16.08.2024 • 6 minút na prečítanie

Je vaše dieťa unavené a bledé? Aj také sú príznaky chudokrvnosti u detí

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Zdá sa vám vaše dieťa častejšie unavené, bledé, stratilo chuť do jedla alebo sa sťažuje na bolesti hlavy? Možno trpí anémiou. Prečítajte si, prečo chudokrvnosť u detí vzniká a čo sa s ňou dá robiť.

Čo je to anémia – chudokrvnosť?

Anémia je ochorenie, pri ktorom dochádza k poklesu hemoglobínu, hlavného nosiča kyslíka v organizme, a ktoré sa prejavuje počas celého obdobia vývoja dieťaťa. Okrem toho sa tiež znižuje počet červených krviniek a hematokritu (podiel červených krviniek na celkovom objeme krvi).

Tieto parametre určuje lekár pomerne jednoducho, a to odberom krvi na stanovenie krvného obrazu dieťatka.

Aká je najčastejšia príčina anémie?

Najčastejšou príčinou chudokrvnosti u detí je:

  • nedostatok stavebných látok pre tvorbu hemoglobínu, ktoré predstavuje železo (sideropenická anémia – ochorenie spôsobené nedostatkom železa aj u detí), vitamín B12 (megaloblastická anémia – u detí sa vyskytuje zriedkavo), vitamín B9 – kyselina listová (makrocytárna anémia) a bielkoviny,
  • nedostatočná funkcia kostnej drene,
  • zvýšená strata červených krviniek (krvácavé ochorenia).

V bežnej praxi býva hlavným dôvodom chudokrvnosti u detí nedostatok stavebných látok pre tvorbu hemoglobínu. 

Sideropenická anémia z nedostatku železa ako základného stavebného kameňa nevyhnutného pre tvorbu hemoglobínu je najfrekventovanejšia v období od 3. mesiaca do 3. roku života, ale i v období puberty.

U predškolákov sú po prekonaní vírusovej infekcie časté erytroblastopénie detského veku, kedy organizmus trpí nedostatkom buniek, z ktorých sa tvoria červené krvinky v kostnej dreni. 

Anémie môžu vznikať aj pri chronických ochoreniach, napríklad neliečených bakteriálnych infekciách alebo autoimunitných chorobách.

Anémia u bábätka: Sú za tým rastové obdobia dieťaťa   

Od 6. mesiaca prebieha u detí výrazný rast. Mlieko, ktoré doteraz tvorilo hlavný podiel stravy, je už na zdroj železa chudobné. Preto je u dojčených detičiek dôležité zavádzanie nemliečnych príkrmov s obsahom železa. 

U nedojčených detí sú už sušené mlieka obohatené železom, no napriek tomu je pridávanie nemliečnych príkrmov vhodné už od 4. mesiaca.

Obdobie puberty prináša zvýšené nároky na prísun železa vzhľadom na dospievanie (menštruácia u dievčat) ako i na stravovacie návyky (sklony k diétam a tzv. alternatívnym formám stravovania).

Riziko vzniku sideropenickej anémie sa zvyšuje pri vegetariánoch, preto sa tento typ stravovania pre deti vo vývoji neodporúča. 

Aké sú príznaky chudokrvnosti u detí? Môže sa objaviť únava, bledosť, ale aj pojedanie hliny

Prejavy anémie u detí sa viažu k veku dieťaťa, ale ich paleta je veľmi široká. Rodič už k pediatrovi mnohokrát prichádza s dokonale zachytenými zmenami pozorovanými u svojho dieťaťa. Veľmi častým a hlavným príznakom chudokrvnosti je viditeľná únava u detí a bledosť.

Medzi ďalšie príznaky detskej anémie sú:

  • bolesť hlavy
  • nechutenstvo
  • neprospievanie
  • dráždivosť
  • nespavosť

Často sa tiež vyskytuje tvorba kútikov, pálenie jazyka, krehké lámavé nechty, pokles sústredenosti v škole, nepozornosť, ale aj pojedanie hliny a ľadu. 

Freepik.com

Čo ak sa anémia nelieči?

Keď je chudokrvnosť závažná a trvá dlhší čas, môže prerásť do porúch obranyschopnosti organizmu, čo vedie k:

Čo robiť v prípade už potvrdenej anémie a aké lieky zaberajú?

Liečba bežnej detskej (sideropenickej, postinfekčnej) anémie je riadená pediatrom. Pokiaľ však existuje podozrenie na iné, chronické formy, terapia spadá pod detského hematológa. 

V prípade, že sa krvnými testami dokáže anémia z nedostatku železa u dieťaťa, liekom prvej voľby sú:

  • soli trojmocného železa – vhodné pre menšie deti, s pomalším nástupom účinku
  • soli dvojmocného železa – podávajú sa skôr starším deťom vo forme sulfátu alebo fumarátu železnatého 

Pri liečbe konzultujte s lekárnikom alebo lekárom, či lieky na anémiu obsahujú komplex s vitamínom C, alebo ho máte deťom dopĺňať. Je dôležité nezabúdať aj na prirodzené zdroje železa z pestrej stravy. 

Kedy deťom podávať lieky na anémiu, aby mali čo najvyšší účinok? 

Lieky na chudokrvnosť u detí nepodávajte nalačno, no ani hneď po jedle. Desiata či olovrant sú vhodný čas, kedy majú lieky na anémiu s obsahom železa najlepšiu schopnosť vstrebávania.

Prirodzené zdroje železa – ovocie, zelenina, vitamíny a bylinky vhodné na anémiu 

K prirodzeným zdrojom železa patria: hrušky, datle, jahody, melóny, pomaranče, marhule, sušené ovocie, oriešky, ale i karfiol, brokolica, kaleráb, šošovica, kukurica, reďkovka, špargľa, špenát, listová zelenina, rajčiny, cibuľa, pór či pšeno. 

Freepik.com

Významný obsah je tiež v hovädzom a teľacom mäse, sardinkách, vnútornostiach a vaječnom žĺtku.

Bylinky bohaté na železo, ktoré pomáhajú pri chudokrvnosti

Vitamíny, ktoré môžete deťom podávať ako doplnok stravy pri anémii, podporujú vstrebávanie železa z jedla, zvyšujú tvorbu hemoglobínu v červených krvinkách a okrem iného podporujú imunitu. 

Medzi vitamíny, ktoré pomáhajú v boji proti anémii, patria: 

  • Vitamín C – zvyšuje vstrebávanie železa. Bohaté na vitamín C sú najmä citrusy, kapusta, brokolica a paprika.
  • Vitamín B12 – dôležitý pre tvorbu červených krviniek. Je obsiahnutý v mäse, rybách, vajciach a mliečnych výrobkoch.
  • Vitamín B9 (kyselina listová) – takisto potrebný na tvorbu červených krviniek. Nájdete ho v listovej zelenine, orechoch či vo fazuli. 

Ak deťom do stravy pridávate rôzne voľnopredajné doplnky na zvýšenie hladiny železa, vždy sa poraďte s pediatrom, aby ste predišli možným vedľajším účinkom. 

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život