Chrípková sezóna každoročne ovplyvňuje tisíce Slovákov. Prečítajte si, ako vyzerala tá minuloročná a ako je to s chrípkou u nás teraz. Dozviete sa tiež, ako sa počas chrípkového obdobia čo najlepšie chrániť a prečo sa očkovanie oplatí.
Začiatkom októbra sme vstúpili do novej chrípkovej sezóny. Na našej pologuli trvá od začiatku októbra do konca apríla nasledujúceho roku. Pre toto obdobie je charakteristický zvýšený výskyt respiračných ochorení a odborníci počas neho odhadujú vyšší počet pacientov s chrípkou.
Ak počet prípadov prudko narastá na určitom mieste počas chrípkového obdobia, môže vzniknúť rôzne veľká chrípková epidémia.
Chrípková sezóna na našom území trvá viac než polovicu roka. Najsilnejšia je väčšinou v období medzi januárom a marcom. Dôvodov, prečo je to tak, je hneď niekoľko:
1. Viac času stráveného v uzavretých priestoroch – počas chladnejších mesiacov sa zdržiavame v interiéroch viac než počas leta. V priestoroch, kde je väčšia koncentrácia ľudí, sa zvyšuje riziko prenosu chrípky.
2. Nižšie teploty a sychravé počasie – vyššia vlhkosť vzduchu a chladné počasie tvoria ideálne podmienky na šírenie chrípkového vírusu.
3. Kratšie dni a menej slnka – skrátenie času, počas ktorého sa vystavujeme slnečným lúčom, vedie k zníženiu hladiny vitamínu D. Tento vitamín je pritom potrebný pre správne fungovanie imunity. Oslabený imunitný systém je náchylnejší na vznik infekcií.
Samotná chrípka zvyčajne trvá 5 až 7 dní. Ale na úplné zotavenie pravdepodobne budete potrebovať aj viac času, v priemere dva týždne. Trvanie a závažnosť priebehu závisia od celkového zdravotného stavu človeka, od veku, imunity a ďalších faktorov.
Inkubačná doba chrípky trvá približne 1 až 4 dni. To znamená, že stačí krátka doba, kým sa od nakazenia objavia prvé príznaky.
Chrípka je veľmi nákazlivá a človek s ňou je infekčný. Vírus môže šíriť ešte skôr, než sa u neho rozvinú príznaky. Najvyššie riziko šírenia ochorenia je však 3 až 5 dní od prvého výskytu príznakov, no infekčný môžete byť až do 10 dní po objavení prvých príznakov.
Ak máte akékoľvek akútne respiračné ochorenie, mali by ste zostať doma a vyhýbať sa kontaktu s inými ľuďmi. Najviac ohrození sú seniori a malé deti.
Aj u nás sa vyskytujú rôzne typy chrípok. Ide najmä o typy A a B. Základné rozdelenie je na chrípku typu:
Ak vás trápi nejaký typ chrípky, nie je vylúčené, že ho môžete dostať znova. Príčinou je rýchla premenlivosť a viaceré typy vírusu.
Aktuálne sme v období, kedy sa začala nová chrípková sezóna. Počet prípadov, ktoré pribudnú za týždeň, bežne dosahuje 50-tisíc.
Vrchol chrípkovej sezóny sa tradične očakáva počas mesiacov od januára do marca. Nárast chorobnosti tiež môže súvisieť s prirodzenou migráciou ľudí počas vianočných sviatkov a následným návratom do pracovného a školského prostredia.
Minuloročná chrípková sezóna bola oproti poslednej chrípkovej sezóne miernejšia a nespôsobila celoštátnu chrípkovú epidémiu. Vznikli však viaceré lokálne epidémie a najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji.
Spomedzi všetkých vekových kategórií zasiahla chrípka najviac deti (hlavne deti do 5 rokov a deti v školskom veku), čo sa odrazilo aj na opatreniach v podobe zatvorenia 1 184 materských a 780 základných škôl. Viac o minulej sezóne chrípky a o epidémii si môžete prečítať v našom článku o chrípkovej epidémii.
Najúčinnejšou formou ochrany pred chrípkou je očkovanie. Zabezpečí tvorbu protilátok už po 14 dňoch, pričom vakcína vás ochráni až počas 6 mesiacov.
Očkovanie sa odporúča najmä deťom v predškolskom a školskom veku, tehotným ženám bez ohľadu na štádium tehotenstva, seniorom, aktívnym športovcom a ľuďom s chronickými ochoreniami. Keďže chrípkové obdobie trvá na Slovensku zvyčajne až do konca apríla, ak ste chrípku zatiaľ neprekonali, zvážte očkovanie proti nej.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje