27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

CRP vyšetrenie u detí – áno alebo nie?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

V ambulanciách pediatrov sa spomínaná otázka vyskytuje pomerne často po vyšetrení dieťatka. Kladnej odpovede sa deti boja, pre lekárov je však toto vyšetrenie veľkým pomocníkom. Ak dieťa má horúčku, nemusia sa hneď nasadiť antibiotiká. Percentuálne podstatne vyšší je totiž výskyt infekcií vírusového pôvodu.

CRP vyšetrenie je často používaný marker zápalovej aktivity, ktorý sa postupne stáva dostupným a najrýchlejším kritériom pre zdokonalenie diagnostiky zápalových ochorení malých pacientov. Tiež slúži na skrátenie doby ich prípadnej antibiotickej liečby.

Čo vlastne CRP znamená?

CRP je skratka pre C-reaktívny proteínbielkovinu akútneho zápalu produkovanú pečeňou. V nízkych koncentráciách sa nachádza v krvi zdravých ľudí. Pri akomkoľvek chorobnom stave spojenom s bakteriálnou infekciou, teda zápalom alebo poškodením tkanív, sa zvyšuje jeho hodnota v krvi.

Dôležitým údajom pre jeho správne vyhodnotenie je čas začatia chorobného stavu, pretože jeho hladina stúpa po 6 až 12 hodinách od vypuknutia ochorenia a maximum dosahuje po 24 hodinách. Ak ide u detičiek o horúčkovitý stav spojený s kašľom a soplíkmi alebo aj o horúčku bez akýchkoľvek iných príznakov (napr. pri infekciách močových ciest) trvajúci viac ako 12 hodín, je jeho vyšetrenie opodstatnené.

Prečítajte si tiež: Antibiotiká a všetko čo by ste o nich mali vedieť.

Len jedna kvapka krvi

Pre vyšetrenie je potrebná kvapka kapilárnej krvi, čo v praxi znamená odber z prsta malého pacienta. Tu niekedy narážame na „drobný odpor” zo strany našich najmenších, ale pri troške trpezlivosti a dobrej vôle to nakoniec nebýva veľký problém. Dĺžka samotného vyšetrenia hodnoty CRP zavisí od typu používaného prístroja, no rádovo trvá iba niekoľko minút.

V prípade jeho pozitivity (a teda zvýšenej hodnoty CRP) ide o bakteriálnu infekciu, ktorá si vyžaduje antibiotickú liečbu.

V prípade negatívneho výsledku ide o infekciu vyvolanú vírusmi, pri ktorej nie je podávanie antibiotík učinné, ani potrebné. Percentuálne podstatne vyšší je výskyt infekcií vírusového pôvodu, a teda práve CRP vyšetrenie umožňuje správne sa rozhodnúť a zabrániť zbytočnému podávaniu antibiotík.

Aké sú zvyčajné hodnoty CRP?

Koncentrácia pod 10 mg/l vylučuje akútny zápalový proces bakteriálneho pôvodu, ide o vírusový pôvod infekcie.

Koncentrácia od 10 do 50 mg/l predstavuje akútne bakteriálne ochorenie mierneho až stredného charakteru, ktoré si vyžaduje antibiotickú liečbu podľa klinického stavu pacienta.

Koncentrácia nad 50 mg/l znamená, že ide o závažný zápalový bakteriálny proces s nevyhnutnosťou antibiotickej liečby. Pri samotnom podávaní antibiotika kontrolná hodnota CRP pomáha určiť dĺžku a účinnosť podávania lieku.

Napriek dnešnej premodernizovanej dobe sa stále viac stretávame so záujmom rodičov o spoluprácu pri liečbe ich detí menej „chemickou” cestou, a teda minimalizovaním neopodstatneného podávania antibiotík. Rovnako lekári sú si vedomí nebezpečenstva ich nadmerného užívania, najmä v detskej populácii, a preto je diagnostická metóda vyšetrenia CRP s obľubou využívaná.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvo