13.03.2022 • 10 minút na prečítanie

Darovaním vajíčok môžete pomôcť druhým splniť ich sen

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Čoraz častejšie sa stretávame s faktom, že ženy majú problémy s otehotnením. Nefunkčnosť reprodukčných orgánov a stým súvisiaca neplodnosť bráni párom počatiu ich vysnívaného potomka. Môžu im pritom pomôcť vajíčka, ktoré môžete anonymne darovať po splnení zákonných podmienok. Motiváciou nie je len dobrý pocit z toho, že ste pomohli, ale často aj finančná kompenzácia.

Po prečítaní článku budete vedieť:

  • dôvody prečo ženy nemôžu otehotnieť,
  • kto môže byť darkyňou vajíčok,
  • finančná kompenzácia za darovanie vajíčok,
  • ako prebieha samotný proces a riziká s tým spojené,
  • ako podávané hormóny pôsobia na naše telo,
  • či tento zákrok ovplyvňuje možnosť mať deti v budúcnosti,
  • kto môže byť príjemkyňou vajíčok.

Darovanie vajíčok nie je u nás veľmi diskutovaná téma, pritom môže párom, ktorým nie sú schopní počatia dieťaťa zmeniť život. Množstvo žien trpí neplodnosťou, príčin býva mnoho. Medzi najčastejšie patria vývojová vada, genetická vada, úraz, chronické ochorenie alebo zásah lekárov z dôvodu onkologického ochorenia. V dnešnej uponáhľanej dobe sa ženy rozhodnú pre založenie rodiny často neskoro a majú problémy s otehotnením. Čím je žena staršia, tým počet a kvalita produkovaných vajíčok klesá. Po 40 roku života je pritom len 5%ná úspešnosť na získanie zdravého vajíčka v rámci jedného cyklu. Aj toto sú dôvody, prečo sa množstvo žien obráti na kliniku asistovanej reprodukcie.

Autor: Oxana Shtefan/Shutterstock

Kto môže byť darkyňa

V Slovenskej republike je darovanie vajíčok upravené Zákonom číslo 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Darovanie je anonymné, dobrovoľné a bezplatné, i keď väčšina poskytovateľov asistovanej reprodukcie poskytuje preplácanie nákladov súvisiacich s darovaním zárodočných buniek až do výšky okolo 1000€. Podmienky, ktoré musí spĺňať darkyňa sa líšia v závislosti od kliník, zväčša ide o nasledovné:

  • vek 19-34 rokov,
  • dobrý zdravotný stav,
  • mesmie trpieť nadváhou, BMI maximálne 29,
  • dosiahnuté minimálne stredoškolské vzdelanie,
  • nefajčiarka,
  • bez drogovej a alkoholickej anamnézy.

Ak sa už rozhodnete, že by ste chceli darovať svoje vajíčka a zároveň spĺňate všeobecné podmienky daného poskytovateľa asistovanej reprodukcie, čakajú na vás genetické vyšetrenia, aby sa vylúčil prenos genetických chorôb, ďalej gynekologické a ultrazvukové vyšetrenie, odber krvi na pohlavne prenosné choroby a aj vyšetrenie moču. Ak budú vaše výsledky negatívne, budete schválená ako darkyňa. Proces od prvotného pohovoru a vyšetrenia až po samotné darovanie trvá v priemere 4-6 mesiacov, je to však veľmi individuálne.

Autor:Oxana Shtefan/Shutterstock

Ako samotné darovanie vajíčok prebieha

V prvom kroku sa stimulujú vaječníky po dobu okolo 10 dní. Ide o formu hormonálnych injekcií, ktoré si žena sama v pohodlí domova aplikuje po dôkladnom vysvetlení tohto procesu lekárom alebo zdravotnou sestrou. Samotná aplikácia nebolí, keďže sa hormóny vpichujú do kožnej riasy v oblasti pupku perom s veľmi tenkou ihlou. V súčasnosti sa začínajú aplikovať jednorazové prípravky a teda odpadá každodenné nepríjemné vpichovanie injekcií. Počas týchto dní lekári robia ultrazvukové vyšetrenie, aby posúdili najlepší deň pre samotný odber vajíčok, ako i samotnú účinnosť na základe rastu folikulov (dutinky obsahujúcej vajíčko). Keď folikula dosiahne cca 16mm, pacientke sa aplikuje tehotenský hormón HCG. Po 34-36 hodinách od aplikovania tohto hormónu prebieha samotný odber, ktorý sa vykonáva v celkovej krátkodobej anestézii pod ultrazvukovou kontrolou cez pošvovú stenu a trvá len okolo 10-15 minút. Keďže ide iba o ambulantný zákrok, darkyňa je schopná ísť hneď po zákroku domov väčšinou so sprievodom. Pacientka by nemala 6 hodín po zákroku jesť, fajčiť ani piť.  

