17.11.2022 • 10 minút na prečítanie

Dajte si pozor na predávkovanie vitamínmi – aj hypervitaminóza môže vážne ohroziť vaše zdravie!

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vitamínynevyhnutné pri regulácii rôznych metabolických a biologických procesov v ľudskom tele. Avšak nadmerná konzumácia a dlhodobé užívanie farmaceutických foriem vitamínov môže viesť k ich akumulácii a toxicite. V prípade akútnej otravy vitamínovými doplnkami je potrebná rýchla pomoc, detoxikácia a obnovenie funkcie orgánov. Na zvládnutie akéhokoľvek typu hypervitaminózy je nevyhnutná správna diagnóza na urýchlenie eliminácie doplnku z tela.  

Vo všeobecnosti sa vitamíny a doplnky stravy užívajú na zlepšenie zdravia. Nie sú však nevyhnutne bezpečné pre každého. Podobne ako bežné lieky aj doplnky s aktívnymi zložkami poskytujú farmakologický účinok, ktorý môže u citlivých jedincov spôsobiť nežiaduce účinky. Preto je potrebné venovať pozornosť nežiaducim účinkom a potenciálnym interakciám, aby sa predišlo vážnym zdravotným problémom.  

Toxicita v dôsledku veľkoobjemového užívania vitamínov sa nazýva hypervitaminóza a už dlho je celosvetovým problémom 

Viac o konkrétnych hypervitaminózach sa môžete dočítať v našom článku. 

Druhy vitamínov 

Ľudské telo si vitamíny nedokáže vyrobiť samo. Preto je nevyhnutné prijímať dostatočné množstvo vitamínov prostredníctvom stravy na zabezpečenie zdravého životného štýlu. Vitamíny sú v potravinách prítomné v malých koncentráciách. Regulujú fyziologické funkcie a pomáhajú udržiavať rýchlosť metabolizmu v tele. Zlá strava môže spôsobovať rôzne ochorenia aj z nedostatku vitamínov, ktoré, ak sa neliečia a adekvátne nesuplementujú, môžu viesť k vážnym ochoreniam alebo dokonca k smrti 

Vitamíny sú rozdelené do dvoch skupín, vitamíny rozpustné v tukoch a vitamíny rozpustné vo vode. 

Vitamíny A, D, E a K sú vitamíny rozpustné v tukoch. Môžu byť aj skladované v tele, najmä v pečeni. Vitamíny B komplexu a vitamín C sú vitamíny rozpustné vo vode. Počas varenia sa ľahko rozpúšťajú vo vode a časť týchto vitamínov sa môže zahrievaním zničiť. Nemôžu byť uložené v tele, a preto sa musia denne konzumovať v potravinách alebo formou doplnkov. Nadmerné množstvá vitamínov rozpustných vo vode prijaté za jeden deň sa z tela vylúčia močom ako odpad.  

Vitamíny sú dostupné vo forme sirupov, tabliet, kapsúl alebo práškov. 

Aby vám žiadne vitamíny nechýbali využite zľavy až 30% na produkty Dr. Max, ktoré prináša poisťovňa Dôvera svojim poistencom.

Aké sú všeobecné príznaky hypervitaminózy? 

Mnoho ľudí denne užíva vitamínové doplnky v domnení, že nadbytočné vitamíny sú neškodné a z tela sa vylúčia. Táto mylná predstava a dlhodobý príjem vitamínov môže spôsobiť toxické účinky a hypervitaminózu. Taktiež veľký príjem vysoko obohatených potravín vitamínmi môže viesť k ich hromadeniu v pečeni.  

Výskumné štúdie uvádzajú, že u dobre živených jedincov môže dlhodobý príjem antioxidačných doplnkov, vrátane vitamínu A a vitamínu E, zvýšiť úmrtnosť. Naopak, doplnky vitamínu D preukázateľne znižujú úmrtnosť starších ľudí. 

Hypervitaminóza môže byť akútna alebo chronická s veľmi špecifickými alebo všeobecnými klinickými príznakmi. Akútna hypervitaminóza je výsledkom veľmi vysokej dávky jedného alebo viacerých vitamínových prípravkov/doplnkov. Chronická hypervitaminóza vzniká v dôsledku postupného vývoja klinických symptómov počas dlhšieho časového obdobia. 

