Depresia

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a pozorovania pacienta zhodnotí jeho psychický stav. Pacienta odporučí na psychiatrické vyšetrenie, ktoré prebieha formou rozhovoru so psychiatrom. Ten na základe príznakov, správania, emócií, odpovedí a reakcií zhodnotí prítomnosť alebo neprítomnosť psychickej poruchy. Na potvrdenie diagnózy musia byť splnené kritériá, ktoré patria medzi príznaky.

Vznik a príčiny

Presná príčina vzniku depresie nie je úplne jasná. Na vzniku tohto psychického ochorenia sa pravdepodobne podieľajú viaceré faktory, akými sú dedičnosť a zvýšená náchylnosť na vznik depresie u vybraných jedincov, zvýšená citlivosť na pôsobenie stresu a záťažových udalostí, asynchronizácia biologických rytmov, zmeny na úrovni centrálneho nervového systému, endokrinné pôsobenie alebo imunita. Medzi psychologické faktory radíme povahové črty, výchovu, vzdelanie a iné vlastnosti, ktoré sa taktiež podieľajú na vzniku depresie.

Príznaky

Hlavným príznakom je skleslá nálada, ktorá je vzhľadom na udalosti nemenná. Býva prítomná strata záujmu o aktivity, ktoré predtým viedli k potešeniu. Častá je zvýšená únava a pocit zníženia energie. U mnohých pacientov sa vyskytuje strata sebadôvery a sebaúcty či pocit viny a výčitky voči vlastnej osobe. Môžu sa objavovať myšlienky na smrť či samovraždu alebo sklon k takémuto konaniu.

Pacienti trpia zníženou schopnosťou myslenia, koncentrácie a učenia, sú nerozhodní a veľmi váhaví. Vyskytujú sa aj poruchy spánku a zmeny chuti do jedla, môže byť prítomné zníženie hmotnosti. S depresiou dochádza i k strate libida a sexuálnych potrieb. Pacienti myslia vždy na to najhoršie, mávajú katastrofické predpovede a neočakávajú nič príjemné. Každý človek je individuálny a nie u každého musí dôjsť k prejavu všetkých príznakov, niekedy sú pacienti nepokojní a inokedy apatickí.

Liečba

Pri ľahších depresiách môže byť dostačujúca psychoterapia. Pri ťažších depresiách odborníci využívajú lieky (antidepresíva), ktoré ovplyvňujú rôzne signálne molekuly v mozgu. Ich účinok sa zväčša dostaví až po 2-4 týždňoch užívania. Antidepresíva pôsobia proti depresii, znižujú strach a úzkosť, môžu mať sedatívny účinok a niektoré utlmujú aj bolesť.

Súčasťou liečby by mala byť psychoterapia zameraná na odhalenie potláčaných príčin, ktoré viedli k poklesu nálady. Úlohou psychoterapie je pochopenie choroby, jej príznakov, poskytnutie možnosti ovplyvnenia a odklonenia. Psychoterapia môže byť individuálna i rodinná.

Prečítajte si tiež: Nenechajte si pokaziť najkrajšie obdobie popôrodnou depresiou.

Prevencia

Depresia vie byť veľmi vyčerpávajúca a ovplyvňuje kvalitu života človeka. Pravidelné cvičenie je jednou z najlepších možností, ktoré fungujú pozitívne na duševné zdravie. Zvyšuje telesnú teplotu, čo má upokojujúci účinok na centrálny nervový systém. Uvoľňuje chemikálie, ako sú endorfíny, ktoré zlepšujú náladu. Znižuje chemické zložky imunitného systému, ktoré môžu zhoršiť depresiu.

Odborníci tiež odporúčajú obmedziť čas strávený na sociálnych sieťach. Výskum totiž ukázal, že zvýšené využívanie sociálnych médií môže prispieť k depresii a k nízkej sebaúcte.

V rámci prevencie je dôležité taktiež znížiť stres. Chronický stres je jednou z najbežnejších príčin depresie, ktorej sa dá predísť. Netreba zabúdať ani na dostatok spánku, pred spaním skúsiť meditovať, vyhnúť sa večernému kofeínu, obmedzovať kontakt od toxického vplyvu cigariet a alkoholu.