Chudokrvnosť (anémia), nazývaná aj málokrvnosť alebo hemolytická anémia, je stav zníženého obsahu červeného krvného farbiva (hemoglobínu) v krvi. Tento druh anémie vzniká, keď červené krvinky (erytrocyty) v obehu predčasne zanikajú. Ich nedostatok znižuje schopnosť krvi prinášať kyslík k orgánom. Medzi typické príznaky anémie patrí bledosť, unavenosť, dýchavičnosť, strata hmotnosti, slabosť a niekedy ožltnutie kože a očných bielok (ikterus).
Zdravé červené krvinky, v ktorých sa nachádza hemoglobín, bežne prežívajú v krvnom riečisku človeka približne 120 dní, potom ich nahradia ďalšie, vytvorené v kostnej dreni. V prípade anémie sa červené krvinky rozkladajú rýchlejšie a kostná dreň nie je schopná tieto straty plne nahradiť.
Hemolytické anémie delíme na vrodené a získané. Vrodené chudokrvnosti tohto druhu sú dedičné. Patria medzi ne poruchy tvorby hemoglobínu (talasémia, kosáčiková anémia), bunkových membrán (hereditárna sférocytóza) a iné.
Príčiny získaných hemolytických anémií sú rozmanité. Zapríčiňujú ich nákazlivé ochorenia, ako je malária, otrava jedom niektorých druhov hadov, otrava ťažkými kovmi, ale aj mechanické poškodenia (napríklad pri opakovanom tlaku na chodidlo bežcov maratónu). Umelé srdcové chlopne takisto urýchľujú rozpad erytrocytov. V niektorých prípadoch ide o poruchu imunitného systému, ktorý vyhodnotí červené krvinky ako nebezpečné pre organizmus a začne ich ničiť (autoimunitná hemolytická anémia).
Okrem toho môže dôjsť k zvýšenému rozkladu erytrocytov pri mikroangiopatii (stav, pri ktorom sa upchávajú malé cievy). Väčšinou sa tento stav odohráva pri komplikovaných bakteriálnych infekciách, ale niekedy aj bez známej príčiny.
Prečítajte si tiež: Krvné skupiny: Aké krvné skupiny poznáme? Sú krvné skupiny dedičné? A ako sa podľa nich stravovať?
Pri všetkých druhoch chudokrvnosti sa znižuje schopnosť krvi viazať kyslík a prinášať ho ku tkanivám, čo vedie k nedostatočnému okysličeniu orgánov. Preto majú spoločné príznaky, ako je slabosť, bledosť, únava, spavosť, strata hmotnosti, nechuť do jedla, niekedy aj zrýchlené dýchanie, zrýchlený pulz a znížená telesná teplota. V prípade náhleho rozpadu veľkého množstva červených krviniek sa môže objaviť žlté sfarbenie kože a očných bielok, spôsobené hromadením bilirubínu – farbiva vznikajúceho z rozpadnutých krviniek, ktoré pečeň nestíha vo zvýšenom množstve z tela vylučovať.
Diagnóza
Správne diagnostikovať anémiu býva problematické a zdĺhavé, pretože existuje mnoho druhov chudokrvnosti a všetky majú veľmi podobné prejavy. Základom je vyšetrenie krvného obrazu a ďalších vlastností krviniek (celkové množstvo hemoglobínu, veľkosť krviniek a pomer ich vývojových štádií). Po stanovení diagnózy sa bližšie určí konkrétny druh anémie s využitím genetických, imunologických a ďalších testov.
Hlavným cieľom liečby chudokrvnosti z predčasného rozkladu červených krviniek je odstránenie jej príčiny. V závislosti od pôvodcu pacient dostáva lieky proti baktériám alebo malárii, hadie protijedy, látky potláčajúce imunitnú odpoveď a podobne. Náhle a závažné prípady s veľkou stratou krvi sa riešia krvnou transfúziou. Pri vrodených prípadoch je príčina v genetickej výbave pacienta. Dostupné vedecké metódy neumožňujú vyliečiť tento druh anémie, aj keď v niektorých prípadoch je riešením chirurgické odstránenie sleziny (orgán, kde sa bežne rozkladá väčšina červených krviniek), po ktorom sa príznaky ochorenia podstatne zmiernia.
Vo väčšine prípadov ide o prechodné stavy, ktoré sa po lekárskej pomoci zlepšia a zaniknú, ale vrodené poruchy sa úplne vyliečiť nedajú. Jediný spôsob, akým si pacient môže pomôcť sám, je príjem dostatočného množstva látok potrebných na tvorbu krviniek, ako sú železo, vitamín B12 a kyselina listová. Takisto by sa mal snažiť vyhnúť stratám krvi. V snahe zabrániť prenosu ochorenia na potomstvo môžu pacienti využiť genetické poradenstvo.