10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Chronická tonzilitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chronická tonzilitída je zápalové ochorenie mandlí (tonzíl) s typickým nástupom klinického obrazu. Ide o typ faryngitídy. Symptómy sa prejavujúbolesťou v krku, horúčkou, zväčšením mandlí, problémami s prehĺtaním, zväčšením lymfatických uzlín na krku. Klinický priebeh bakteriálnych a vírusových tonzilitíd býva veľmi podobný. Bakteriálne toznilitídy majú rýchlejší nástup problémov s horúčkou 38-39 °C, so zimnicou a s trasením. Na povrchu mandlí sa môžu objaviť belavé škvrny.

Vznik a príčiny

Tonzilitída najčastejšie vzniká na základe vírusovej nákazy (adenovírus, rhinovírus, vírus chrípky, herpes simplex vírus, Epstein-Barr, cytomegalovirus, alebo HIV). Druhou najčastejšou príčinou je bakteriálna infekcia, najčastejšie na podklade beta-hemolitického streptokoka (AABS) skupiny A. Menej častými bakteriálnymi príčinami sú: Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae, Bordetella pertussis, Corynebacterium diphtheriae, Fusobacterium, Treponema pallidum a Neisseria gonorrhoeae.

Príznaky

Najčastejšie sa objavuje po opakovaných angínach. Po prekonaní akútneho zápalu vznikajú na mandliach jazvovité zmeny. V priestoroch medzi jazvami sa vytvára priaznivé prostredie na prežívanie mikróbov. K príznakom patrí bolesť v krku, červené opuchnuté mandle, horúčka, bolesť hlavy, únava, úbytok hmotnosti, strata chuti do jedla.

Diagnostika

Diagnóza sa určuje na základe odberu steru z mandlí a zadnej faryngeálnej steny a jeho kultivácie.

Liečba

Ak ochorenie práve prebieha, možno ho zvládnuť pomocou terapeutických prostriedkov, ako je inhalácia, zavlažovanie mandlí antiseptikami, fyzioterapia (fonoforéza) a veľké množstvo tekutín. Ak choroba prešla do chronického štádia, lekár sa snaží o agresívnu liečbu angíny, a to nielen v snahe zmierniť príznaky, ale aj odstrániť príčinu.

Všeobecne sa používajú lieky tlmiace bolesť a horúčku (paracetamol, ibuprofen). Na vykloktanie lekári odporúčajú slanú vodu, pomáhajú aj pastilky na cmúľanie a teplý čaj. Ak je tonzilitída bakteriálneho pôvodu, užívajú sa antibiotiká. Úplné vyliečenie v prípade vírusovej infekcie trvá zhruba týždeň. V prípade chronických problémov (všeobecne sa definujú ako sedem epizód tonzilitídy v predchádzajúcom roku, päť epizód v každom z predchádzajúcich dvoch rokov alebo tri epizódy v každom z predošlých troch rokov) môže dôjsť k tonzilektómii, chirurgickému odstráneniu mandlí. U detí má tento zákrok veľmi malú účinnosť. Pacientov, ktorým odstránili mandle, chráni pred infekciou zvyšok ich imunitného systému.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť krkuhorúčkalymfatické uzlinymandletonzilitídaúnavazimnicazväčšenie lymfatických uzlínzväčšenie mandlí