10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Chronický zápal prínosových dutín

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chronický zápal prínosových dutín (sínusy) je bežné ochorenie. Dutiny okolo nosa tvorí rovnaká výstelka ako nosovú dutinu, s ktorou sú prepojené. V niektorých prípadoch sa sínusy zapália a upchajú. Ak tento stav trvá dlhšie ako 12 týždňov, hovoríme o chronickom (dlhotrvajúcom) zápale. Charakteristicky sa prejavuje nosovou nepriechodnosťou alebo výtokom v sprievode bolesti tváre a hlavy. Chronický zápal prínosových dutín najčastejšie postihuje ľudí v strednom veku.

Vznik a príčiny

Sínusy sú uložené v kostiach v blízkosti nosovej dutiny. Ich zápal môže vyvolávať infekcia, ktorá sa do nich šíri z nosa. Pôvodcami sú bežné infekcie dýchacích ciest. Ak sa neliečia správne, zápal môže pretrvávať dlhodobo. Výstelka prínosových dutín pritom opuchne a začne tvoriť väčšie množstvo hustého hlienu. Keď z nich nie je dostatočne odvádzaný von, hromadí sa a spôsobuje tlakovú bolesť.

Okrem infekcií môže byť príčinou chronického zápalu upchatie vývodu prínosových dutín. Príkladom sú nosové polypy (výrastky z nosovej výstelky), ktoré môžu zablokovať odvádzanie hlienu z dutín. Podobný následok môže mať aj vybočená nosová priehradka. Niektorí odborníci pripisujú časť chronických zápalov prínosových dutín alergiám (napríklad alergii na peľ).

Príznaky

Niekedy zápalu prínosových dutín predchádzajú príznaky nádchy. Opuch nosovej sliznice a hustý sekrét vytekajúci z nosa, mierne zvýšená teplota alebo celková slabosť. Čuchové a chuťové vnemy sú často oslabené.

Ak sa zápal šíri do prínosových dutín, prejavuje sa bolesťou hlavy a tlakom v tvári. Typická je bolesť na dotyk v oblasti lícnych kostí, pod očami a na čele. Prejavuje sa tiež ako bolesť hornej čeľuste a zubov, ktorá sa zhoršuje v predklone. Hlien môže zatekať do hrdla a dráždiť ho. Častý je aj výrazný zápach z úst. Sprievodným prejavom môže byť tlak v uchu a kašeľ, ktorý sa zvýrazňuje najmä v noci. Niektorí ľudia môžu trpieť dlhodobou únavou a nevoľnosťou.

Diagnostika

Diagnózu lekár stanoví na základe prítomnosti typických príznakov a zistením zdravotnej histórie pacienta. Vyšetrením skontroluje nosovú dutinu pomocou špeciálneho nástroja a zváži nosovú endoskopiu. Pri nej je schopný preskúmať vnútro nosa a prínosových dutín tenkou ohybnou hadičkou s kamerou (endoskopom). V niektorých prípadoch lekár odoberie vzorky sekrétu na zistenie pôvodcu ochorenia a lepšie prispôsobenie liečby alebo urobí RTG vyšetrenie dutín.

Liečba

Cieľom liečby je zastavenie zápalu, odstránenie upchatia dutín a vyriešenie dôvodu, ktorý dlhodobý zápal spôsobuje. Na uľahčenie odtoku sekrétu a dýchania sa môžu použiť protizápalové nosové spreje alebo výplachy dutín slanými roztokmi. Bolesti sa zmierňujú analgetikami. Pomôcť môžu aj obklady tváre vlhkými teplými uterákmi a zvlhčovanie vzduchu.

Ak ide o bakteriálnu infekciu, lekár môže predpísať antibiotickú liečbu. V určitých prípadoch (nosové polypy, vybočená priehradka) býva jediným trvalým riešením operačný postup.

Prevencia

Prevencia chronického zápalu prínosových dutín spočíva v správnej liečbe infekcií dýchacích ciest a v starostlivosti o alergie. Dôležité je vyhýbať sa fajčeniu. Niektorí odborníci odporúčajú zvlhčovanie vzduchu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť tvárehlavamierne zvýšená teplotaúnavazápach z ústzápal prínosových dutín