12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Cytomegalovírus (CMV)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Cytomegalovírus je bežne sa vyskytujúci vírus zo skupiny herpes vírusov. Zdravému človeku nemusí spôsobovať žiadne problémy. Niektorí ľudia preto ani nevedia, že sú jeho nositeľmi. Problémom sa CMV stáva najmä u ľudí s oslabenou imunitou, u novorodencov a smrteľné následky môže spôsobiť u pacientov po transplantácii orgánov.

Vznik a príčiny

Vírus sa prenáša telesnými tekutinami – slinami, pošvovým sekrétom, ejakulátom, močom, krvou, materským mliekom a slzami. K prenosu teda môže dôjsť pri sexuálnom styku, od matky na dieťa pri dojčení, po transplantácii orgánov, transfúzii a podobne. Častá je infekcia CMV u plodu už počas tehotenstva alebo počas pôrodu, ak je matka nakazená CMV.

Príznaky

Ak ide o zdravého človeka, CMV sa nemusí prejaviť žiadnymi alebo miernymi príznakmi. Symptómy cytomegalovírusu sa teda objavujú najmä u ľudí s oslabenou imunitou.

Medzi najčastejšie príznaky patria prejavy podobné mononukleóze – horúčka, zväčšené uzliny, slabosť, únava, bolesť svalov a kĺbov, nechutenstvo.

Vážnejšie príznaky sú: zápal pečene, pneumónia, encefalitída, infekcia pažeráka a hrubého čreva, infekcia očí.

U novorodencov sú obvykle prítomné tieto symptómy: predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť, žltačka, zväčšená pečeň, malá hlava (mikrocefália). Môžu sa objaviť poruchy sluchu a zraku, mentálna retardácia, znížený počet krvných doštičiek, anémia a pneumónia.

Niektorí novorodenci nakazení CMV sa pri narodení javia úplne zdraví. Príznaky sa objavia neskôr. Vyššie riziko je u detí, ktorých matka sa počas tehotenstva nakazila CMV prvýkrát.

Diagnóza
Cytomegalovírus sa dá zistiť pomocou laboratórnych testov. Najčastejšie vyšetrením krvi alebo iných telesných tekutín, prípadne zo vzorky tkaniva. Často sa využíva najmä test na prítomnosť protilátok proti CMV. Takéto vyšetrenie sa môžu vykonať aj tehotným ženám. Dôležité je rozlíšiť, či ide o primárnu, alebo sekundárnu infekciu. Najmä v prípade primárnej infekcie existujú počas tehotenstva vážne riziká pre dieťa. Lekári vtedy často odporúčajú tehotnej žene amniocentézu. Vďaka nej sa dá zhodnotiť miera ohrozenia plodu infekciou a jej následkami.

Liečba

Liečba CMV u zdravých jedincov zvyčajne nie je potrebná. Ak sa objavia príznaky podobné mononukleóze (najčastejšie pri oslabení imunity), spravidla prejdú bez väčších ťažkostí a stačí symptomatická liečba (napríklad tlmenie bolesti, pokoj na lôžku).

Inak sa liečba odvíja od vážnosti symptómov a konkrétneho prípadu. Používajú sa najmä antivirotiká a lieky na posilnenie imunity. Neexistuje žiadne očkovanie, ktoré by chránilo pred CMV vírusom. Ak sa raz človek nakazí, CMV vírus v tele navždy ostáva a môže sa z času na čas aktivovať.

Ako žiť s chorobou

Veľa ľudí ani netuší, že sú nositeľmi CMV. Ak žena plánuje tehotenstvo, je dobré dať si urobiť vyšetrenie na zistenie protilátok proti cytomegalovírusu. Akútna infekcia počas tehotenstva je pre dieťa obzvlášť riziková.

Kto je nositeľom CMV, mal by dbať na podporu imunitného systému prirodzeným spôsobom. Znamená to zdravé stravovanie, dostatok pohybu, vyhýbanie sa stresu, dôkladnú hygienu rúk a užívanie vitamínových doplnkov alebo liekov na podporu imunity, ktoré odporučí lekár.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
herpeshorúčkahrubé črevonechutenstvopažerákpečeňslabosťsvalyúnavazväčšené uzliny