12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Narkolepsia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Narkolepsia (chorobná spavosť) je stav charakterizovaný nadmernou spavosťou počas dňa bez ohľadu na to, koľko hodín človek spal v noci. Vyskytuje sa rovnako u žien aj mužov. Typicky sa začína prejavovať u ľudí vo veku medzi 10. a 30. rokom. Ľudia s narkolepsiou upadnú do niekoľkominútového spánku počas dňa aj pri vykonávaní bežných aktivít a majú problém vydržať bez spánku dlhší čas. Narkolepsia môže spôsobovať závažné problémy v profesionálnom aj osobnom živote. Ľudia postihnutí týmto stavom bývajú často neprávom považovaní za lenivých. Žiaľ, neexistuje účinná liečba, preto je dôležitá podpora zo strany rodiny, zamestnávateľa, spoločnosti.

Vznik a príčiny

Presná príčina narkolepsie nie je známa. U ľudí trpiacich nadmernou spavosťou bola pozorovaná nízka hladina hypokretínu, ktorý je zodpovedný za riadenie spánku a bdenia. To, čo spôsobuje zníženie tejto chemickej látky, nie je úplne jasné. Experti sa domnievajú, že môže ísť o autoimunitnú reakciu. Genetika zrejme taktiež istou mierou prispieva ku vzniku narkolepsie, avšak prenos z rodičov na dieťa je minimálny (menej ako 1 percento). Vznik narkolepsie po poraneniach mozgu, pri rakovine alebo vplyvom zápalu nie je výnimkou.

Príznaky

Narkolepsia má nasledovné príznaky:

Nadmerná spavosť počas dňa. Ľudia s narkolepsiou dokážu zaspať bez varovania, hocikedy a hocikde. Tento príznak je veľmi nebezpečný pri niektorých činnostiach, napríklad pri šoférovaní motorového vozidla.

Strata svalového napätia, nazývaná aj kataplexia. Trvá rôzne dlhý čas, pár sekúnd až niekoľko minút. Môže byť vyvolaná intenzívnymi emóciami, ako je vzrušenie, smiech, strach, prekvapenie, hnev.

Spánková obrna sa vyznačuje zníženou schopnosťou pohybu alebo reči pred spánkom alebo tesne po prebudení.

Halucinácie sa prejavujú predovšetkým pri zaspávaní. Človek si nie je vedomý, či je to sen, alebo realita.

Obštrukčné spánkové apnoe je stav, pri ktorom dochádza k nepravidelnému dýchaniu počas spánku.

Poruchy nočného spánku so živými snami a častým prebúdzaním sa.

Diagnostika

Nadmerná denná spavosť môže byť diagnostikovaná na základe monitoringu bioelektrického výkonu mozgu. Kvôli tomuto testu je potrebné stráviť noc v špecializovanom zariadení. Dôležitým diagnostickým znakom býva aj pacientova história a záznam spánku v období aspoň niekoľkých týždňov.

Liečba

Ochorenie sa nedá vyliečiť, avšak dajú sa zmierniť príznaky sprevádzajúce narkolepsiu. Zmiernenie príznakov, ako je únava, kataplexia, nadmerná spavosť, môže výrazne ovplyvniť kvalitu života pacienta. Medzi predpisované liečivá patria stimulanty (modafinil), antidepresíva (imipramin, clomipramin), sodium oxybate – Xyrem.

Prevencia

Neexistuje špeciálna prevencia narkolepsie, iba opatrenia, ktoré môžu zlepšiť kvalitu spánku. Dôležité je dodržiavať pravidelný spánkový režim, teda spať vo vyhradených hodinách. Prostredie, v ktorom človek spí, by malo byť prispôsobené predovšetkým spánku — tmavé, bez zbytočného osvetlenia a iných rušivých zdrojov. Úlohu zohráva aj pevná posteľ a kvalitný matrac.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
časté prebúdzanie samozognarkolepsiaporucha spánku