10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Demencia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Demencia je súbor veľkého množstva príznakov, ktoré zodpovedajú postupnej strate funkcií mozgovej kôry. Dochádza k poruchám myslenia a správania, ktoré významne negatívne vplývajú na každodenné aktivity. Nejde o jedno ochorenie, preto je nutné príčinu demencie odhaliť. Najčastejšou príčinou sú neurodegeneratívne ochorenia ako Alzheimerova či Parkisonova choroba, na druhom mieste ide o takzvanú vaskulárnu (cievnu) demenciu, ktorú zapríčiňuje mnohopočetné upchávanie malých ciev v mozgu.

Vznik a príčiny

Prvotnou príčinou sú neurodegeneratívne ochorenia. Sú typické pre staršiu populáciu a nesú určitú genetickú záťaž. Príčinou vzniku demencie je postupné odumieranie nervových buniek v sivej kôre mozgu. To vedie k znižovaniu schopnosti myslieť, pamätať si či orientovať sa v čase a priestore.

Druhou príčinou je vaskulárna (cievna) demencia, ktorá je tiež spojená s vyšším vekom. Jej výsledkom je ukladanie tukov a cholesterolu do malých ciev v mozgu, ktoré v konečnom dôsledku vedie k podobným stratám funkcií mozgu. Bývajú náhle a skokovité, nie postupné ako v prípade neurodegeneratívnych ochorení.

Treťou príčinou je alkoholová demencia. Dlhodobé nadužívanie alkoholu spôsobuje straty látok životne dôležitých pre fungovanie nervových buniek. Nedostatok týchto látok zapríčiňuje odumieranie neurónov v mozgu a spomenuté príznaky.

Poslednou príčinou je normotenzný hydrocefalus. Je to nahromadenie mozgovomiechového moku v mozgových komorách. Tento typ demencie je plne liečiteľný, ak sa zachytí včas.

Príznaky

Príznaky demencie si väčšinou ako prví všimnú rodinní príslušníci pacienta, nie pacient sám. Medzi základné poruchy patrí znížená orientácia v priestore a čase, nerozoznávanie známych tvárí, neschopnosť nachádzať správne slová, depresia, podráždenosť, halucinácie, zmeny osobnosti a správania.

Ak sa k týmto príznakom pridá porucha chôdze a inkontinencia moču, treba urýchlene vyhľadať pomoc neurológa alebo neurochirurga – tento typ demencie možno liečiť chirurgicky. V posledných štádiách ochorenia sa pacienti stávajú závislými od 24-hodinovej starostlivosti, ktorú by mal poskytovať vyškolený personál.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy demencia je zložité. Používajú sa špeciálne psychologické testy, ktoré majú za úlohu testovať pamäť a orientáciu v priestore. Na spresnenie diagnózy slúži niekoľko vyšetrení a zobrazovacích metód (napríklad magnetická rezonancia – MRI).

Liečba

Ak demencia vznikla na základe neurodegeneratívneho ochorenia, nie je liečiteľná. V súčasnosti sa liečba zameriava na čo najväčšie spomalenie postupu choroby, nedokáže ho však zastaviť. Medzi bežne používané lieky patrí rivastigmín, galantamín a memantín. Účinkujú na báze vyrovnávania nerovnováhy medzi neuromediátormi – látkami, pomocou ktorých nervové bunky medzi sebou komunikujú.

V prípade, že príčinou demencie je normotenzný hydrocefalus, je jediným, ale trvalým riešením neurochirurgický zákrok, takzvaný shunt, ktorý zabezpečí odvod nadmernej tekutiny z komôr mozgu.

Prevencia

Základom prevencie je aktívny životný štýl s dostatkom pohybu a zamestnávanie mozgu mentálne stimulujúcimi činnosťami (šach, sudoku, krížovky). Je dôležité prestať fajčiť a liečiť vysoký krvný tlak.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
demenciamozogpodráždenosťznížená koncentrácia