Určité príznaky intoxikácie sú spoločné pre všetky formy hypervitaminózy, ako je bolesť hlavy, silná slabosť, závraty, neschopnosť cvičiť, neschopnosť vykonávať dennú rutinu, nevoľnosť, pocity chvenia, zápcha alebo hnačka. Hypervitaminóza v dôsledku vitamínov rozpustných v tukoch má výraznejší priebeh, pretože tieto vitamíny sa hromadia v telesných tkanivách a spôsobujú ťažkú intoxikáciu. Hypervitaminóza v dôsledku vitamínov rozpustných vo vode má menej výrazný prejav a nie je život ohrozujúca. Preto sa môže normalizovať zvýšením výdaja moču a obmedzením príjmu takýchto doplnkov.  

Autor: OlgaChernyak/Shutterstock

Hypervitaminóza A 

Hypervitaminóza A sa vyskytuje v dôsledku dlhodobého príjmu príliš veľkého množstva vitamínu A z potravín (rybí olej, pečeň, obličky a rastlinné zdroje, ako je mrkva). Množstvo vitamínu A v doplnkoch na kapsulu je zvyčajne 10 000 – 50 000 medzinárodných jednotiek (IU). Oleje z tresčej pečene môžu obsahovať viac ako 180 000 IU/g. Akútna toxická dávka vitamínu A je 25 000 IU/kg, zatiaľ čo chronická toxická dávka je 4 000 IU/kg každý deň počas 6 až 15 mesiacov.  

Hypervitaminóza A môže byť akútna alebo chronická. Akútna forma je extrémne zriedkavá a symptómy sa môžu prejaviť ako bolesť hlavy, vracanie, krátkodobá strata vedomia, závraty, podráždenosť, nevoľnosť, bolesť brucha, horúčka, kožné vyrážky po celom tele bez jasnej lokalizácie a poruchy videnia ako diplopia. Chronické formy sú spojené s príznakmi, ako je suchá nerovnomerná koža, suché popraskané pery, vypadávanie vlasov a lámavé nechty. Hypervitaminóza A tiež ovplyvňuje osteoartikulárnu štruktúru zmenou kostného metabolizmu, sprevádzanú stuhnutosťou pohybov, bolesťou a opuchom periartikulárnych mäkkých tkanív. U tehotných žien môže dlhodobé užívanie spôsobiť závažné teratogénne účinky na plod, vrátane malformácií očí, lebky, pľúc a srdca.  

U starších ľudí sa symptómy môžu prejaviť ako znížené videnie, nerovnováha lipidového profilu, arytmia, bežná artralgia a chronické zlyhanie pečene či obličiek. Karotenodermia (neškodný stav, pri ktorom sa pokožka zmení na oranžovú) bola hlásená u mužov z dlhodobého príjmu betakaroténu. To sa dá zvrátiť prerušením príjmu betakaroténu. Toxicita spôsobená doplnkami vitamínu A bola hlásená aj u detí. Liečba spočíva vo vysadení doplnkov a užívaní iba predpísaných dávok. 

Hypervitaminóza D 

Hypervitaminóza D je spôsobená dlhodobým alebo nadmerným príjmom predpísaných liekov, ako je vápnik spolu s vitamínom D. Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu nevedie k nadmerným hladinám vitamínu D. V poslednej dobe viedli obavy z nedostatku vitamínu D k nadmernej spotrebe rôznych doplnkov tohto vitamínu. Akútna toxická dávka vitamínu D nebola hlásená. Chronická toxická dávka u dospelých je vyššia ako 50 000 IU/deň. U dojčiat mladších ako 6 mesiacov môže byť dávka 1 000 IU/deň považovaná za nebezpečnú. Tolerovateľná horná hladina príjmu pre všetky skupiny staršie ako 1 rok je 2 000 IU/deň. Preto existujú veľké rozdiely v potenciálnej toxicite pre vitamín D. Toxicita sa oveľa pravdepodobnejšie vyskytuje pri vysokom príjme potravinových doplnkov obsahujúcich vitamín D.  

K príznakom akútnej toxicity patrí chvenie distálnych častí končatín, syndróm ostrej bolesti v svaloch, celková dehydratácia organizmu a podkožné krvácania rôznych foriem a rôzneho rozsahu. U tehotných žien existuje riziko vzniku anomálií v štruktúre kostí plodu. 

Dlhodobý príjem vysokých dávok doplnku D môže mať za následok zvýšenie úmrtnosti, vyššie riziko rakoviny pankreasu, kardiovaskulárnych príhod a zvýšený výskyt pádov a zlomenín u starších ľudí. U detí bola hypervitaminóza D spojená s hypopláziou zubnej skloviny a kalcifikáciou fokálnej drene. 

