Chrápanie je bežný javvyskytujúci sačastejšie u mužov ako u žien a s rastúcim vekom sa môže zhoršovať. Podľa prieskumov pravidelne chrápe štvrtina ľudí. Intenzitu chrápania môžu upraviť zmeny v životnom štýle, no niektorí ľudia potrebujú lekársku pomoc,pretožeich chrápanie môže súvisieť s poruchou spánku.
Chrápanie sa prejavuje chrčaním a vydávaním vibrujúceho zvuku počas spánku. Pacient si často počas spánku nemusí uvedomovať, že chrápe, upozorní ho okolie. So závažnejším chrápaním môže súvisieť únava, nevyspatosť či podráždenosť.
Jedna z príčin chrápania je skutočnosť, že tkanivá v dýchacích cestách sa uvoľňujú a tak zužujú priechod týchto ciest. Prúdenie vzduchu je obmedzené, to spôsobuje vibračný zvuk. Chrápanie sa môže meniť v závislosti od toho, do akej miery je obmedzený vzduch v nose, v ústach alebo v hrdle. Nádcha a alergie môžu chrápanie ešte zhoršiť, pretože spôsobujú zápal nosa a opuch hrdla.
Niekedy môže chrápanie zapríčiniť anatómia úst. Ľudia so zväčšenými tkanivami a mandľami, ktoré obmedzujú prúdenie vzduchu, všeobecne produkujú mierne chrčanie či chrápanie.
Problémom môže byť aj nahromadený tuk v krku, spôsobený nadváhou. Aj v tomto prípade sú zúžené dýchacie cesty, najmä vtedy, keď si človek ľahne.
Chrápanie môže byť i príznakom spánkového apnoe. Vzniká v prípade, že dôjde k výraznému spomaleniu dychu, alebo človek počas spánku prestane dýchať na viac ako 10 sekúnd. Apnoe sa vyskytuje vtedy, keď prúd vzduchu klesne na menej ako 90 percent normálu. Ide o vážny zdravotný stav, ktorý vyžaduje liečbu.
Chrápanie detí je často spôsobené obštrukčným spánkovým apnoe. Hlavnou príčinou bývajú rozšírené mandle. Dieťa s týmto ochorením môže v priebehu dňa vykazovať známky nepozornosti, hyperaktivity, ospalosti alebo iných problémov správania v dôsledku nedostatku spánku.
Vyšetrenie u lekára dokáže určiť, či je chrápanie spojené s abnormalitami v ústach. Bežným vyšetrením sa dá diagnostikovať mierne chrápanie, závažnejšie stavy vyžadujú iné diagnostické testy. Lekár väčšinou pri diagnostikovaní môže na kontrolu dýchacích ciest využiť pomocné zobrazovacie techniky – röntgen, CT skenovanie alebo magnetickú rezonanciu.
Zobrazené snímky pomáhajú odhaliť abnormality v dýchacích cestách. Ak treba, lekár si vyžiada podrobnejšiu štúdiu, nazývanú štúdia spánku. V tomto prípade je potrebné stráviť noc na špeciálnej klinike, prípadne spať doma so senzormi na hlave a iných častiach tela, aby zaznamenali srdcovú frekvenciu, rýchlosť dýchania, hladiny kyslíka v krvi a pohyby nôh.
Liečba závisí od príčiny chrápania. Bežné ošetrenia sú:
Korektívne chirurgické postupy sú často trvalé riešenia.
Komplikácie chrápania: Časté chrápanie zvyšuje riziko viacerých stavov. Patrí k nim ospalosť počas dňa, ťažkosti s koncentráciou, riziko dopravných nehôd spôsobených ospalosťou, hypertenzia alebo vysoký krvný tlak, ochorenie srdca, mŕtvica a problémy vo vzťahu.
Mierne prípady chrápania sa môžu zlepšiť zmenami životného štýlu. Udržanie zdravej hmotnosti môže telu mimoriadne pomôcť, medzi ďalšie účinné zmeny patrí spánok v rovnakom čase každú noc, spanie na pohodlnejšej strane, prilepenie nosových prúžkov na mostík nosa kvôli roztiahnutiu dutín, liečba pretrvávajúcej nosovej kongescie. Ďalej je prospešné vyhýbať sa pred spaním alkoholu a nejesť, prípadnehlavu mierne nadvihnúťvankúšom.
Hoci možno urobiť veľa vecí, aby sa chrápanie minimalizovalo, človek by mal navštíviť lekára a časté chrápanie si dať skontrolovať. Kontrola a prípadná liečba môžu byť nápomocné pre celkové zlepšenie spánku a zlepšenie kvality života človeka.