Zlomený palec (fraktúra palca) je veľmi nepríjemné zranenie. Ide o bolestivú zlomeninu, ktorá sa zvyčajne zahojí bez väčších problémov za jeden až dva mesiace. Pri menej vážnych zlomeninách palca nie je potrebné ani lekárske ošetrenie, vážnejšie zlomeniny si však vyžadujú odbornú starostlivosť, niekedy dokonca chirurgický zákrok.
Zlomené prsty sú často spôsobené traumou alebo zranením.
Niekedy sa môže navonok zdať, že palec je zlomený, aj keď je len narazený. Ak ide o zlomeninu, objaví sa opuch, sivé či modrasté sfarbenie, palec je veľmi bolestivý a citlivý a môže mať deformovaný tvar – je ohnutý do neobvyklého uhla alebo inak pokrútený. Pri otvorenej zlomenine jasne vidieť vytŕčajúcu kosť, takže človek vie, že ide o vážny stav. Závažnejšie zlomeniny palca je potrebné nechať na vyšetrenie odborného lekára.
Diagnóza
Na začiatok niekedy stačí navštíviť všeobecného lekára, ktorý zvyčajne pacienta pošle na chirurgiu. Lekár pohľadom zhodnotí palec a spýta sa na okolnosti poranenia palca. Pacient podstúpi aj fyzické vyšetrenie pohyblivosti, ktoré odhalí oslabenie prsta.
V mnohých prípadoch nasleduje röntgen, aby sa potvrdilo, či ide o zlomeninu. Ak je zlomenina vážna, môže byť potrebné naprávanie kostí. Vykonáva sa pri lokálnej anestézii, keď je palec pacienta znecitlivený. Narovnanie je prevenciou pred pokrivením palca. Niekedy je vhodná aj axiálna tomografia (CAT), ktorá vytvorí presný obraz zlomeniny, z neho vyplynie spôsob liečenia.
Necht palca býva niekedy podliaty krvou, ktorú je potrebné odsať alebo strhnúť necht. Zlomený palec sa následne fixuje pomocou ortézy či sadry. Typ fixácie určí ortopéd.
Ak ide o otvorenú zlomeninu, je nutné zastaviť krvácanie a vyčistiť ranu. Ako prevencia infekcie sa niekedy podávajú antibiotiká. Dôležité je, aby bol palec počas liečby v pokoji, tým sa zabráni prenášaniu hmotnosti tela na palec – ak treba, pacient dostane barly.
Na zmiernenie opuchu a na úľavu od bolesti sa odporúčajú ľadové obklady. Na utlmenie bolesti môže pacient užívať bežne dostupné analgetiká. Vo vážnych prípadoch a pri komplikovaných zlomeninách sa pristupuje aj k chirurgickému riešeniu zranenia a občas sú nutné skrutky alebo špeciálne kolíky.
Pri podozrení na zlomený palec je potrebné vyhľadať lekára čo najskôr. Ak sa začne proces hojenia, lekár už nemôže zlomeninu napraviť a fixovať sadrou. V takom prípade hrozí, že palec bude krivý, vybočený a môže občas pobolievať, prípadne sa môžu objaviť iné komplikácie.
Menej závažné zlomeniny palca riešia lekári často len fixovaním pomocou leukoplastu. Kúsok vaty alebo gázy sa vloží medzi palec a vedľajší prst a oba prsty sa zlepia leukoplastom. Tak sa palec zafixuje.
Nohu so zlomeninou je dobré vykladať, ideálne nad úroveň srdca. Je to vhodné najmä v prvých dňoch hojenia, aby sa zmiernila bolesť a opuch. V rámci prevencie je potrebné dbať na správnu obuv. Pri manipulácii s ťažkými predmetmi je nutné urobiť všetky bezpečnostné opatrenia, aby tieto predmety nespadli človeku na nohu.