12.11.2020 • 9 minút na prečítanie

Diabetes: Viete aké komplikácie môže so sebou priniesť?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pokiaľ je cukrovka, alebo diabetes, pod kontrolou a správne liečená dá sa s ňou žiť, ba dokonca účinne predchádzať možným zdravotným rizikám. Ak však máte cukrovku, ale nemáte správny životný štýl a nedodržiavate odporúčanú liečbu, majte sa na pozore. Vedeli ste, že cukrovka môže so sebou priniesť až život ohrozujúce komplikácie?

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • aký je rozdiel medzi akútnymi a chronickými komplikáciami,
  • ako sa dané komplikácie liečia,
  • ako poškodzuje cukrovka oči a obličky,
  • aký má cukrovka vplyv na srdcovocievne choroby,
  • prečo ľudia v pokročilom štádiu cukrovky často necítia bolesť,
  • ako vyzerá diabetická noha a ako sa jej dá predísť,
  • či sa dá cukrovka natrvalo vyliečiť.

Diabetes, je závažný stav, pri ktorom dochádza k zvýšeniu hladiny cukru v krvi nad fyziologické hodnoty. Cukrovka sa objaví, keď telo nedokáže vytvoriť alebo efektívne využiť svoj vlastný inzulín, hormón produkovaný špeciálnymi bunkami pankreasu. Tento inzulín slúži ako akýsi kľúč, ktorý otvára bunky aby do nich mohol vstúpiť cukor, glukóza, a tým dodať bunke potrebnú energiu na fungovanie. Pokiaľ telu inzulín chýba, glukóza do buniek nemôže vstúpiť, a preto sa hromadí v krvi.

Viac užitočných informácii o cukrovke sa dozviete v našom článku: Cukrovka nebolí.

Komplikácie, ktoré so sebou môže cukrovka priniesť delíme na:

  • Akútne – Vznikajú  v priebehu niekoľkých hodín až dní, ako výsledok závažnej inzulínovej nedostatočnosti. Základnou príčinou týchto komplikácii je náhly vzostup cukru v krvi čo vedie k hyperglykémii.  Hyperglykémia, vysoká hladina glukózy v krvi, môže následne spôsobiť buď diabetickú ketoacidózu (DKA), hlavne u pacientov s diabetom typu 1, alebo hyperglykemický hyperosmolárny syndróm (HHS), predovšetkým u pacientov s diabetom typu 2. Akútne komplikácie sú veľmi vážne a vyžadujú si okamžitú lekársku starostlivosť.
  • Chronické – Chronické komplikácie sa vyvíjajú dlhodobo, v priebehu rokov až desaťročí. Pokiaľ máme v tele roky zvýšenú hladinu glukózy, nad zdravé hodnoty, zaťažuje sa tým organizmus a môže sa to podpísať na mnohých telesných orgánoch, ktoré sa nenapraviteľne poškodia. Medzi orgány, ktoré trpia hyperglykémiou najviac patria oči, obličky, srdce, mozog, koža a cievy.
Komplikácie pri cukrovke
ZDROJ:solar22/Shutterstock.com

 

Akútne komplikácie

Diabetická ketoacidóza

Diabetická ketoacidóza (DKA) je vážny stav, ktorý môže viesť k diabetickej kóme, alebo dokonca k smrti. Keď sa bunkám nedostáva glukóza potrebná pre energiu, telo začne spaľovať tuky, čím dochádza k produkcii ketónov. Ketóny sú chemické zlúčeniny, ktoré si telo, na vykompenzovanie potrebnej energie, vytvára pri odbúravaní tukov. Ketóny sa hromadia v krvi a robia ju kyslejšou. Vysoká hladina ketónov môže nakoniec telo otráviť. Ketoacidóza býva obvykle spojená s diabetom typu 1. Pacienti s diabetom typu 2 majú riziko ketoacidózy nižšie, avšak vyskytnúť sa môže aj u nich.

Prejavy ketoacidózy

Príznaky diabetickej ketoacidózy sa často vyvíjajú rýchlo, obvykle do 24 hodín. Hyperglykémia spojená s diabetickou ketoacidózou, vedie k nadmernému vylučovaniu moču, nízkemu krvnému tlaku a k zrýchlenej činnosti srdca. Uvoľnenie veľkého množstva ketokyselín dodáva pacientovi acetónový zápach. Pacienti môžu pociťovať extrémny smäd, intenzívne bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie.

Hyperglikemický hyperosmolárny syndróm

Diabetický hyperglykemický hyperosmolárny syndróm (HHS) býva komplikáciu najmä u pacientov s diabetom 2. typu. Zahŕňa extrémne vysokú hladinu glukózy v krvi, ale na rozdiel od ketoacidózy, nedochádza k takej významnej tvorbe ketónov. Obličky sa snažia znížiť vysokú hladinu glukózy v krvi tým, že sa ju snažia vylúčiť močom. Takýmto spôsobom stráca telo veľa vody, čo zapríčiňuje aj to, že krv je „hustejšiaa koncentrovanejšia ako zvyčajne. Stav pri ktorom je v krvi vysoká koncentrácia solí, glukózy a ďalších látok sa nazýva hyperosmolarita. Hyperosmolarita následne odčerpáva vodu aj z ďalších tkanív a orgánov v tele, vrátane mozgu.

Prejavy hyperglykemického hyperosmolárneho sndrómu

Pacienti s hyperglikemickým hyperosmolárnym syndrómom majú vysokú hladinu cukru v krvi, bývajú zmätení, majú halucinácie, suchoty, pociťujú smäd, môžu mať rozmazané videnie a nadmerne močia.

Aká je liečba akútnych diabetických komplikácií?

Pacienti u ktorých sa objavia akútne diabetické komplikácie si vyžadujú okamžitú hospitalizáciu. Účinnou liečbou na tieto stavy je intravenózne podávanie fyziologického roztoku, a inzulínu.

 

Chronické komplikácie

Retinopatia, ochorenie očí

Diabetická retinopatia je všeobecný pojem, ktorý popisuje akékoľvek problémy sietnice spôsobené cukrovkou. Vysoká hladina cukru v krvi časom vedie k upchatiu malých ciev, ktoré vyživujú sietnicu, retinu, a prerušia jej zásobovanie krvou.

  • Neproliferatívna retinopatia

V skorších štádiách sa malé krvné cievy na sietnici zväčšujú, steny ciev sa oslabujú, a vytvárajú malé vydutiny. To môže viesť k opuchu a krvácaniu, čo skresľuje videnie. Neproliferatívna retinopatia sa môže vyvíjať v troch fázach, mierna, stredná a ťažká, pretože sa upcháva čoraz viac krvných ciev.

  • Proliferatívna retinopatia

U niektorých ľudí retinopatia progreduje po niekoľkých rokoch do vážnejšej formy nazývanej proliferatívna retinopatia. V tejto forme sú krvné cievy tak poškodené, že sa uzatvárajú čo spôsobí pribúdanie nových, abnormálnych ciev v sietnici. Tieto nové cievy sú slabé a krvácajú do sklovca, čírej rôsolovitej tekutiny, ktorá vyplňuje stred oka.

Retinopatia
ZDROJ:Slave SPB/Shutterstock.com

Retinopatia sa spočiatku nemusí prejaviť vôbec, alebo iba miernymi poruchami videnia, no pokiaľ sa dlhodobo nelieči môže spôsobiť šedý zákal, zelený zákal až nakoniec slepotu. Vyskytnúť sa môže bez ohľadu na typ cukrovky alebo bez ohľadu na vek. Čím dlhšie máte cukrovku a čím menej máte cukor v krvi pod kontrolou, tým je väčšie riziko, že sa u vás táto očná komplikácia objaví.

Viac sa dočítate v našom článku: Diabetická retinopatia.

Dôležitá je prevencia

Najlepšie je pravidelne navštevovať očného lekára, ktorý môže včas odhaliť a liečiť zmeny na sietnici. Očné vyšetrenia môžu výrazne znížiť riziko vzniku diabetickej  retinopatie, avšak úplne ju nevylučujú. Ďalej je dôležité udržiavať si optimálnu hladinu glukózy v krvi, cholesterolu  a tiež mať dobrý krvný tlak.

Nefropatia, ochorenie obličiek

V obličkách sa nachádzajú milióny drobných krvných ciev s otvormi, ktoré fungujú ako filtre. Keď krv prúdi týmito cievami, cez otvory sa pretlačia malé odpadové látky a stávajú sa súčasťou moču. Komponenty krvi, pre telo potrebné, ako napríklad bielkoviny a červené krvinky, sú príliš veľké na to, aby prešli otvormi vo filtri, tak ostanú v krvi. Glukóza je tiež významná pre organizmus, a preto si ju obličky spätne resorbujú. Za normálnych okolností by sa v moči nachádzať nemala.

Avšak vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje, že obličky filtrujú príliš veľa krvi, sú preťažené, a filtre sa začnú poškodzovať . Po niekoľkých rokoch začnú „pretekať “a prepúšťajú do moču aj potrebné bielkoviny. Malé množstvo bielkovín v moči sa nazýva mikroalbuminúria.  Ak vám doktor zistí poruchu obličiek včas, ešte počas mikroalbumínie, nasadí vhodnú liečbu, ktorá môže predísť zhoršeniu poškodenia obličiek. Pokiaľ sa však ochorenie zachytí neskôr, počas makroalbumínie, keď je v moči percento bielkovín výrazne vyššie, môže dôjsť až k zlyhaniu obličiek. Takíto pacienti sa stávajú vhodní adepti na transplantáciu obličky. Pokiaľ nepodstúpia transplantáciu, musia chodiť na dialýzu, ktorá nahrádza funkciu obličiek a čistí krv od odpadových látok.

