Infekčná nádcha patrí medzi najčastejšie ochorenia detského veku a jej výskyt je najvyšší práve v zimných mesiacoch. Avšak nie je soplík ako soplík. Čo nám o ňom prezradí jeho farba a ako si s ním poradiť? Z článku sa dozviete:
Sliznica nosa u zdravých ľudí prirodzene tvorí malé množstvo hlienu, ktorý ju chráni pred vysychaním. Okrem toho je hlien súčasťou imunitných mechanizmov – pomáha filtrovať drobné čiastočky prachu, mikroorganizmy či iné alergény, ktoré sa pri vdychovaní vzduchu dostávajú do nosa. Mechanizmus filtrovania je jednoduchý, nežiadúce častice sa na hlien nalepia.
Vo väčšej miere sa hlien (alebo sople, nádcha) tvorí v prípade, ak sliznica nosa, nosohltana a prínosových dutín vplyvom infekcie zapáli. Vtedy sa zmení nielen množstvo, ale aj ich konzistencia. Infekcia spôsobí, že hlien je hustejší, je ťažšie ho vysmrkať a dokonca upcháva nos tak, že nemôžeme dýchať. Ďalšou príčinou nadmernej tvorby hlienu je alergia. Na rozdiel od infekčnej nádchy prebieha bez zvýšenej teploty a horúčky.
Normálna farba hlienu, ktorého produkcia nie je vyvolaná infekciou, je väčšinou číra a bez prímesí. Farba sa však môže meniť spolu s konzistenciou. Čo môže prezradiť farba soplíka?
Počas mnohých rokov si ľudia žltú až zelenú farbu sopľov spájali s bakteriálnou infekciou. Lekári pri ich prítomnosti predpisovali antibiotiká a ľudia si ich vyžadovali. Po rokoch výskumu sa však ukázalo, že farba hlienov z nosa vzniká omnoho komplexnejšie.
Žltá a zelená farba signalizuje, že ide o infekčnú nádchu. Zafarbenie je spôsobené prítomnosťou bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekčnému agens. Práve ich rozpad môže za toto nepekné sfarbenie. Nevieme však len na základe farby povedať, či nádcha vznikla bakteriálnou alebo vírusovou infekciou.
Biela farba soplíka môže napovedať, že u dieťaťa začína prechladnutie. Obsah vody v hlienoch sa zníži a pridá sa mierne zakalenie. Ak sa k bielym sopľom pridá aj bolesť dutín a horúčka či iné príznaky, takýto soplík je pravdepodobne spôsobený infekciou.
Ružová a červená farba je spôsobená prítomnosťou krvi v soplíku. Príčinou môže byť špáranie v nose s následným vznikom drobných krvácavých raniek, suchý vzduch, ktorý vysušil sliznicu a spôsobil v nej drobné trhlinky či malé krvácanie z nadmerného smrkania. Ak je takéto krvácanie len občasné, nemáte sa čoho obávať. Vyskytuje sa bežne.
Hnedé zafarbenie alebo drobné čierne bodky môžu byť v hlienoch prítomné v prípade, že dieťa trávilo čas vo veľmi prašnom prostredí. Takáto farba sa však vyskytne skôr raritne.
80 – 90% ochorení dýchacích ciest je vírusového pôvodu a teda nevyžaduje antibiotickú liečbu (nie je účinná). Ak je priebeh nekomplikovaný, dokážete ho zvládnuť domácou liečbou.
Lekársku pomoc vyhľadajte v prípade, že sa k nádche pridajú nasledujúce symptómy:
a v prípade, že sa zdravotný stav dieťatka nezlepšuje. So svojim dieťaťom navštívte lekára aj v prípade, že patrí do rizikovej skupiny – napr. ak má chronické ochorenie alebo zníženú imunitu.
V spoločnosti koluje mýtus, že žlté až zelené sople sú spôsobené bakteriálnou infekciou a mnohé mamičky automaticky vyžadujú od lekárov antibiotické kvapky do nosa. No antibiotiká nie sú účinné pri každom type soplíka. Ak sú dieťaťu podávané neopodstatnene, predstavujú pre telo dieťatka zbytočnú záťaž a spôsobujú vznik rezistencie. Pre stanovenie antibiotickej liečby je potrebný výter z nošteka a stanovenie CRP.
