10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Kvasinkový zápal sliznice ústnej dutiny

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Infekčné ochorenie spôsobené kvasinkami je pomerne časté a môže postihovať kožu i sliznice. Choroba býva spôsobená kvasinkou z rodu Candida. Tieto kvasinky tvoria súčasť našej mikrobiálnej flóry v ústach, v čreve, vo vagíne či na koži. Vplyvom rôznych faktorov alebo chorôb sa môžu pomnožiť a vyvolávať ochorenie, ktoré v ústnej dutine nazývame tiež soor či múčnivka. Najčastejšie býva postihnutá ústna dutina. Vznik infekcie závisí od celkového stavu organizmu. Dlhotrvajúce ochorenia zvyšujú pravdepodobnosť tejto infekcie.

Vznik a príčiny

Kvasinky z rodu Candida sa bežne vyskytujú v našom tele, ale za určitých podmienok sa môžu množiť a viesť k príznakom. Medzi tieto podmienky patrí nadmerné teplo a vlhko, porušenie kožného krytu, obezita, tehotenstvo, cukrovka, dlhodobé užívanie širokospektrálnych antibiotík alebo kortikoidov alebo stavy spojené s narušenou imunitou. Určitú úlohu zohráva životný štýl a najmä zvýšený príjem cukrov, mlieka a mliečnych výrobkov.

Toto ochorenie veľmi často postihuje diabetikov a onkologických pacientov, ktorí majú imunitný systém oslabený agresívnou liečbou zameranou na nádor. Významne sú ohrození i pacienti po chirurgických výkonoch, transplantácii, predčasne narodené deti, HIV pozitívni, pacienti s popáleninami či hemodyalizovaní.

Príznaky

Kvasinkový zápal ústnej dutiny sa prejavuje tvorbou bielych postupne splývajúcich povlakov postihujúcich jazyk, podnebie, vnútornú stranu líc a môže sa šíriť až do hltana, pažeráka a výnimočne i do žalúdka. Povlaky sú najskôr biele, postupne sa menia na žlté až hnedé. Na začiatku je možné ich zotrieť, ale po čase sú výrazne spojené so sliznicou a odstraňujú sa ťažko.

Kvasinkový zápal spôsobuje bolesť pri prijímaní a prehĺtaní potravy, čo môže viesť až k hladovaniu. Sliznica v okolí belavých povlakov je výrazne červená. Typický je tiež zápach z úst. Zápal sa z ústnej dutiny najčastejšie šíri do oblasti ústnych kútikov.

Diagnostika

Stav pacienta lekár posudzuje na základe anamnézy, klinického, laboratórneho a mikrobiologického vyšetrenia. Dôležité je pátrať po ochoreniach alebo faktoroch, ktoré viedli ku vzniku kvasinkového zápalu. Na mikrobiologické vyšetrenie sa odoberá ster z ústnej dutiny. Odoslaná vzorka je hodnotená pod mikroskopom a kultivovaná na špeciálnej pôde. V mikrobiologickom laboratóriu sa zisťuje aj citlivosť daného druhu kvasiniek na antimykotiká. Odberom krvi možno stanoviť protilátky proti kvasinkám.

Liečba

Terapia by mala byť zameraná na presný druh pôvodcu kvasinkovej infekcie a závisí od výsledkov mikrobiologického vyšetrenia a klinických prejavov zápalového ochorenia. Využívajú sa antimykotiká, liečivá proti kvasinkám, lokálne vo forme sprejov a gélov alebo vo forme tabletiek. Základom liečby je odstránenie príznakov a zabránenie šíreniu kvasinkového zápalu na ostatné orgány.

Prevencia

Základnou prevenciou je dôkladná ústna hygiena, pravidelné preventívne prehliadky u zubára, vyvážená strava s dostatkom živín a vitamínov a taktiež sa odporúča prestať fajčiť.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
hltanjazykmúčnivkapažerákústažalúdokzápach z úst