S bolesťou a pálením nôh sa diabetici stretávajú pomerne často. Sú bolesti príznakom progresu ochorenia vedúcim k diabetickej nohe?
V nasledujúcom článku sa dozviete:
S bolesťou a pálením nôh sa diabetici stretávajú pomerne často. Sú bolesti príznakom progresu ochorenia vedúcim k diabetickej nohe?
Cukrovka je komplexným ochorením, ktoré má vplyv na rôzne časti tela. Jednou z častých komplikácií je bolesť nôh, ktorá môže mať značný vplyv na kvalitu života pacientov.
V súčasnosti sú známe dve pridružené ochorenia cukrovky, ktoré spôsobujú bolesti dolných končatín, pocity pálenia či stratu citlivosti, a to:
Diabetická neuropatia sa vyskytuje v rôznej miere až u 50 % všetkých diabetikov a je charakteristická svojím pomalým a nenápadným rozvojom.
Je spôsobená neliečenou cukrovkou, ktorá vedie k poškodeniu nervov v dolných končatinách. V dôsledku diabetickej neuropatie pacienti strácajú citlivosti na chlad, teplotu či bolestivé podnety.
Pacienti pri diabetickej neuropatii pociťujú najmä mravenčenie končatín, pálenie nôh, pichavé bolesti v oblasti chodidiel a stratu citlivosti na teplotné zmeny a vnemy bolesti.
Aj o starostlivosti o nohy sa môžu pacienti poradiť na Linke pre zdravie, ktorú prevádzkuje zdravotná poisťovňa Dôvera.
Periférne cievne ochorenie je spôsobené zúžením alebo čiastočným či úplným uzáverom ciev v nohách. Poškodenie ciev je aj v tomto prípade spôsobené dlhodobou zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Zmeny si však pri tomto ochorení dokážeme všimnúť už aj voľným okom.
Príznaky periférneho cievneho ochorenia môžu byť veľmi nenápadné, no niekedy viditeľné aj na pohľad. Prejaviť sa môžu ako zmeny zafarbenia nôh, pichľavá bolesť pri chôdzi, ktorá sa vytratí až v pokoji, pálenie nôh či studené nohy.
Hlavnou príčinou bolestí nôh spôsobenými diabetickou neuropatiou a PCO je dlhodobo zvýšená hladina glukózy v krvi, ktorá spôsobuje porušenie nervov dolných končatín. Vysoká hladina glukózy v krvi vedie aj k upchatiu alebo čiastočnému uzáveru ciev v dolných končatinách.
Rizikové faktory bolestivých ochorení nôh sú:
Periférne cievne ochorenie spolu s diabetickou neuropatiou môžu byť veľmi nebezpečné. Viesť totiž môžu až k závažnému syndrómu diabetickej nohy.
Hlavnými príznakmi sú pri tomto ochorení tvorba otvorených rán. Medzi časté komplikácie patria tvorba vredov – hlbokých alebo povrchových, ktoré vedú až k odumieraniu časti tkaniva (gangréne). V najhoršom prípade môže lekár odporučiť amputáciu končatiny.
Na nohe sa zvyčajne môžu tvoriť malé rany, ktoré môžu postupne začať mokvať a stávajú sa vstupnou bránou pre šírenie infekcie. Liečba je v tomto prípade náročná a vyžaduje si dôkladnú starostlivosť o rany.
Ak sa ranu nedarí mať pod kontrolou, dochádza k ničeniu tkanív a hrozí otrava krvi. V tomto štádiu je už potrebné pristúpiť k amputácií časti končatiny. Súbor všetkých týchto príznakov je označovaný ako syndróm diabetickej nohy.
Liečba bolestí nôh pri diabete závisí od stavu, v ktorom pacient prichádza k lekárovi. Môže byť sprevádzaná chirurgickým zákrokom, antibiotickou liečbou alebo súborom preventívnych opatrení. U pacientov s rizikom vzniku tohto ochorenia sú potrebné pravidelné kontroly u ošetrujúcich lekárov.
Pacienti, ktorí majú diagnostikované aj periférne cievne ochorenie, ktoré spôsobuje nehojenie rán, je možnosťou vykonanie angioplastiky alebo periférneho by-passu.
Pri akútnych stavoch liečba zahŕňa:
Zahŕňa súbor preventívnych opatrení, ako sú: pravidelné meranie hladiny glukózy v krvi, pozorovanie zmien zafarbenia končatín, správna hygiena, nosenie správnej obuvi, prestať fajčiť.
Odborníci v rámci prevencie odporúčajú konzumovať vyváženú stravu. Zamerať by ste sa mali najmä na dostatočný príjem vitamínov skupiny B a horčíka.
Viaceré štúdie potvrdili účinnosť kombinácie vitamínov B1 , B6 a B12 pre zníženie bolesti končatín pri diabete.
Zvýšenou konzumáciou potravín s vysokým obsahom horčíka je možné docieliť zlepšenie stavu a čiastočne aj predísť stavu diabetickej neuropatie.
Základnou prevenciou starostlivosti o nohy je:
Pacient, ktorý má diagnostikovanú cukrovku, by si mal všímať:
Ak spozorujete náhle zmeny zdravotného stavu, je potrebné navštíviť lekára.
Ten následne zhodnotí podľa vyšetrenia, či ide o pridružené ochorenie cukrovky alebo je tento stav len dočasný.
Pokiaľ trpíte bolesťami nôh a súčasne náhlymi zmenami zdravotného stavu, ako sú napríklad:
Je potrebné navštíviť svojho ošetrujúceho lekára, ktorý podľa výsledkov diagnostických testov vylúči alebo potvrdí, že trpíte diabetom I. alebo II. typu.
Diagnostika cukrovky zahŕňa:
Pri písaní článku boli použité nasledovné zdroje:
SDIA: Diagnostika a liečba cukrovky