Autor: Worayoot Pechsuwanrungsee/Shutterstock

Riziká s darovaním vajíčok

I keď riziká sú veľmi nepravdepodobné, tak ako s každým zákrokom aj tu existujú. Zväčša ide o hyperstimulačný syndróm, kedy vaječníky reagujú na liečbu nadmerne. Darkyňa vtedy pociťuje pocit nafúknutia ako pri menštruácii alebo mierne bolesti v podbrušku. Taktiež môže byť odber spojený s miernym krvácaním z pošvy.

Je dôvod na obavy z hormónov?

Veľa žien rozmýšľajúcich o darovaní vajíčok sa bojí, že im injekčné podávanie hormónov počas stimulácie vaječníkov spôsobí rast hmotnosti, vznik rakoviny prsníkov, alebo iné nežiadúce účinky. Počas stimulácie sa pritom podáva folikulostimulačný hormón, na základe ktoré dochádza k rastu vajíčok a pomáha pri ich dozrievaní. Tento hormón sa nachádza v ženskom tele aj prirodzene počas menštruačného cyklu, hlavným rozdielom je len jeho vyššia hladina. Čím viac vajíčok sa žene odoberie, tým je väčšia pravdepodobnosť vzniku kvalitného embrya.

Hormón estradiol sa produkuje v rastúcich folikuloch, pričom platí, že čím viac vajíčok dozrieva, tým je väčšia produkcia tohto hormónu. Po tom ako sa pacientke vajíčka odoberú, klesá aj hladina estradiolu a po 7 dňoch je zvyčajne na bežnej úrovni. V porovnaní s tehotnou ženou, je hladina tohto hormón zvýšená aj po dobu 6 mesiacov po tehotenstve.

Ovplyvňuje darovanie vajíčok možnosť ďalšieho otehotnenia?

Ak aj Vás napadla otázka, či budete môcť po darovaní vajíčok mať dieťa, verte, že tento zákrok vás o možnosť počať zdravého potomka neoberie.

Počas každého cyklu má žena vo vaječníkoch okolo 25 folikulov, kde rastú vajíčka. Pri ovuláciu dôjde k uvoľneniu oplodneného vajíčka, len výnimočne dvoch a viacerých. Zvyšné vajíčka nedozrejú a prirodzene degradujú. Hormonálna liečba zabezpečí, že dozreje viac ako jedno vajíčko, nevedie ale k predčasnému vyčerpaniu zásoby vajíčok vo vaječníkoch.

Pri odbere vajíčok sa odoberie  okolo 10-15 vajíčok. Každá žena pritom má až niekoľko stoviek až tisíc vajíčok a väčšina z nich by nebola využitá. Taktiež samotné testy skontrolujú čí mate dostatočné množstvo zásob do budúcnosti.

Autor:Worayoot Pechsuwanrungsee/Shutterstock

Kto môže byť príjemkyňou darovaných vajíčok

Legislatívne nie je ohraničená horná veková hranica, kedy môžete byť príjemkyňou vajíčok. Platí tiež, že musíte mať partnera a dobrý zdravotný stav, ktorý pacientke umožňuje donosiť a porodiť bábätko. Aj keď je darovanie vajíčok anonymné, môžete si vybrať farbu očí, vlasov, vek, hmotnosť, výšku aj krvnú skupinu darkyne vajíčok. Prenos vajíčok sa vykonáva buď synchronizovane s cyklom príjemkyne, alebo bez synchronizácie, kedy dochádza k zmrazeniu odobratých embryí. Tento spôsob je preferovaný klinikami, keďže je menej náročný. Po tom ako má poskytovateľ asistovanej reprodukcie dostupné vajíčka, kontaktuje partnera príjemkyne, ktorý musí prísť na odber spermií. Ak partner vie, že nebude môcť časovo zosynchronizovať odber spermií, môžu sa zmraziť vopred.

Darovaním vajíčok teda nie len pomôžete páru s jeho snom o bábätku a získate tým dobrý pocit, ale i zistíte informácie o svojej plodnosti a komplexný prehľad o svojom zdravotnom stave. Preto táto možnosť rozhodne stojí za zváženie.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Darovanie vajíčok

Darovanie vajíčok oocytu

Ako prebieha darovanie vajíčok

Darovanie vajíčok za peniaze

Egg donation

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
darovanie krvimaternicatehotenstvo