Psychoterapia má v dnešnej dobe nezastupiteľný význam. Vo všeobecnosti slúži na liečbu psychických problémov a poskytujú ju psychológovia alebo psychiatri. Kedy je čas vyhľadať pomoc odborníka a ako terapia prebieha, sa dočítate v článku.
Pojem psychoterapia všeobecne označuje liečbu porúch duševného zdravia. Behom terapie sa o svojich problémoch rozprávate so psychiatrom alebo psychológom. Jej cieľom je pomôcť vám naučiť sa pracovať s vlastnými myšlienkami a primerane reagovať na náročné situácie. Psychoterapia môže prebiehať individuálne, ale i v páre alebo skupine ako skupinová psychoterapia – závisí to od príčiny vašich ťažkostí.
Psychoterapia nemusí daný stav vyliečiť, ale môže vám dodať silu zvládať ho zdravým spôsobom a cítiť sa lepšie. Niekedy dokonca môže byť rovnako účinná ako antidepresíva. V závislosti od konkrétnych okolností však nemusí stačiť na zmiernenie príznakov a je potrebné ju kombinovať s liekmi.
Je užitočná pri liečbe väčšiny problémov duševného zdravia. Môžu sa pomocou nej liečiť:
Na psychoterapiu môžete ísť aj v prípade, že nemáte diagnostikovanú duševnú chorobu. Môže vám totiž pomôcť:
Existuje množstvo účinných druhov psychoterapie – terapeuti často používajú kombináciu rôznych techník. Najúčinnejšie sú:
Vaším prvým krokom je nájsť vhodného terapeuta a vyjasniť si náklady. Na duševné zdravie sa špecializujú lekári psychiatri, ktorí môžu predpisovať lieky aj poskytovať psychoterapiu. Psychoterapeutmi sú psychiatri, psychológovia, licenciovaní profesionálni poradcovia, licenciovaní sociálni pracovníci, licenciovaní manželskí a rodinní terapeuti, psychiatrické sestry alebo iní licenciovaní profesionáli s odbornou prípravou v oblasti duševného zdravia.
Prvé sedenie je príležitosťou na to, aby ste si terapeuta vypočuli a zistili, či vám jeho osobnosť a spôsob komunikácie vyhovuje. Zároveň sa nezabudnite opýtať:
Počas psychoterapie budete veľa rozprávať najmä o svojich pocitoch a myšlienkach, preto nebuďte zaskočení ani osobnejšími otázkami. Niekedy je ťažšie otvoriť sa, no terapeut by vám mal dokázať pomôcť získať väčšiu dôveru a cítiť sa pohodlne.
Keďže niekedy sú súčasťou psychoterapie intenzívne emocionálne rozhovory, je normálne, ak sa v priebehu sedenia rozplačete alebo nahneváte. Po náročnom dialógu by ste si mali nájsť čas pre seba – je totiž úplne prirodzené, ak budete cítiť únavu.
Ak sa sami neviete vyrovnať so svojím psychickým stavom, mali by ste čím skôr navštíviť profesionála. V prípade, že chcete zo sedení vyťažiť čo najviac, držte sa týchto bodov:
Ak vám psychoterapia nepomáha, treba sa s vašimi obavami zveriť terapeutovi. Je veľmi dôležité nájsť príčinu, prečo liečba nezaberá.