12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Chronická traumatická encefalopatia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chronická traumatická encefalopatia je degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré vzniklo po opakovaných úrazoch hlavy (napríklad otras mozgu). Ochorenie sa dá s istotou zistiť len pitvou po smrti človeka. Väčšinou sa vyskytuje u ľudí, ktorí praktizovali kontaktné športy ako americký futbal či box. Mnoho publikovaných štúdií o chronickej traumatickej encefalopatii sa týkalo športovcov. Symptomaticky je encefalopatia podobná demencii a čiastočne Alzheimerovej chorobe. Nie je známe, akočastosatoto ochorenie vyskytuje, ani to, ako by sa malo diagnostikovať. Aktuálny výskum sa sústreďuje na diagnostické metódy ochorenia.

Vznik a príčiny

Príčinou sú opakované zranenia hlavy. Chronická traumatická encefalopatia bola najčastejšia prítomná u hráčov amerického futbalu. Hokejisti, boxeri, futbalisti, wrestleri a basketbalisti nie sú výnimka, ochorenie sa môže prejaviť aj u nich. K jeho vzniku môže dôjsť aj v prípade obetí domáceho násilia či vojakov, ktorí boli v armáde opakovane zranení. Zranenia spôsobujú atrofiu (zmenšenie) určitých okrskov mozgu a narúšajú komunikáciu medzi neurónmi.

Príznaky

Príznaky sa začínajú objavovať po niekoľkých rokoch od opakovaných zranení hlavy. Patrí medzi ne postihnutie kognitívnej funkcie (myslenia), impulzívne správanie, depresia, apatia, strata krátkodobej pamäti, ťažkosti pri plánovaní a vykonávaní úloh, emočná nestabilita, samovražedné myšlienky, požívanie omamných látok, agresia, rečové ťažkosti, problémy s prehĺtaním, zrakom, sústredením sa. Všetky symptómy nie sú presne známe.

Diagnostika

Diagnostika je problematická práve preto, že ochorenie je v mnohom podobné s inými neurodegeneratívnymi ochoreniami. Ideálny spôsob diagnostiky sa stále vyvíja. Zakladá sa na histórii pacienta (či sa venoval spomínaným športom) a na príznakoch. Pacienta vyšetrí praktický lekár a špecialisti na neurodegeneratívne choroby (napríklad na demenciu). Aktuálne najspoľahlivejšou metódou v diagnostike je pitva. Patológ pri prehliadke mozgu odhalí zmeny, ktoré nebolo vidieť pomocou rádiologických metód (CT, magnetická rezonancia).

Liečba

Liečba priamo na chronickú traumatickú encefalopatiu neexistuje. Podobne ako pri iných neurodegeneratívnych ochoreniach starostlivosť o pacienta sa sústreďuje skôr na pomoc v každodennom živote s chorobou. Tú zabezpečuje sociálny pracovník, prípadne rodinný príslušník. Cieľom liečby je, aby pacient napriek chorobe bol čo najviac nezávislý.

Prevencia

Prevenciou je vyhýbanie sa potenciálnym opakovaným zraneniam hlavy. Pri športe je potrebné poctivo nosiť prilbu. Pri utrpení zranenia hlavy treba ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Ak človek začína vykazovať podozrivé príznaky, ako sú problémy s pamäťou, náhle zmeny nálad či samovražedné myšlienky, je takisto dôležité, aby vyhľadal lekára.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
agresiaapatiachronická traumatická encefalopatiaemočná nestabilitahlavamozogporanenie hlavy