12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Haemophilus influenzae typ b

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Haemophilus influenzae typ b (Hib) je baktéria, ktorá môže byť pôvodcom veľmi závažných infekcií mozgových obalov, u detí vyvoláva zápal hrtanovej príklopky ohrozujúci život, spôsobuje aj infekcie dýchacieho systému. Dnes sa s infekciami spôsobenými baktériou Hameophilus influenzae typ b nestretávame často, hlavne vďaka povinnému očkovaniu. Ohrozenie hrozí najmä nezaočkovaným deťom. Infekcie sa najviac vyskytujú u dojčiat, batoliat a detí predškolského veku.

Vznik a príčiny

Haemophilus influenzae typ b je baktéria, ktorou sa človek nakazí pri kontakte s chorým pacientom. Infekcia sa prenáša prostredníctvom kvapiek vylučovaných z ústnej dutiny a dýchacieho systému nakazeného pacienta. Očkovaní jedinci sú chránení a nedôjde u nich k rozvinutiu infekcie, pretože v krvi im kolujú protilátky.

Príznaky

Táto baktéria môže spôsobovať epiglotitídu malých detí, čo je zápal príklopkovej chrupavky v horných dýchacích cestách. Tento stav si vyžaduje rýchlu liečbu, pretože môže dieťa ohroziť na živote. Hrtanová príklopka je zväčšená a dochádza k obmedzeniu priechodnosti dýchacích ciest. Zápal sa rozvíja v priebehu pár hodín, prítomná býva bolesť v krku, bolestivé prehĺtanie a neskôr dominuje porucha dýchania. Dieťa býva bledé, pokojné, má tichý hlas, neprehĺta sliny, neje a nepije pre bolesť v krku, má horúčku a zimnicu.

U detí môže infekcia baktériou Haemophilus influenzae typ b spôsobiť meningitídu (zápal mozgových obalov). Prejavuje sa horúčkou, vracaním, bolesťou hlavy, stuhnutým krkom či psychickými zmenami. Priebeh býva veľmi rýchly a po infekcii môžu ostať trvalé následky. Medzi ďalšie infekcie vyvolané baktériou Haemophilus influenzae typ b patrí zápal pľúc s horúčkou a kašľom, zápal stredného ucha prejavujúci sa bolesťou, výtokom z ucha, horúčkou a nepokojom. Menej závažný je infekčný zápal vedľajších nosových dutín, ale aj odtiaľ sa infekcia môže šíriť a spôsobiť závažné ochorenie.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia vyhodnotí stav pacienta. Kvôli diagnostike sa odoberá krv na zhodnotenie zápalových parametrov a prítomnosti baktérie, výter z hrdla na presné určenie mikrobiálneho pôvodcu ochorenia. Pri podozrení na zápal mozgových obalov sa lumbálnou punkciou odoberá mozgovomiechový mok z oblasti bedrovej chrbtice.

Liečba

Cieľom liečby je zničiť baktériu a ňou vyvolaný zápal. Na terapiu sa využívajú antibiotiká. Pri zápale hrtanovej príklopky a mozgových obalov je nutná hospitalizácia a antibiotiká sa podávajú formou infúzie priamo do žily. Ďalej sa podávajú lieky na zníženie horúčky, pri zápale mozgových obalov lieky proti opuchu mozgu, analgetiká tlmiace bolesť a lieky tlmiace vracanie.

Prevencia

V súčasnosti je povinné očkovanie proti baktérii Haemophilus influenzae typ b, záškrtu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde B, dávivému kašľu a prenosnej detskej obrne. Ochrana proti týmto infekciám je súčasťou jednej očkovacej vakcíny. Očkovať sa začína vo veku 3 mesiacov dieťaťa.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť krkudetské a dorastové lekárstvohorúčkahrtankašeľmeningitídavracaniezimnica