Mŕtvy zub je typický sivastým zafarbením a spočiatku spôsobuje nepríjemné bolesti. Jeho ošetrenie je však bezbolestné a zabraňuje šíreniu infekcie – to, ako prebieha, sa dočítate v článku.
Čo je to mŕtvy zub a prečo vzniká?
Mŕtvy zub je zub, ktorého dreň odumrela. Zubná dreň je tvorená cievami a nervami, ktoré zubu zabezpečujú výživu.
Najčastejšou príčinou vzniku mŕtveho zubaje neošetrený kaz. Ak kaz prenikne cez sklovinu až k zubovine, začne sa zväčšovať a baktérie sa postupne dostávajú k dreni. Toto ich pozvoľné šírenie spôsobuje bolesť a jeho následkom v dreni dochádza k rozvoju zápalu – zub tak odumiera.
Avšak aj v prípade, že mŕtvy zubnebolí a tvoriaci sa hnis má možnosť úniku, môže byť pre vás takýto stav nebezpečný. Z infekčného ložiska v kosti totiž baktérie môžu krvou alebo lymfou preniknúť von a putovať po tele. Ich zhluky sa potom rady usádzajú na vnútornej výstelke ciev, srdcových chlopniach alebo kĺboch.
Ďalšími príčinami vzniku mŕtveho zubu môžu byť:
periodontálne ochorenie, ktoré predstavuje infekcie ďasien až kostí, takisto môže byť príčinou vzniku mŕtveho zuba
zranenie alebo poškodenie zuba úderom býva dôvodom odumretia zubnej drene
Akými spôsobmi je možné ošetriť mŕtvy zub?
Mŕtvy, ale správne ošetrený zub pre vás nepredstavuje žiadne riziko. Po správnej rekonštrukcii môže plniť svoju úlohu ako po estetickej, tak aj funkčnej stránke. Vo všeobecnosti je úspešnosť koreňovej liečby v rukách skúseného lekára vyše 90 %.
Materiály určené na zaplnenie koreňových kanálikov sú nedráždivé a zvnútra zub nezafarbujú. Zákrok je v súčasnosti možné vykonať úplne bezbolestne – o jeho priebehu sa podrobnejšie dočítate ďalej.
Existujú iba dva možné spôsoby liečby:
Extrakcia zuba – jeho vytrhnutím sa odstráni zdroj nákazy a o infekciu v kosti sa postarajú bunky imunitného systému. Tento spôsob liečby je radikálny a následkom je chýbajúci zub.
Endodontická liečba/preliečenie kanálikov/koreňová liečba –výsledkom je záchrana zuba a zníženie rizika rozvoja infekcie.
Aký je postup pri endodontickej liečbe – čistení zubných kanálikov?
Podanie injekčnej anestézy – aby výkon prebehol úplne bezbolestne.
Odstránenie kazu z korunkovej časti zuba – ak máte zub oplášťovaný umelou korunkou, tiež je nutné ju odstrániť. Okraje zuba sa zrekonštruujú dočasnou dostavbou, čím sa znovuobnovia jeho „mantinely“.
Hľadanie vchodov do kanálikov zuba – ich priemer je približne 0,3 mm a počet a umiestnenie je zhruba na 70 % predvídateľné. Zvyšných 30 % pripadá na časť zubov, ktoré majú vchody do kanálikov posunuté alebo sú tzv. kalcifikované. Ide o situácie, keď sa v štádiu zväčšovania kazu zatiaľ ešte živý zubný nerv bránil budovaním vrstiev obrannej zuboviny. Kazom dráždená nervovo-cievna spleť v kanáliku koreňa sa tak dokáže obrannou zubovinou úplne izolovať od zvyšnej zubnej drene a lúmen, čiže šírku otvoru kanálika nad sebou uzavrieť aj na úseku niekoľkých milimetrov.
Spriechodnenie kanálikov zuba až po hrot – po spriechodnení kanálikov sa pristúpi k ich rozšíreniu, čím sa odstránia zvyšky odumretých ciev a nervov a ložiská baktérií. Ak sa pri prvom sedení nepodarí kanáliky spriechodniť, zubár vám ich vyplní dezinfekčnou pastou a dočasne zub uzavrie.
Naplnenie dezinfekčným roztokom – zničí všetky choroboplodné mikroorganizmy v systéme kanálikov zuba.
Vyplnenie koreňových kanálikov – používajú sa dva rôzne materiály, a to tzv. sealer, čo je riedka pasta, ktorá sa nanáša na vnútorné steny kanálika. Doň sa vtláča druhý materiál, tzv. gutaperča – syntetický kaučuk. Je to látka, ktorá po nahriatí mäkne a stáva sa polotekutou.
Uzavretie dočasnou výplňou – na konci tohto sedenia sa zub zväčša uzavrie dočasnou výplňou a odchádzate domov. Ak sa stane, že sa v období medzi zaplnením kanálikov a rekonštrukciou korunky dočasná výplň uvoľní, je nutné zub opätovne urýchlene uzavrieť, pretože koreňová výplň sa takto infikuje mikroorganizmami z úst.
Rekonštrukcia korunky zuba – je poslednou fázou procedúry a jej cieľom je zabezpečiť, aby sa nanovo zhotovená koreňová výplň nemohla infikovať cestou z úst. Preto zubár ešte raz vyšetrí korunku vášho zuba, odstráni prípadné prehliadnuté zvyšky kazu a korunkovú časť zrekonštruuje a definitívne uzavrie.
Výsledkom je koreňová výplň, ktorá trojrozmerne, bez bublín vypĺňa celý objem kanálika presne po jeho hrot. Tým sa zabezpečí, že v systéme kanálikov sa nemôžu množiť baktérie a zub nebude zdrojom infekcie pre zvyšok vášho tela.
Ak by pod výplňou ostal kaz alebo sa v priebehu času na zube vytvoril nový kaz, problémy sa, žiaľ, môžu zopakovať.
Vo všeobecnosti je úspešnosť endodontickej liečby v rukách skúseného lekára na úrovni vyše 90 %, a to s pomocou moderného vybavenia, ako je napríklad stomatologický mikroskop. Správnymi postupmi sa darí zachrániť zuby, ktoré by ešte pred desiatimi rokmi boli odsúdené na vytiahnutie.
Ako sa bieli mŕtvy zub?
Typickým príznakom mŕtveho zuba je jeho zafarbenie, ktoré sa od zdravých zubov výrazne líši. Mŕtve zuby majú najčastejšie sivú, hnedú až čiernu farbu, ktorá vznikla z dôvodu odumretia „živej časti zuba“, teda drene.
Mŕtve zuby sa v porovnaní s tými zdravými sfarbujú zvnútra, preto je ich bielenie náročnejšie a bežné bieliace pásiky a techniky nezaberajú. Tu vzniká rozdiel, a práve z tohto dôvodu sa bielenie mŕtveho zuba vykonáva zvnútra pomocou peroxidu vodíka.
Keďže tento zákrok môže váš zub oslabiť, je lepšie danú možnosť prekonzultovať so zubárom, ktorý bielenie vykoná.