12.01.2023 • 8 minút na prečítanie

Chrípková sezóna sa stále nekončí. Ako odlíšiť chrípku od kovidu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chrípka dosiahla na Slovensku rozmery epidémie, ktorá hromadne zatvorila školy a plnila nemocničné lôžka. Jej vrchol nastal ešte pred vianočnými sviatkami, stále však nie je koniec. S návratom detí do škôl po prázdninách očakávajú odborníci druhý vrchol chrípkovej sezóny. Z článku sa dozviete:

  • ako odlíšiť chrípku od nachladnutia a kovidu,
  • ako si správne odmerať teplotu,
  • ako chrípku liečiť doma,
  • kedy by ste mali vyhľadať lekára,
  • ako sa chrániť a predísť nákaze,
  • prečo je dôležité „držať nos v teple“.

Ako zistiť, či máte chrípku 

Pre chrípku je typické, že nástup príznakov je náhly a pomerne rýchly. Môže sa začať prejavovať bolesťami kĺbov, svalov, ale aj „celého tela“, zvýšenou únavou, slabosťou a horúčkou. Prítomný môže byť aj suchý kašeľ, avšak výraznejšie sú iné príznaky. Veľmi intenzívna je únava, často sprevádzaná bolesťami hlavy a celkovou vyčerpanosťou organizmu

Pre jednoduchšie rozpoznanie príznakov chrípky a ich odlíšenie od príznakov prechladnutia a kovidu, si ich môžete porovnať v nasledovnej tabuľke.

 

PRÍZNAKY CHRÍPKA PRECHLADNUTIE COVID-19
Horúčka

bežne (nad 39 °C)

zriedkavo (do 38 °C) bežne (nad 39 °C)
Únava bežne občas bežne
Bolesti hlavy bežne bežne občas
Bolesti kĺbov a svalov bežne zriedkavo občas
Kašeľ občas (suchý) mierne bežne (suchý)
Bolesť v krku občas bežne bežne
Nádcha / upchatý no občas bežne zriedkavo
Kýchanie nie bežne bežne

 

Ak stále nemáte istotu, či už nastal čas na návštevu lekára, a nechcete zbytočne tráviť čas v čakárni plnej vírusov,  vyskúšajte samodiagnostiku. Poistenci Dôvery ju majú k dispozícii bezplatne a dá sa použiť aj u detí. 

Odmerajte telesnú teplotu správne

Zvýšenie telesnej teploty je prospešná a prirodzená obranná reakcia tela. Pomáha imunitným bunkám lepšie fungovať, pomáha pri tvorbe protilátok a tiež obmedzuje rast a delenie mikroorganizmov. Pri jej dlhšom trvaní (a veľkom náraste) však predstavuje záťaž pre srdce a celý obehový systém. Je preto dôležité vedieť, ako ju správne odmerať.   

Meranie podľa veku 

  • Deti do 2 rokov – základné meranie je rektálne, teda cez konečník.
  • Deti od 2 do 5 rokov – je možné meranie cez konečník, ale aj v uchu či podpazuší.
  • Deti nad 5 rokov a starší – najvhodnejšie je meranie v podpazuší.

Meranie podľa miesta

  • Axilárne meranie – meranie v podpazuší, pričom normálna teplota je do 37°C.
  • Rektálne meranie – je najpresnejšie, nameraná teplota je približne o 0,5°C vyššia ako v podpazuší v rovnakom čase. Od nameranej hodnoty preto odčítajte 0,5°C. 
  • Aurikulárne meranie – meranie v uchu, ktoré sa relatívne pravdivo zhoduje s teplotou telesného jadra, teda ako v podpazuší.
  • Meranie na čele – nie je veľmi presné, skôr orientačné. Môže merajúcemu zobraziť skresľujúce údaje a neodporúča sa.

Viac o horúčke, jej vzniku a liečbe sa môžete dočítať v našom článku

Najpresnejšie meranie teploty je v konečníku a podpazuší
Petrovich Nataliya/Shutterstock.com

Čo pomáha na chrípku

Keďže chrípka patrí medzi vírusové ochorenia, využitie antibiotickej liečby nie je účinné a ani správne. Pre odlíšenie bakteriálnej a vírusovej infekcie (a teda aj pre vylúčenie potreby antibiotík) je vhodné podstúpiť CRP vyšetrenie. Poistenci Dôvery kvôli nemu nemusia chodiť k lekárovi a môžu ho absolvovať v každej lekárni Dr. Max. 

Vírusové ochorenia sa liečia symptomaticky, to znamená, že zmierňujeme príznaky ochorenia. 

  • Horúčka – u dospelých znižujeme zvýšenú telesnú teplotu pomocou liekov len v prípade, ak vystúpi nad 38°C (od 38,1 a vyššie). Vhodné je užiť lieky zo skupiny antipyretík (napr. lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu, kyseliny acetylsalicylovej). 
  • Bolesť – pre tlmenie bolesti sú účinné lieky zo skupiny analgetík. Lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej znižujú horúčku, majú však aj analgetické účinky a pôsobia protizápalovo.  

Pri zvýšenej telesnej teplote je vhodné pravidelne vetrať miestnosť, v ktorej sa chorý človek zdržiava. Nemali by ste mať na sebe hrubé vrstvy oblečenia, ale naopak, niečo vzdušné, aby sa telo mohlo ochladzovať aj samé. Pite dostatok tekutín, najmä čistej vody a nesladených bylinných čajov a dodržiavajte pokoj na lôžku. 

Liečba v tehotenstve

V prípade tehotenstva sa ohľadom liečby poraďte so svojím lekárom, prípadné užívanie liekov konzultujte s lekárnikom. 

