Cervikálne (nadbytočné) rebro sa tvorí nad prvým rebrom a rastie zo základne krku nad kĺbovú kosť. Krčné rebrá sa môžu vyskytovať napravo, naľavo alebo na oboch stranách. Môže ísť o tuhé kostné tkanivo alebo len zhluk tkanivových vlákien.
Pri syndróme hrudného výtoku môže praktický lekár naordinovať fyzioterapiu. Cvičenia zamerané na ramená by mali pomôcť natiahnuť a posilniť oblasť krku a napraviť nesprávnu polohu tela. Masáž môže pomôcť uvoľniť akékoľvek stuhnuté alebo skrátené krčné tkanivá.
Na zmiernenie akejkoľvek bolesti a opuchu môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové liečivo (naproxén alebo diklofenak). Ak sú prítomné aj krvné zrazeniny, môže predpísať trombolytiká na ich rozpustenie a antikoagulanciá, aby sa zabránilo vzniku ďalších krvných zrazenín. V prípade, že liečebné postupy nepomáhajú, môže sa pristúpiť k operácii.
Chirurgický manéver spočíva v uvoľnení alebo odstránení zhlukujúcich sa štruktúr, ako je excízia (výrez krčka v rebrách), uvoľňovanie veľkých svalov, prvá resekcia rebier a resekcia svalových vlákien.
Cervikálne rebro by nemalo výrazne obmedziť mieru ohýbania ramien, malo by umožniť zdvihnúť ramená po oboch stranách hlavy. Pohyb nad rámec toho môže byť obmedzený v dôsledku mechanickej blokácie. Pri preferencii napríklad aktívneho športovania treba naordinovať fyzioterapiu alebo operáciu.
Cervikálne rebro je abnormalita prítomná od narodenia. Zvyčajne nespôsobuje problémy, ale ak dochádza k tlaku na blízke nervy a krvné cievy, môže vyvolať bolesť krku, necitlivosť v ramene a iné symptómy, ktoré sú spoločne známe ako syndróm hrudného výtoku. Zvyčajne sa objavuje medzi 20. a 50. rokom života a je častejší u mužov ako u žien.
Syndróm hrudného výtoku je hlavným následkom cervikálneho rebra, nie u každého postihnutého sa však vyvinie. Môže byť spôsobený aj inými stavmi, napríklad zranením, iným ochorením oblasti alebo genetickými príčinami. Ide o bolestivý stav zavinený posunutím kĺbovej kosti dopredu pre zlú kontrolu svalov. Tá vyvíja tlak na nervy medzi kľúčnou kosťou a horným rebrom.
Najčastejším príznakom je bolesť, ktorá sa môže objaviť po fyzickej námahe a zmenách polohy hlavy. Hlavné symptómy cervikálneho rebra sú: bolesť v oblasti krku a ramena, ktorá sa šíri do ruky – môže byť konštantná (stála) alebo občasná, slabosť alebo brnenie v postihnutom ramene a prstoch, dočasná neschopnosť vykonávať jemné pohyby rukou, dočasná strata citu. Raynaudov fenomén – stav, ktorý ovplyvňuje prívod krvi do prstov a následne je ruka biela, krvná zrazenina, ktorá sa tvorí v podkľúčovej tepne – môže ovplyvniť prívod krvi do prstov, to sa prejavuje červenými alebo čiernymi škvrnami, opuch postihnutého ramena (ten je zriedkavý).
Diagnóza
Až 90 percent pacientov s nadbytočným rebrom nemá žiadne problémy, problém sa zistí počas rádiografie alebo keď sú rebrá narušené. Niekedy môže byť podozrenie na prítomnosť prebytočného rebra pri vyšetrení krku. Pri formulácii diagnózy zohráva dôležitú úlohu sonografia a magnetická rezonancia (MRI).