12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Choroby z povolania

Duševné zdravieZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Choroby z povolania (po anglicky fabricated alebo induced illness) sú ochorenia vznikajúce z rôznych externých vplyvov, ktoré súvisia s pracoviskom. Môže ísť o fyzikálne, biologické, chemické, alebo aj rôzne iné vplyvy na pracovisku. Choroba z povolania musí byť preukázaná lekárom z odboru pracovné lekárstvo, ktorý sa zaoberá zhodnotením zdravotného stavu zamestnanca. Využíva pri tom hodnotenia hygienikov ohľadom pracovného prostredia, v ktorom zamestnanec povolanie vykonáva. Ide o širokú skupinu ochorení, ktoré sú presne definované v zozname chorôb z povolania. Ak choroba v tomto zozname nie je, nemožno ju uznať ako chorobu z povolania.

Vznik a príčiny

Choroby z povolania sú skupina ochorení vznikajúcich na základe negatívneho vplyvu pracovného prostredia na ľudský organizmus. Čas rozvoja choroby z povolania je u každého iný, odzrkadľuje to rôznu odolnosť voči škodlivým vplyvom. Choroby z povolania sú spôsobené chemickými látkami, fyzikálnymi faktormi, ďalej sem patria choroby týkajúce sa dýchacích ciest, pľúc, pohrudnice a choroby kože. Samostatnú kapitolu tvoria prenosné a parazitárne ochorenia. Poslednú skupinu tvoria ochorenia spôsobené ostatnými faktormi, napríklad profesionálne poruchy hlasu.

Liečba

Liečba sa nelíši od terapie iných ochorení. Dôležité je informovať zamestnávateľa, ktorý musí zabezpečiť presun zamestnanca na inú pracovnú pozíciu. Každá choroba z povolania musí byť ohlásená a musia byť vykonané podnety na zníženie rizika ďalšieho rozvoja choroby z povolania.

Príznaky

Najviac chorôb z povolania je spôsobených fyzikálnymi faktormi. Ide najmä o jednostranné preťažovanie končatín, poškodenie spôsobené nadmernými vibráciami alebo hlukom. Poškodenie šľachy a syndróm karpálneho tunela sa prejavujú najmä únavou, bolestivosťoukončatiny a obmedzením pohybu.

Profesionálne ochorenia dýchacieho systému sa pomerne často vyskytujú napríklad u baníkov. Hlavné zastúpenie má uhľokopská pneumokonióza, silikóza, astma a profesionálna alergická nádcha. Prejavujú sa kašľom, sekréciou z nosa, namáhavým dýchaním, prípadne bolesťou hrudníka.

Profesionálne ochorenia kože sa prejavujú buď ako kontaktný alergický ekzém, alebo ako iritačná reakcia kože. Látky vyvolávajúce reakciu na koži sú napríklad nikel, guma, olovo, ortuť, chlór a iné. Reakcia kože môže mať rôzny obraz od začervenania cez opuchnutie, svrbenie po výsev drobných pupienkov.

Diagnostika

Každý zamestnanec pred nástupom do práce musí absolvovať vstupnú prehliadku, pri ktorej je zhodnotený jeho zdravotný stav. Lekár z odboru pracovné lekárstvo ďalej vykonáva periodické alebo mimoriadne prehliadky. Po ukončení pracovného pomeru zamestnanec podstúpi výstupnú prehliadku. Význam týchto prehliadok spočíva hlavne vo včasnom odhalení choroby súvisiacej s povolaním, pretože niektoré choroby z povolania sa môžu prejaviť aj po dvadsiatich rokoch. Dôležitou súčasťou diagnózy je potvrdenie, že v práci sa vyskytoval činiteľ či faktor vedúci k danému ochoreniu. Popritom musí byť vylúčené pôsobenie mimo miesta výkonu práce.

Prevencia

Základom prevencie je dodržiavanie bezpečnostných opatrení na pracovisku a pravidelné lekárske prehliadky.

Redakcia portálu Lekár.sk
Duševné zdravieZdravý život
bolesť končatínkašeľkožapľúcaúnava