziko nakazenia brušným týfusom, ale typicky má u nich choroba miernejší priebeh.

Vznik a príčiny

Baktérie sa do tela človeka dostávajú stravou a nápojmi. Zdrojom baktérií je najčastejšie stolica chorého človeka alebo prenášača tohto ochorenia. Prenášači majú vo svojom tele baktérie, ktoré spôsobujú brušný týfus, ale nemajú žiadne prejavy choroby. Preto o tom, že môžu roznášať infekciu, nemusia vedieť.

Baktérie sa do jedla a vody dostávajú v prípade zlých hygienických návykov ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s potravinami. Kontaminovaná strava putuje do tenkého čreva, v ktorom spôsobí zápal a poškodí ho. V niektorých neliečených prípadoch infekcia môže črevo perforovať (prederaviť). Okrem toho sa baktérie dostávajú aj do krvi a môžu byť roznášané do iných orgánov (pľúca, obličky, obaly mozgu a tak ďalej).

Príznaky

Prvé prejavy choroby sa objavujú po 1-2 týždňoch od nakazenia. Začínajú sa veľmi vysokou horúčkou, únavou, stratou chuti do jedla a silnou bolesťou hlavy. V priebehu pár dní sa môže objaviť ružová vyrážka na trupe. Často sa pridáva zápcha, prípadne hnačka, nafúknutie brucha a bolesť pod rebrami. Táto bolesť vzniká pre zväčšenie pečene a sleziny, ktoré môže byť sprievodným príznakom týfusu.

Pri vážnom priebehu môže dôjsť k poruchám vedomia a dehydratácii organizmu (nedostatku vody v tele). Ak sa ochorenie nelieči, môže sa stena čreva pri silnom zápale prederaviť. To spôsobí náhlu bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie. Ak sa stav okamžite nerieši operačne, môže byť smrteľný. Infekcia sa rovnako môže rozniesť krvou do ďalších vnútorných orgánov. Po 2-3 týždňoch začínajú príznaky postupne ustupovať.

Diagnostika

V prípade podozrenia na brušný týfus je nutné absolvovať lekárske vyšetrenie. Lekár si overí zdravotnú históriu, opýta sa na nedávne cestovanie do zahraničia a pacienta dôkladne vyšetrí. Diagnózu stanoví na základe prítomných príznakov brušného týfusu a vyšetrení vzorky stolice. V niektorých prípadoch môže lekár naordinovať aj odobratie vzorky krvi a moču.

Liečba

Základom správnej liečby je užívanie antibiotík, ktoré predpíše lekár. Pri ich dobrej účinnosti by sa stav pacienta mal zlepšiť do týždňa. Dôležitý je i dostatočný príjem tekutín. Niekedy môže lekár zvážiť odstránenie žlčníka, pretože v ňom ostávajú baktérie aj po vymiznutí príznakov. Človek v takejto situácii môže naďalej roznášať nákazu.

Prevencia

Dočasnou ochranou je vakcinácia pred cestovaním do krajín s vysokým výskytom brušného týfusu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybruchobrušný týfushnačkahorúčkainfekciatenké črevoúnavazápcha