09.01.2025 • 6 minút na prečítanie

Za psychické problémy sa nehanbite. Pri akých ťažkostiach pomáha psychoterapia? 

Duševné zdravie

V tomto článku sa dozviete

Psychoterapia má v dnešnej dobe nezastupiteľný význam. Vo všeobecnosti slúži na liečbu psychických problémov a poskytujú ju psychológovia alebo psychiatri. Kedy je čas vyhľadať pomoc odborníka a ako terapia prebieha, sa dočítate v článku. 

Čo je to psychoterapia?

Pojem psychoterapia všeobecne označuje liečbu porúch duševného zdravia. Behom terapie sa o svojich problémoch rozprávate so psychiatrom alebo psychológom. Jej cieľom je pomôcť vám naučiť sa pracovať s vlastnými myšlienkami a primerane reagovať na náročné situácie. Psychoterapia môže prebiehať individuálne, ale i v páre alebo skupine ako skupinová psychoterapia – závisí to od príčiny vašich ťažkostí. 

Psychoterapia nemusí daný stav vyliečiť, ale môže vám dodať silu zvládať ho zdravým spôsobom a cítiť sa lepšie. Niekedy dokonca môže byť rovnako účinná ako antidepresíva. V závislosti od konkrétnych okolností však nemusí stačiť na zmiernenie príznakov a je potrebné ju kombinovať s liekmi.

Pri akých problémoch pomáha psychoterapia? 

Je užitočná pri liečbe väčšiny problémov duševného zdravia. Môžu sa pomocou nej liečiť:

Na psychoterapiu môžete ísť aj v prípade, že nemáte diagnostikovanú duševnú chorobu. Môže vám totiž pomôcť:

  • riešiť konflikty s partnerom alebo inými osobami vo vašom živote
  • uvoľniť úzkosť alebo stres zapríčinený prácou 
  • vyriešiť veľké životné zmeny, ako je rozvod, smrť blízkej osoby alebo strata zamestnania, ale i vážne zdravotné problémy, ako rakovina či chronická bolesť
  • naučiť sa zvládať nezdravé reakcie, napríklad agresívne správanie

Aké typy psychoterapie poznáme?

Existuje množstvo účinných druhov psychoterapie – terapeuti často používajú kombináciu rôznych techník. Najúčinnejšie sú:

  • Kognitívna behaviorálna terapia (KBT) – pomáha identifikovať nezdravé, negatívne názory a správanie a nahradiť ich pozitívnymi.
  • Dialektická behaviorálna terapia – pomáha zvládať stres a emócie a zlepšiť vaše vzťahy s ostatnými.
  • Akceptácia a záväzná terapia – dokážete vďaka nej spoznať a prijať svoje myšlienky a pocity a zaviazať sa na vykonávanie zmien, ako aj zvyšovať vašu schopnosť vyrovnať sa s rôznorodými situáciami a prispôsobiť sa im.
  • Psychoanalytická a psychodynamická terapia  – zameriavajú sa na zvýšenie vedomia o myslení a správaní a takisto na rozvoj nových poznatkov o motiváciách pacienta a riešení konfliktov.
  • Interpersonálna psychoterapia – pomáha riešiť problémy súčasných vzťahov s ostatnými ľuďmi. 
  • Podporná psychoterapia – posilňuje vašu schopnosť vyrovnať sa so stresom a s ťažkými okolnosťami.
Zdroj: freepik.com

Ako prebieha liečba

Vaším prvým krokom je nájsť vhodného terapeuta a vyjasniť si náklady. Na duševné zdravie sa špecializujú lekári psychiatri, ktorí môžu predpisovať lieky aj poskytovať psychoterapiu. Psychoterapeutmi sú psychiatri, psychológovia, licenciovaní profesionálni poradcovia, licenciovaní sociálni pracovníci, licenciovaní manželskí a rodinní terapeuti, psychiatrické sestry alebo iní licenciovaní profesionáli s odbornou prípravou v oblasti duševného zdravia.

Prvé sedenie je príležitosťou na to, aby ste si terapeuta vypočuli a zistili, či vám jeho osobnosť a spôsob komunikácie vyhovuje. Zároveň sa nezabudnite opýtať:

  • aký typ terapie použije
  • aké ciele má liečba
  • akú dĺžku má jedno sedenie a koľko ich budete potrebovať

Počas psychoterapie budete veľa rozprávať najmä o svojich pocitoch a myšlienkach, preto nebuďte zaskočení ani osobnejšími otázkami. Niekedy je ťažšie otvoriť sa, no terapeut by vám mal dokázať pomôcť získať väčšiu dôveru a cítiť sa pohodlne. 

Keďže niekedy sú súčasťou psychoterapie intenzívne emocionálne rozhovory, je normálne, ak sa v priebehu sedenia rozplačete alebo nahneváte. Po náročnom dialógu by ste si mali nájsť čas pre seba – je totiž úplne prirodzené, ak budete cítiť únavu.

Ako pri psychoterapii dosiahnuť čo najlepšie výsledky?

Ak sa sami neviete vyrovnať so svojím psychickým stavom, mali by ste čím skôr navštíviť profesionála. V prípade, že chcete zo sedení vyťažiť čo najviac, držte sa týchto bodov:

  1. Dôverujte svojmu terapeutovi – terapia je súkromná záležitosť.
  2. K terapii treba pristupovať ako k partnerstvu: prijímajte rady a, naopak, oponujte, ak s niečím nesúhlasíte.
  3. Buďte úprimní. Úspech liečby závisí od ochoty zdieľať vaše myšlienky, pocity a skúsenosti a zvážiť nové nápady a spôsoby, ako k veciam pristupovať.
  4. Je nutné dodržiavať liečebný plán.
  5. Neočakávajte okamžité výsledky. Riešenie emocionálnych otázok môže byť bolestivé a väčšinou vyžaduje náročnú prácu.

Ak vám psychoterapia nepomáha, treba sa s vašimi obavami zveriť terapeutovi. Je veľmi dôležité nájsť príčinu, prečo liečba nezaberá. 

Redakcia portálu Lekár.sk
Duševné zdravie
psychické problémypsychika