Ochorenie obličiek pri cukrovke
ZDROJ:Tefi/Shutterstock.com

Príznaky diabetickej nefropartie

Pri nefropatii je ťažko sledovať konkrétne príznaky, pretože pri zlyhávaní, obličky tvrdo pracujú až do poslednej chvíle aby vykompenzovali zlyhávajúce kapiláry. Niektorí pacienti však môžu spozorovať hromadenie tekutín, nespavosť, nechuť do jedla, žalúdočnú nevoľnosť a problémy so sústredením. Je nevyhnutné pravidelne navštevovať lekára, ktorý vám bude kontrolovať krvný tlak, bielkoviny v moči, glukózu a odpadové látky v krvi, a iné komplikácie, ktoré so sebou cukrovka prináša.

Vysoký krvný tlak

Cukrovka a srdcové choroby idú často ruka v ruke. U ľudí s cukrovkou je dvakrát pravdepodobnejšie, že budú mať problémy so srdcom alebo mŕtvicu, ako u ľudí, ktorí cukrovku nemajú, a to aj v mladšom veku. Dobrou správou však je, že zdravými návykmi v životnom štýle môžete znížiť riziko srdcovocievnych chorôb. Tieto návyky vám tiež pomôžu lepšie zvládať cukrovku.

Keď sa zvýši hladina glukózy v krvi, náš organizmus sa pokúša použiť rôzne prostriedky na zníženie koncentrácie späť na normálnu hladinu. Jedným zo spôsobov, je zadržiavanie väčšieho množstva tekutiny v cievach. Táto nadbytočná tekutina spôsobuje zvýšenie tlaku. Zvýšený krvný tlak zase vedie k celkovému oslabeniu obehového systému, čo môže nakoniec viesť  až k prasknutiu ciev, napr. cievna mozgová príhoda, alebo k rozvoju chronických problémov s prietokom krvi v končatinách a iných periférnych častiach tela. Pri cukrovke 2. typu, vysoké hladiny inzulínu spôsobujú vývoj aterosklerotických plátov v stenách ciev, čo vedie k ďalšiemu riziku hypertenzie, mozgovej príhody a srdcového infarktu.

Ako sa dá predchádzať vysokému krvnému tlaku?

  • jedzte celozrnné pečivo a obilniny,
  • na dochutenie jedál vyskúšajte namiesto soli bylinky a korenie,
  • prijímajte potraviny s nízkym obsahom sodíka, a vysokým obsahom draslíka ako napríklad zelenina a ovocie,
  • nezabudnite každý deň na fyzickú aktivitu,
  • pokiaľ fajčíte, snažte sa obmedziť cigarety na minimum,
  • obmedzte množstvo alkoholu a kofeínu,
  • vyhnite sa stresovým situáciám a nájdite si čas na relax a odpočinok,
  • monitorujte si pravidelne krvný tlak a v prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.
Vysoký krvný tlak
ZDROJ:Chompoo Suriyo/Shutterstock.com

Neuropatia, poškodenie nervov

Nadbytočný cukor v krvi poškodzuje steny drobných ciev, ktoré vyživujú nervy. Neuropatia v konečnom štádiu vedie k úplnej necitlivosti. Môže to byť veľmi nebezpečné ak pacient dostane napríklad infarkt a nebude cítiť jeho varovné príznaky, ako napríklad bolesť na hrudi, čo ho môže stáť život. Podľa toho, ktoré nervy sú zasiahnuté rozlišujeme periférnu, alebo  autonómnu neuropatiu.

  • Periférna neuropatia

Je najbežnejším typom neuropatie, ktorá postihuje periférne nervy v rukách a nohách. Spravidla začína na prstoch na nohách a postupuje vyššie. Má tendenciu vzniknúť na oboch nohách naraz. Pri periférnej neuropatii sa pacienti zvyknú sťažovať na brnenie v končatinách, bolesti, slabosť, pocit pálenia alebo chladu a stratu citlivosti.

