10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Posttraumatická stresová porucha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Posttraumatická stresová porucha (anglická skratka PTSD) je duševná porucha vznikajúca u ľudí, ktorí prežili nebezpečné, strašidelné či šokujúce udalosti. Prejavmi bývajú opakujúce sa živé spomienky, nočné mory a významná úzkosť. Mnohí ľudia, u ktorých sa vyvinie PTSD, nie sú schopní fungovať v reálnom svete. Prejavy ochorenia im narúšajú normálny priebeh každodenného života. Vyhľadanie lekárskej pomoci a podstúpenie liečby môže výrazne zmierniť prejavy ochorenia. To uľahčí zvládanie bežných činností a zaradenie sa do každodenného života.

Vznik a príčiny

Dodnes nie je presne známe, prečo u niektorých ľudí vznikne PTSD a u iných nie. Avšak vie sa, že ochorenie býva odštartované prežitím traumatických udalostí. Často ide o situácie nebezpečné, ohrozujúce život alebo súvisiace so sexuálnym zneužitím. Vedci predpokladajú súhru faktorov, ako je stresujúca udalosť, dedičnosť a povaha človeka. K vzniku tiež prispievajú zmeny hormonálnych a chemických látok v mozgu.

K rizikovým faktorom vzniku posttraumatickej stresovej poruchy patrí najmä prežitá traumatická udalosť, rodinný výskyt duševných ochorení, užívanie návykových látok a iné psychické problémy.

Príznaky

Príznaky PTSD vznikajú najčastejšie do 1 mesiaca od spúšťajúcej udalosti, ale niekedy to môžu byť dokonca roky. Prejavy spôsobujú problémy so zaradením sa do spoločenského či pracovného života. Môžeme ich rozdeliť do troch hlavných skupín:

Dotieravé spomienky

Ľudia s PTSD často trpia opakujúcimi sa nechcenými spomienkami na traumatickú udalosť. Objavuje sa tiež opätovné prežívanie deja, akoby sa znovu dial (takzvané flashbacky) a nočné mory. Prítomná býva výrazná úzkosť v situáciách, ktoré traumu pripomínajú.

Vyhýbavé myšlienky a správanie

Prejavujú sa snahou vyhnúť sa spomienkam či hovoreniu o spúšťacej udalosti. Súčasťou môže byť tiež zámerné vyhýbanie sa miestam, osobám a činnostiam, ktoré ju pripomínajú.

Zmeny v nálade, myslení a správaní

Ľudia s PTSD často trpia negatívnym zmýšľaním o sebe a svete. Snažia sa izolovať od blízkych a vzťahov. O činnosti, ktoré ich predtým tešili, nemajú záujem. Niekedy môžu pred nepríjemnými prejavmi unikať užívaním návykových látok.

V niektorých prípadoch sa môžu prejaviť aj samovražedné myšlienky a pokusy, problémy so závislosťou či poruchy príjmu potravy. Zvýšený je aj výskyt depresií.

Diagnostika

V prípade výskytu uvedených príznakov odborníci odporúčajú vyhľadanie lekárskej pomoci. Dôležité je najmä psychologické vyšetrenie u psychiatra či psychológa. Jedine tí dokážu na základe vyšetrení stanoviť správnu diagnózu a následne aj liečbu poruchy.

Liečba

Liečba je zameraná na zmiernenie príznakov PTSD a znovunadobudnutie kontroly nad životom. Dôležitým výsledkom liečby je zaradenie sa do bežného života. Základom liečby je psychoterapia. Tá je zameraná na rozhovor s odborníkom, ktorý pomáha stanoviť príčinu choroby a zmierniť jej prejavy. Okrem toho môže lekár zvážiť naordinovanie liekov, ktoré pomôžu zvládať depresiu, úzkosť a poruchy spánku sprevádzajúce PTSD.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
apatiadepresiamozognáladovosťnechutenstvopocit panikyporucha spánkuúzkosť