10.12.2020 • 8 minút na prečítanie

10 návykov, ktoré trvale poškodzujú zuby. A zrejme vám to nenapadlo

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Obyčajné zlozvyky, ktoré si ani neuvedomujete, vás po dlhom čase môžu pripraviť nielen o pekný úsmev, naštrbiť zdravie ústnej dutiny ba i celého organizmu. Je na čase ich obmedziť.

V článku sa dozviete:

  • Nepríjemné návyky, ktorým sa treba vyhnúť a poškodzujú zuby, sklovinu či ďasná.
  • Ako sa vyhnúť popraskaniu skloviny či zlomeniu zuba.
  • Ako udržať zuby krásne a zdravé.
  • Čo spôsobuje škrípanie a zatínanie zubov.
  • Pijete víno a máte radi sladké? Zaveďte si rozumný návyk.

Starostlivosť o zuby by nemala končiť použitím zubnej kefky či nite ani návštevou zubára v rámci prevencie. Myslite na to, že zubná sklovina nemá živé bunky, ktoré by ju dokázali zregenerovať ak je už prasknutá alebo inak poškodená. Prasklinky vytvorené na sklovine síce nebolia, no o zub vás pripraviť môžu. Opakovaním činností, ktoré ich vytvárajú sa zväčšujú, čo môže nakoniec viesť až k zlomeniu zuba oslabením jeho štruktúry. Zuby nie sú lacný špás a hlavne, náhrady nie sú tak dokonalé ako vaše pravé.  Povieme vám prečo.

Až k zápalu žalúdka

Zubné implantáty môžu byť síce spravené špičkovo, no nikdy vám neurobia rovnako dobrú službu ako trvalé zuby. Žuvacia schopnosť mostíka je podľa stomatológov o 30% nižšia v porovnaní s trvalým zubom a zubnej snímateľnej náhrady až o 70% oproti vlastnému chrupu! A odskáče si to tráviaci trakt, na ktorý sú kladené vyššie nároky.

Nehrajte si na pračloveka

Zuby už dávno nie sú uspôsobené na to, aby slúžili ako nástroj. Určite sa s ich pomocou nesnažte nič otvárať ak sa vám to rukou nepodarilo. Už vôbec nie silno uzatvorené fľaše či zaschnuté uzávery lepidiel. Naozaj riskujete zlomenie zuba. Nenahrádzajte nimi ani nožnice a neotvárajte sáčky od jedla.

Ľad nie sú oriešky

Popíjate výborný letný drink s ľadovou drťou, zamyslíte sa a pochrúmete pár kúskov. Na toto naozaj pozor. Ľad je naozaj tvrdý kaliber, a to tak pre sklovinu ako aj pre celý zub. Náhla kontrakcia spôsobená drastickým poklesom teploty v ústach a následný tlak zub trvale poškodí alebo ľahko zlomí.  Ak máte nutkavú potrebu ľad hrýzť, objednajte si nápoj radšej bez neho. 

Robíte to pri premýšľaní?

Zamyslíte sa a ceruzka je okúsaná. Poškodenie zubov nie je síce hryzením písacích potrieb okamžité, no časom môže spôsobiť popraskanie skloviny. Rovnako deštrukčné a nielen neestetické je obhrýzanie nechtov nehovoriac  o baktériách, ktoré naservírujete ústnej dutine.

Ceruzka v ústach pri práci
ZDROJ:gpointstudio/Shutterstock.com

Uviazlo vám v zube jedlo?

Určite si na pomoc neberte špáradlo. Drevo vám môže uviaznuť v štrbinke, v medzizubnom priestore alebo si poškodíte ďasná. Rozumnejšie je siahnuť po zubnej niti.

Nešportujte hlava nehlava

Pripadá vám bezpečný box bez rukavíc alebo hokej bez prilby? Pri aktivitách, ktoré si to vyžadujú sa neoplatí zabúdať ani na chránič úst. Podľa Americkej zubnej asociácie ročne zabránia 200-tisícim zraneniam ústnej dutiny súvisiacich so športom. A športovci každý rok prídu o 5-miliónov zubov pri športe. Pri nárazoch zub ľahko vypadne alebo sa poškodí. Chrániče tlmia tvrdé údery do zubov a čeľuste. Chránia tiež mäkké tkanivá, jazyk, pery, líca a ďasná pred zásahom zubami. Podľa Akadémie pre športové zubné lekárstvo sú chrániče potrebné až pri 40-ich druhoch športov. Okrem bojových druhov sú rizikové aj iné kontaktné športy vrátane bežných loptových hier, a rozhodne by ich mali používať aj extrémni športovci vrátane skateboardistov.

