17.08.2020 • 7 minút na prečítanie

Čo je úpal a úžeh? Príznaky, liečba a prevencia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Letné prázdniny sú v plnom prúde. Sprevádza ich slnko a horúčavy, ktoré môžu predstavovať riziko pre náš organizmus. V článku sme sa zamerali tento krát na úpal, jeho príznaky a prvú pomoc, ale aj ako mu predchádzať. 
Po prečítaní článku budete vedieť:
  • ako vzniká úpal a úžeh,
  • rizikové faktory, ktoré vplývajú na priebeh úpal,
  • aké sú rozdiely medzi úpalom a úžehom,
  • s akými príznakmi sa môžete stretnúť pri úpale,
  • ako postupovať pri úpale u detí,
  • ako schladiť organizmus,
  • ako sa pred úpalom chrániť.

Čo je úpal a ako vzniká ?

Možno je to prekvapivé, ale úpal nemá nič spoločné so spálením. Úpal je stav, ktorý vzniká pri prehriatí organizmu. Prehriate organizmu vedie k zlyhaniu systému termoregulácie tela. Príčiny môžu byť rôzne. Najčastejšie sú to však dlhodobý pobyt vonku pri vysokých teplotách, dehydratácia alebo namáhavá, fyzická aktivita v horúcich letných dňoch. Pri úpale môže dôjsť až k poškodeniu vitálnych orgánov alebo k opuchu mozgu.

Rizikové faktory

Chronické ochorenia. Podobne ako aj pri iných ochoreniach je dôležitý zdravotný stav pacienta. Niektoré chronické ochorenia, napríklad srdcové, pľúcne ochorenia alebo diabetes môžu zvýšiť riziko úpalu.
 
Lieky. Niektoré lieky ovplyvňujú schopnosť tela udržať vodu a reagovať na teplo. Buďte zvlášť opatrný v horúcom počasí, ak užívate lieky, ktoré zužujú krvné cievy (vazokonstriktory) alebo lieky, ktoré, regulujú krvný tlak blokovaním adrenalínu (betablokátory). Stimulanty pre poruchu pozornosti (ADHD) a nelegálne návykové látky, ako sú amfetamín a kokaín, tiež zvyšujú náchylnosť na úpal.
 
Vek. Rizikovým faktorom môže byť aj vek. Schopnosť tela vyrovnať sa s extrémnym teplom závisí od sily centrálneho nervového systému. U novorodencov a malých detí nie je centrálny nervový systém úplne rozvinutý a u dospelých nad 65 rokov je centrálny nervový systém slabší, čo spôsobuje, že telo sa horšie prispôsobuje zmenám teploty. Pri oboch vekových skupinách sa tiež často vyskytujú komplikácie spôsobené dehydratáciou, čo tiež zvyšuje riziko prehriatia organizmu a úpalu.
 
Starší muž prepotený držiaci sa za srdce
ZROJ:PorporLing/Shutterstock.com
 

Rozdiel medzi úpalom a úžehom

Úpal a úžeh sa dá veľmi ľahko popliesť. Podobný je nielen názov ale aj príznaky. Je tam však zásadný rozdiel. Za úpal viníme vysoké teploty avšak za úžeh môže slnko. Pri úpale nemusíte byť vystavený priamemu slnku, stačí keď sa celý deň budete pohybovať vo vysokých horúčavách, a tak sa váš organizmus prehreje. Telo vám tak chce oznámiť, že nemalo príležitosť sa poriadne schladiť a termoregulácia tela zlyhala. Komplikáciou je dehydratácia, keďže telo nedokáže vytvárať dostatočné množstvo potu na ochladenie organizmu.
 
Úžeh je spôsobený dlhodobým pobytom na slnku. Komplikáciou je aj keď zabudnete na pokrývku hlavy. V tomto prípade teda ide o prehriatie mozgu. Na rozdiel od úpalu sa príznaky môžu objaviť aj s oneskorením niekoľko hodín. Zvyčajne ho sprevádza únava a spálenie pokožky.
 
Citróny, teplomer a voda
ZDROJ:Cherries/Shutterstock.com
 

Aké sú príznaky úpalu ? 

Vysoká telesná teplota, ktorá sa môže blížiť až k 40°C je hlavnou známkou úpalu. Spolu s teplotou prichádza aj zimnica, ktorá môže byť sprevádzaná triaškou. Veľmi bežným javom pri úpale je aj zimnica bez teploty. Častými príznakmi sú aj nevoľnosť, zvracanie či bolesť hlavy. Úpal sa prejaví aj na vašej pokožke, zvyčajne je veľmi suchá a horúca. Pozorovať môžete aj začervenanie.
 
Pozor! Pri úpale sa nepotíte. To môže byť tiež varovný signál.
 
Zmenené správanie, agresia, podráždenosť alebo dokonca delírium či záchvaty môžu byť taktiež následkami úpalu. Nepríjemným môže byť aj zrýchlený tep srdca a dýchavičnosť. Váš pulz sa výrazne zvýši, pretože tepelný stres predstavuje pre vaše srdce obrovskú záťaž. Vaše srdce sa tak snaží ochladiť vaše telo. V niektorých veľmi vážnych prípadoch môže pacient aj pociťovať mdloby ba dokonca upadnúť do kómy.
 
Zvyčajne príznaky pri správnej liečbe odídu už do 48 hodín, v ojedinelých prípadoch sa úpal môže predĺžiť až na 5-6 dní. 
 