Autor: Tatjana Baibakova/Shutterstock

Hypervitaminóza E 

Vitamín E je prirodzene prítomný v rastlinných olejoch, nespracovaných obilných zrnách, orechoch a semenách. Po konzumácii vitamínu E v prirodzených potravinách neboli zaznamenané žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Ľudia pravidelne užívali doplnky vitamínu E kvôli jeho známym antioxidačným a antiaterogénnym vlastnostiam. Odporúčaná denná dávka je 3 až 25 mg/deň a vedľajšie účinky sa pozorujú pri dávkach nad 1 g/kg.  

Zdraví jedinci, ktorí užívajú vitamín E denne v dávke 100 mg alebo viac počas dlhšieho trvania (1 rok), budú pravdepodobne vykazovať hypervitaminózu E. Denná dávka 150-200 mg/kg telesnej hmotnosti/deň môže viesť k cystickej fibróze a betalipoproteinémii. Počet a závažnosť nežiaducich účinkov sú priamo úmerné dávke a dĺžke príjmu vitamínu E. Vysoké dávky môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi inhibíciou karboxylázy závislej od vitamínu K, čo vedie k zvýšenému krvácaniu, inhibícii agregácie krvných doštičiek, krvácaniu a zhoršenému imunitnému systému spôsobenému znížením aktivity leukocytov. Kardiovaskulárne účinky spojené s hypervitaminózou E sú zhoršenie angíny pectoris, hypertenzia a zrýchlenie aterogenézy. S toxicitou vitamínu E sa spája aj únava, slabosť, bolesť hlavy, gastrointestinálne poruchy, hnačka, črevné kŕče a oneskorené hojenie rán. Liečba spočíva vo vysadení doplnkov a konzumácii iba odporúčanej dennej dávky.  

Hypervitaminóza K 

Vitamín K1 a vitamín K2 sú dve bežné formy vitamínu K. Vitamín K1 sa nachádza v zelenej listovej zelenine, ako je špenát, kapusta, brokolica a ružičkový kel, ale nachádza sa aj v kravskom mlieku, sójovom oleji, repkovom a olivovom oleji. Vitamín K2 je syntetizovaný črevnými baktériami v tele a možno ho nájsť v mliečnych výrobkoch, fermentovaných potravinách a živočíšnych produktoch. Obe formy sú pravdepodobne bezpečné pre väčšinu ľudí. Vedľajšie účinky sú u väčšiny ľudí, ktorí denne užívajú množstvo odporúčané lekárom, zanedbateľné. 

Nie je dostatok vedeckých informácií na určenie odporúčaných dávok vitamínu K. Uvádza sa, že ak niekto trpí cukrovkou, je potrebné sledovať hladinu cukru v krvi, pretože vitamín K1 môže znížovať jeho hladinu. Toxicita vitamínu K sa môže vyskytnúť iba pri type K3, ktorý vedie k hemolytickej anémii inhibíciou funkcie glutatiónu, čo môže viesť k akumulácii reaktívnych foriem kyslíka. To môže spôsobiť prasknutie membrány červených krviniek v dôsledku oxidačného stresu a viesť k hemolytickej anémii, žltačke alebo poškodeniu pečene. Tento stav sa iba zriedkavo pozoruje u dospelých, väčšinou sa vyskytuje u dojčiat. Ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi alebo antikoagulanciá, by mali obmedziť príjem potravín s vitamínom K, pretože nadbytok vitamínu K môže ovplyvňovať zrážanie krvi. 

Autor: Tatjana Baibakova/Shutterstock

Hypervitaminóza C 

Zatiaľ čo akútna toxická dávka vitamínu C nebola stanovená, chronická toxická dávka je viac ako 2 g/deň. Maximálna dávka pre dospelých nemá prekročiť 90 mg/deň. Symptómy hypervitaminózy C u dospelých sa prejavujú ako pocity slabosti, závraty, hnačky, nevoľnosť, vracanie, nespavosť, bolesti hlavy, alergické reakcie na kožu, pálenie záhy, bolesti žalúdka. Predávkovanie kyselinou askorbovou bolo hlásené ako spojené so zvýšenou nervovou excitabilitou, svrbením a vyrážkami na koži u detí. Pri dlhotrvajúcom predávkovaní doplnkom boli tiež hlásené rôzne závažné následky, ako je ochorenie obličiek, gastritída a žalúdočný vred, nedostatok komplexu vitamínu B, poruchy pankreasu, zvýšený krvný tlak, progresívne zhoršovanie zraku, poruchy menštruačného cyklu, zníženie počtu leukocytov a hormonálne poruchy. Nadbytok vitamínu C v tele stimuluje hromadenie oxalátov a ich ukladanie v obličkovom tkanive a žlčníku. Predávkovanie vitamínom C počas tehotenstva môže spôsobiť vážne poruchy metabolizmu plodu. Manažment liečby spočíva v prerušení užívania doplnkov a zvyšovaní výdaja moču.  