Chránič zubov
ZDROJ:Yevhen Prozhyrko/Shutterstock.com

Zaťali ste sa?

Budíte sa ráno so stuhnutou sánkou a zaťatými zubami? Alebo vám partner povedal, že nimi v noci škrípete? Diagnóza zvaná bruxizmus má psychologický spúšťač. Prejavuje sa bez toho, aby ste o tom vedeli. Po dlhodobom preťažení stresom, problémami, ktoré sa počas dňa snažíte potláčať, no v noci vás myseľ týmto spôsobom potrápi. Nielenže si preťažujete sánku, sklovina sa oslabuje, a bruxizmus môže aj za vašu bolesť hlavy a krčnej chrbtice. Riešením je v prvom rade relaxácia pred spánkom a nutná je tiež návšteva zubnej ambulancie. Lekár vám podľa odtlačku vyrobí chránič zubov, ktorý vám počas spánku bude chrániť chrup pred preťažením a poškodením. V opačnom prípade môže neriešený bruxizmus viesť aj k strate zuba.

Prepichnutý

Podľahli ste piercingom? Môže vám pripadať ako neškodná záležitosť, no v skutočnosti môže ústnej dutine spôsobiť mnoho problémov. Poškodiť môže zuby, medzizubné priestory, plomby a taktiež sklovinu. Na jazyku sa nachádza množstvo nervových zakončení  a žíl. Ich poškodenie vedie ku komplikáciám. Môže dôjsť opuchu, ale aj konštantnej bolesti, strate citlivosti v jazyku, k narušeniu artikulácie a k zablokovaniu niektorých nervových ciest, čo vedie aj k ťažkostiam pri žuvaní a prehĺtaní. Ďalší problém, ktorý sa môže pri akomkoľvek piercingu prejaviť je alergia na kov. V ústnej dutine je alergia pochopiteľne závažnejšia a skomplikovať môže aj dýchanie.

Piercing v jazyku
ZDROJ:Misha Beliy/Shutterstock.com

Špecifické dobroty

Každý vie, že sladkosti vo všeobecnosti podporujú vznik zubného kazu. Niektoré sú však škodlivejšie ako iné. Pre deti sú najhoršie lízatká, nakoľko cukor pôsobí na zuby niekoľko minút. A nech vám ani nenapadne hrýzť cukríky! Neškodné nie sú ani gumené cukríky. Najlepšie urobíte ak si po každej sladkosti zuby vyčistíte, ideálne aj zubnou niťou alebo minimálne vypláchnete ústnou vodou.

Ste vyjedači?

Stále musíte niečo chrumkať? Vaša ústna dutina nemá šancu si oddýchnuť a sliny zneutralizovať kyseliny poškodzujúce zuby a vytvárajúce zubný kaz. Aj vo vašich medzizubných priestoroch sú neustále kúsky jedla a na sklovine je usadený povlak. Ak patríte medzi emocionálnych pojedačov a potrebujete dzobkať napríklad pri práci či štúdiu, zvoľte si radšej jablká, zeler, kaleráb alebo mrkvu. Rovnako tak pozor aj na kyslé nápoje. Napríklad pri takom vínku sa oplatí popíjať aj čistú vodu, aby ste ústa prepláchli a nevystavovali ich bez prestania kyslému prostrediu.

Prefajčené problémy

Potrebujete ďalší dôvod, pre ktorý od Nového roka prestanete fajčiť? Tu ho máte. Tabak môže nielen za zafarbenie zubnej skloviny, no zvyšuje množstvo zubného povlaku a zubný kameň. Fajčiari majú v porovnaní s nefajčiarmi vyššie riziko straty zubov v dôsledku gingivitídy, ochorenia ďasien. Prejavuje sa krvácaním pri čistení zubov. Fajčenie komplikuje boj proti infekcii. Fajčenie okrem toho zvyšuje riziko rakoviny ústnej dutiny. Ak sa vám s týmto zlozvykom skoncovať nedarí a už ste skúsili všetko, nehanbite sa vyhľadať odbornú pomoc.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
ďasnogingivitídakrvácanie ďasnarozpad sklovinyzápach z ústzubný kameňzuby