Kvapky a spreje do nosa s obsahom dekongestív sú účinné len vtedy, ak má dieťa pred ich aplikáciou čistý nos (vysmrkaný, odsatý, vypláchnutý). Na trhu sú viaceré typy nosových sprejov. Siahnite po detských variantoch, ktoré majú nižší obsah liečivej látky, než spreje pre dospelých. Tie nie sú vhodnou alternatívou, ak práve nemáte detskú verziu.
Dĺžka používania takýchto kvapiek a sprejov by nemala prekročiť 3 až 5 dní, pretože sú návykové. Používajte ich maximálne 3-4x denne, podľa informácie v príbalovom letáku alebo inštrukcií lekárnika.
Výborným pomocníkom je ranný a večerný preplach nošteka pomocou morskej vody. Jednoducho ju vstreknete do nošteka a dieťatko sa následne vysmrká. U väčších detí môžete vyskúšať čistenie nosa pomocou konvičky. Preplachy pomáhajú pri liečbe aj v prevencii vzniku nádchy, preto je vhodná ich aplikácia aj keď je dieťatko zdravé.
Pri nádche by ste mali dbať na zvýšenie príjmu tekutín (čistej vody, prípadne bylinkových čajov), kľudový režim dieťatka a vhodnou súčasťou liečby je užívanie zinku, vitamínu C a D.
Detská pokožka nosa a okolia úst je citlivá a veľmi ľahko sa pri častom smrkaní odiera. Trenie vreckovky a vlhkosť z hlienu sú ideálnymi podmienkami pre podráždenie pokožky. Je začervenaná, poškriabaná a detičky štípe. Môžu dokonca kvôli tomu odmietať ďalšie smrkanie.
Aby ste predišli podráždeniu kože, snažte sa zvoliť čo najjemnejšie vreckovky (rozhodne sa vyhnite drsnému toaletnému papieru) a pri smrkaní noštek len jemne utrite. Ešte lepšie však urobíte, ak sa vám podarí soplíky odsať.
Ak je už noštek zodratý, okrem odsávania môžete skúsiť smrkať napríklad do umývadla (ktoré je nutné následne vydezinfikovať). Vyskúšať môžete aj vlhčené vreckovky, ktoré nie sú parfumované (mohli by spôsobiť štípanie) a obsahujú len vodu.
Na ošetrenie porušenej kožnej bariéry je najlepšie zvoliť balzam alebo mastnejší krém, ktorý kúpite v lekárni. Pýtajte si vazelínu, lanolínovú mastičku alebo krém s obsahom vitamínu B5 (panthenolu) určený na takéto ošetrenie. Pôsobia upokojujúco a pokožku nedráždia.
Z „domácej lekárne“ sú vhodné oleje (kokosový, olivový, nechtíkový, jojobový aj mandľový). Pokožku ošetrujte viackrát počas dňa, najlepšie vždy, keď noštek utriete (vtedy sa zotrie aj vrstvička balzamu).
Zvýšená produkcia hlienu v nose stojí aj za vzniknutým kašľom. Hlien totiž vplyvom gravitácie „zateká“ nižšie, do dolných dýchacích ciest. Prirodzeným obranným mechanizmom dolných dýchacích ciest je potom kašeľ, ktorým sa telo snaží hlienu zbaviť a spolu s baktériami, vírusmi a s prachom ho vykašľať von. Kašeľ sa prirodzene zhoršuje v noci, keď dieťatko dlhšie leží. Zlepší sa pravidelným vysmrkaním nosa.
Denne deti prehltnú určitú časť vytvoreného hlienu aj v prípade, že sú zdravé. Hlien sa dostane do žalúdka, kde sa vplyvom žalúdočnej kyseliny mikroorganizmy zlikvidujú a hlien sa rozpustí.
Ak sú však choré a soplíkov je viac, ich častejšie prehĺtanie a väčšie množstvo môže žalúdok podráždiť. Môže sa stať, že dieťatko začne napínať na zvracanie alebo že sa kvôli hlienom povracia.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.webmd.com/children/features/help-child-stuffy-nose
https://newsinhealth.nih.gov/2020/08/marvels-mucus-phlegm
https://continuumtx.com/different-types-of-snot-colors/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325248