Hypervitaminóza B 

Hypervitaminóza vitamínov B-komplexu spôsobuje nasledovné príznaky: generalizovaná precitlivenosť kože, bolesti hlavy rôzneho stupňa a intenzity bez obmedzenej lokalizácie, črevné vredy, výskyt porúch spánku, stukovatenie pečene, hyperglykémia, hyperurikémia, nevoľnosť a tráviace ťažkosti.  

Predávkovanie tiamínom (vitamín B1) blokuje nervový prenos a spôsobuje paralýzu, nepokoj, kŕče, paralýzu dýchania a zlyhanie srdca. Zasahuje aj do metabolizmu iných vitamínov B, inzulínu a funkcií štítnej žľazy.  

Dlhodobé užívanie riboflavínu (vitamín B2) môže mať za následok dysfunkciu pečene, svetloplachosť, praskliny a vredy v kútikoch úst, kardiomyopatiu, vracanie, svrbenie, necitlivosť, pocit pálenia alebo pichania, hypotenziu, únavu a tvorbu jasne žltého moča.  

Niektoré nežiaduce účinky niacínu (vitamín B3) ako je sčervenanie kože, boli hlásené pri dávke 50 mg/deň alebo vyššej. Terapeutické dávky sa považujú v rozsahu od 1 500 do 1 600 mg/deň. Dlhodobé užívanie v dávke 3 g/deň môže byť spojené s rizikom pečeňovej toxicity, nízkeho krvného tlaku, točenia hlavy, nespavosti, peptického vredu, kožnej vyrážky, hyperémie kože, svrbenia, gastrointestinálnych porúch, zhoršenia bronchiálnej astmy, dny a hyperglykémie nalačno.  

Predávkovanie kyselinou pantoténovou (vitamín B5) môže spôsobiť hnačku, gastrointestinálne problémy a zadržiavanie vody vedúce k edému.  

Hypervitaminóza B6 (pyridoxín) je extrémne zriedkavá. Dlhodobé užívanie doplnkov v dávke 300 až 500 mg/deň môže spôsobiť závažnú a progresívnu senzorickú neuropatiu s ataxiou, bolestivými kožnými vyrážkami, fotosenzitivitou, nevoľnosťou a pálením záhy. Závažnosť symptómov závisí od dávky. Nadmerné dávky spôsobujú poškodenie zmyslových neurónov, čo vedie k parestézii rúk a nôh, ťažkostiam pri chôdzi, únave a zníženej citlivosti na dotyk. Prerušenie užívania vitamínu B6 môže vyriešiť symptómy, pokiaľ nenastane nezvratné poškodenie neurónov.  

Vedľajšie účinky predávkovania biotínom (vitamín H/B7 ) sú zriedkavé, pretože sa ľahko vylučuje močom a stolicou. Niekedy môže predávkovanie spôsobiť hyperkeratózu povrchového folikulárneho epitelu 

Symptómy hypervitaminózy B9 (kyselina listová) sú špecifické tonickými kŕčmi v žalúdočných svaloch, ktoré sa môžu vyskytnúť kedykoľvek počas dňa a inhibíciou funkcie pečeňovej alkoholdehydrogenázy. S predávkovaním sú spojené aj problémy so spánkom, žalúdkom a kožou.  

Hypervitaminóza B12 (kobalamín) sa vyskytuje u starších ľudí, ktorí ho užívajú na liečbu malígnej anémie. Predávkovanie môže viesť k rôznym typom alergických reakcií, kongestívnemu zlyhaniu srdca, pľúcnemu edému, zníženiu veľkosti cievne kontrolovaných reflexov, palpitáciám, pocitom brnenia a znecitliveniu končatín. Toxická dávka vitamínu B12 nebola však špecifikovaná.  

Autor: LumenSt/Shutterstock

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Hypervitaminosis

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
zdravý životný štýl