Ibalgin, Paralen, Panadol, Aspirín a Acylpyrín sú v liečbe kľúčové
Tongx/Shutterstock.com

Kedy vyhľadať lekára

Aj bežná chrípka vie skomplikovať život, preto by ste jej príznaky a následnú liečbu nemali podceňovať. V prípade, že sa u vás objavili príznaky respiračného ochorenia, je potrebné, aby ste zostali doma a liečili sa. Nenavštevujte prácu a deti nedávajte do škôlok a škôl, aby sa ochorenie u vás neskomplikovalo a ďalej nešírilo.  

Lekársku pomoc treba vyhľadať najmä v prípadoch, ak dochádza k týmto komplikáciám:

  • závažné problémy s dýchaním, 
  • silná bolesť svalstva
  • vysoká horúčka nad 40 °C (neklesá ani po podaní liekov, pretrváva dlhšie než 3 dni),
  • bolesti na hrudníku alebo k ťažká dehydratácia.

V týchto prípadoch môže ísť až o život ohrozujúci stav, najmä u menších detí, seniorov alebo u ľudí s chronickým ochorením.

Osobitnú pozornosť by mali svojmu stavu venovať tehotné ženy. Okrem toho, že ich môže ohroziť samotný vírus chrípky, problémom sú aj teploty nad 38 °C.

Možné komplikácie

Podceniť chrípku sa nevypláca ani z hľadiska možných komplikácií a dlhodobých následkov. Zápal pľúc môže viesť k neskorším problémom so srdcom a k trvalým komplikáciám. Najlepšou voľbou je preto chrípku včas a najmä úplne až do konca vyliečiť.

Pri zhoršení príznakov vyhľadajte lekára
simona pilolla 2/Shutterstock.com

Trápi najmä deti a starších

Riziko vzniku chrípky hrozí najmä seniorom, osobám s vážnejšími chronickými ochoreniami (najmä respiračnými a srdcovo-cievnymi), osobám s oslabenou imunitou, tehotným ženám a tiež deťom, ktoré navštevujú školy a škôlky. Najmä ľudia z rizikových skupín by mali dbať na prevenciu pred chrípkovou nákazou.

Jednoduchá a účinná ochrana

Najúčinnejšou formou ochrany pred chrípkou je očkovanie. To zabezpečí tvorbu protilátok už po 14 dňoch, pričom vakcína vás ochráni až po dobu 6 mesiacov. Očkovanie sa odporúča najmä deťom v predškolskom a školskom veku, tehotným ženám bez ohľadu na štádium tehotenstva, seniorom, aktívnym športovcom a ľuďom s chronickými ochoreniami. Keďže chrípkové obdobie trvá na Slovensku zvyčajne až do konca apríla, ak ste chrípku neprekonali, zvážte očkovanie proti nej. 

Zlepšite svoje zdravie

  • konzumáciou pestrej stravy – s vysokým podielom čerstvej zeleniny a ovocia, obilnín a strukovín – obsahujú vitamíny (A, B, C, D, E) potrebné na podporu obranyschopnosti tela. Najvhodnejšie sú druhy s vysokým obsahom vitamínu C, teda – paprika, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapusta. 
  • Pravidelným a dostatočne dlhým spánkom,
  • pobytom na čerstvom vzduchu a pravidelnou pohybovou aktivitou.

Preventívne opatrenia

  • vyhýbajte sa hromadným podujatiam (prípadne si aspoň nasaďte respirátor)
  • obmedzte priamy kontakt s ľuďmi (podávanie rúk, objímanie pri pozdrave)
  • noste respirátor do uzavretých priestorov s väčším množstvom ľudí (obchody, MHD,..)
  • dbajte na dôkladné a časté umývanie rúk, používajte dezinfekčný gél na ruky
  • vetrajte uzavreté priestory, v ktorých sa zdržiavate s inými ľuďmi pravidelne, niekoľkokrát za deň
Očkovanie je takmer bezbolestné a účinné
Ground Picture/Shutterstock.com

Čiapku a rukavice doplňte rúškom

Tak, ako chránime pred chladom odhalené ruky a hlavu pomocou rukavíc a čiapky, podľa nedávnej štúdie publikovanej v odbornom lekárskom časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology, by sme mali chrániť aj nos – pomocou rúška či respirátora.

Vedci totiž skúmali, prečo sú ľudia náchylní na respiračné ochorenia najmä v zime a prečo to tak posledné „kovidové“ zimy nebolo. Ich zistenie je prelomové – príčinou je studený vzduch! Podľa štúdie pokles teploty vo vnútri nosa už o 5 stupňov dokáže zničiť takmer polovicu (42 %) imunitných buniek. To znamená polovičnú ochranu pred vznikom bakteriálnych a vírusových infekcií. 

Rúško alebo respirátor majú dve funkcie: filtrujú vdychovaný vzduch od patogénnych častíc a súčasne zahrievajú vzduch, ktorý vstupuje do nosa, a tým nás chránia pred infekciami dýchacích ciest

 

V TOMTO TEXTE BOLI POUŽITÉ NASLEDUJÚCE LINKY:

https://www.healthline.com/health/cold-flu/flu

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/symptoms-causes/syc-20351719

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5486:suasna-chripkova-sezona-prerastla-do-chripkovej-epidemie-ete-pred-vianonymi-prazdninami&catid=126:chripka&Itemid=112

https://bratislavskykraj.sk/tabulka-priznakov-pre-covid-19-prechladnutie-chripku-a-sezonne-alergie/

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť kĺbovbolesť svalovchrípkadýchacie cestyhorúčkaúnava