Žena s teplomerom v ruke
ZDROJ:VGstock studio/Shutterstock.com
 

Úpal u detí

U detí sa vyskytujú rovnaké príznaky ako u dospelých pacientov. Vysoká horúčka, nevoľnosť, zvracanie, vyčerpanie z tepla. Dôležité je vaše dieťa pozorne sledovať, pretože v mnohých prípadoch absencia príznakov neznamená, že dieťa je v poriadku. 50% detí sa pri úpale vôbec nepotí. Ak dieťaťu meriate teplotu, odborníci odporúčajú merať rektálnym teplomerom, keďže je dokázané, že rektálna teplota je presnejšia ako teplota v ústach. 
 
Ako prvé sa snažte dieťaťu znížiť teplotu, či už studenými obkladmi alebo vlažnou sprchou. Na zníženie teploty môžete dieťaťu nasadiť voľne dostupné antipyretiká (lieky na zníženie teploty), ako sú paralen alebo nurofen. V oboch prípadoch sú dostupné nielen tablety ale aj sirupy pre tých najmenších, dokonca s rôznymi príchuťami sirupu, alebo rektálne čípky. 
 
Za každých okolností sa úpalu snažte predísť. Dajte pozor aby vaše dieťa dodržiavalo pitný režim a aby nedošlo k dehydratácii. Pred tým ako vyjdete von nasaďte dieťaťu pokrývku hlavy – tým predídete aj úžehu, nie len úpalu. Pri výbere dovolenkovej destinácie, zvoľte menej tropické miesta ak máte malé dieťa. Ak už ste vystavený vysokým teplotám, snažte sa najteplejšiu časť dňa stráviť v klimatizovaných miestnostiach alebo v tieni.  
 
Ale hlavne nikdy nikoho, nielen vaše dieťa, nenechávajte v zaparkovanom aute. Toto je častá príčina úmrtí detí na teplo. Keď zaparkujete na slnku, teplota v aute môže stúpnuť až o 10 ° C za 10 minút. Nebezpečenstvo neznížia ani otvorené okná či vozidlo v tieni. 
 
Chlapec so studeným obkladom na čele
ZDROJ:Littlekidmoment/Shutterstock.com
 

Ako schladiť organizmus? 

Úpal si vyžaduje veľmi rýchle ošetrenie. Zanedbaný úpal môže rýchlo poškodiť mozog, srdce, obličky a svaly. Poškodenie sa zhoršuje, čím dlhšie je liečba odložená, čo zvyšuje riziko ďalších vážnych komplikácií.
 
Základné kroky ako postupovať pri úpale: 
  • Presuňte sa na chladnejšie miesto: buď do tieňa alebo do interiéru.
  • Ľahnite si a mierne zdvihnite nohy, aby boli vo vyššej pozícii ako vaša hlava.
  • Pite veľa vody, aby bolo vaše telo opäť hydratované.
  • Odstráňte prebytočný odev.
  • Ochlaďte sa akýmikoľvek dostupnými prostriedkami: dajte si studenú sprchu, prikladajte si špongiou so studenou vodou, balíčky ľadu alebo studené, mokré uteráky najmä na hlavu, krk, podpazušiu a slabiny.
  • Teplotu môžete zraziť aj pomocou antipyretík, najúčinnejšími sú paralen a nurofen.
Mali by sa začať cítiť lepšie do 30 minút.
 
Žena pije vodu z fľaška
ZDROJ:Kiefer pix/Shutterstock.com
 

Ako predchádzať úpalu? 

Predísť úpalu nie je také ťažké, ako by sa mohlo zdať. Máme pre vás pár rád:
  • Nenoste prebytočný a príliš priliehavý odev, ktorý zabraňuje odparovaniu potu a ochladzovaniu tela. V horúcom lete sú najvhodnejšími svetlé látky s prírodných materiálov, ktoré telo dokonca ohladzujú (napríklad ľan).
  • Chráňte sa pred spálením. Opaľovanie ovplyvňuje schopnosť vášho tela regulovať teplotu, takže sa chráňte s pokrývkou hlavy (ideálne so širokým klobúkom), slnečnými okuliarmi a používajte opaľovací krém s ochranným faktorom SPF najmenej 30. Opaľovací krém nanášajte opakovane každé dve hodiny – alebo častejšie, ak plávate alebo sa nadmerne potíte.
  • Pitie alkoholu môže ovplyvniť schopnosť vášho tela regulovať teplotu, preto sa mu vyvarujte, alebo ho aspoň obmedzte.
  • Dávajte si pozor na kontraindikácie liekov spojené s teplom. Ak užívate lieky, ktoré môžu ovplyvniť schopnosť vášho tela zostať hydratované a prispievajú k nefunkčnosti termoregulácie tela, buďte opatrní a poraďte sa s lekárom. 
  • Pozor na dehydratáciu. Pite veľa vody, aby vaše telo zostalo hydratované, keďže počas vysokých teplôt vylučuje omnoho viac vody potením.
  • V najteplejších častiach dňa, pokiaľ je to možné, sa vyhýbajte namáhavej fyzickej aktivite. Ak sa nemôžete vyhnúť namáhavej činnosti v horúcom počasí, pite veľa tekutín a často odpočívajte na chladnom mieste. Pokúste sa naplánovať cvičenie alebo fyzickú prácu na chladnejšie časti dňa, napríklad skoro ráno alebo večer.
  • Aklimatizujte sa. Obmedzte čas strávený v horúčavách, kým na to nebudete pripravení. Ľudia, ktorí nie sú zvyknutí na horúce počasie, sú zvlášť náchylní na choroby súvisiace s teplom. Prispôsobenie sa teplému počasiu môže trvať aj niekoľko týždňov.
Prajeme vám krásne slnečné dni bez úpalu a iných komplikácií.
 
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 
Heatstroke
Heat exhaustion and heatstroke
Heatstroke: Symptoms and Treatment
Heat exposure and reactions
 
Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavydehydratáciahlavasuchá pokožkaúpal