  • Autonómna neuropatia

Ovplyvňuje nervy vnútorných orgánov, ktoré riadia napríklad močový mechúr, tráviaci trakt, pohlavné orgány, srdce a oči. Ochrnutie močového mechúra je častým príznakom tohto typu neuropatie. Nervy močového mechúra už nereagujú na tlak, ktorý vzniká keď sa močový mechúr plní močom. Výsledkom je, že moč zostáva v močovom mechúre, čo vedie k infekciám močových ciest. Autonómna neuropatia môže napríklad spôsobiť aj erektilnú dysfunkciu, keď poškodí  nervy riadiace erekciu. Sexuálna túžba však zvyčajne neklesá. Pokiaľ sú poškodené nervy inervujúce črevá a žalúdok môže sa vyskytnúť hnačka, zápcha, zvracanie alebo nadúvanie.

Diabetická noha

Problémy s chodidlami sa najčastejšie vyskytujú pri už vyššie spomínanej neuropatii. To môže spôsobiť mravčenie, bolesť alebo stratu citu v chodidle, takže si ho môžete poraniť a ani o tom nevedieť. Problémy môže spôsobiť aj slabý prietok krvi alebo zmeny tvaru vašich chodidiel alebo prstov na nohách.

  • Kožné zmeny

Cukrovka môže spôsobiť zmeny na pokožke nohy. Niekedy môže byť noha príliš suchá a koža sa môže odlupovať a praskať. Problém je v tom, že nervy, ktoré riadia hydratáciu, nie sú vyživené a nepracujú. Predchádzať sa tomu dá napríklad tak, že po kúpaní použijete pemzu a nohy si namastíte tenkou vrstvou vazelíny alebo iným mastným krémom. Nedávajte si  ho však medzi prsty. Nadbytočná vlhkosť môže totižto viesť k infekcii.

  • Pľuzgiere

Pľuzgiere sa vyskytujú častejšie na nohách ľudí s cukrovkou. Tvoria sa kvôli vysokému tlaku, ktorý sa pri chôdzi kladie na chodidlá. Pokiaľ nie sú pľuzgiere lekársky ošetrené, zhrubnú a časom sa z nich vytvoria otvorené vredy. Nepokúšajte sa ich zbaviť svojpomocne, či už mechanicky alebo chemicky, nakoľko si môžete spôsobiť infekciu alebo si môžete pokožku spáliť. Obráťte sa preto na svojho lekára. Pomôcť môže nosenie špeciálnej obuvi alebo ak si dáte mäkké vložky do topánok.

  • Vredy

Vredy sa vyskytujú najčastejšie na spodnej časti chodidla. Pokiaľ sa vyskytnú  po stranách chodidla, sú zvyčajne dôsledkom zle priliehajúcich topánok. Ak takýto vred máte, je dobré aby ste na postihnutú nohu, a teda na vred nenašľapovali, nakoľko takýto tlak by mohol viesť k jeho prehĺbeniu až po kosť. Dôležitá je tiež kontrola glykémie, pretože vysoká hladina cukru v krvi sťažuje boj proti infekcii. Pamätajte, že aj keď máte vred, ktorý je len v počiatočnom štádiu a ešte nebolí, váš lekár by mal o ňom hneď vedieť. Zanedbanie vredov môže mať za následok infekcie, ktoré následne vedú až k amputácii končatiny.

Diabetická noha
ZDROJ:BlueRingMedia/Shutterstock.com

Ako sa dá diabetickej nohe predísť?

  • kontrolujte si hladinu glukózy v krvi,
  • cvičte cviky na zlepšenie cirkulácie v končatinách,
  • kontrolujte si chodidlá každý deň, ak necítite bolesť nemusíte si všimnúť vznikajúci vred,
  • pokiaľ si nevidíte na chodidlá použite zrkadlo,
  • noste špeciálnu obuv alebo vložky,
  • pokiaľ fajčíte, snažte sa prestať. Mnoho ľudí s cukrovkou, ktorí potrebujú amputáciu, sú práve fajčiari.

Inzulínová pumpa zvyšuje kvalitu života diabetikom

Inzulínová pumpa je malé zariadenie veľkosti mobilného telefónu, ktoré dodáva inzulín podkožne cez tenkú hadičku. Pumpa uvoľňuje inzulín takmer takým spôsobom, ako to prirodzene robí pankreas. Rovnomerne uvoľňovaný inzulín cez deň a v noci sa nazýva bazálny inzulín, a každá dávka, ktorá sa uvoľní počas jedla sa nazýva bolus. Bolus slúži na zvládnutie zvyšovania hladiny cukru v krvi z potravy, ktorú konzumujete. Pumpu si naprogramujete na bazálne aj bolusové dávky. Ak jete viac ako zvyčajne, môžete si naprogramovať väčší bolus, ktorý pokryje sacharidy v jedle.

Vyliečiteľná cukrovka?

Áno, čítate správne. Donedávna neexistoval žiadny trvalý liek na liečbu cukrovky. Výskumy však ukazujú, že cukrovka sa dá natrvalo vyliečiť pomocou niektorých chirurgických zákrokov žalúdka. To, aký typ chirurgického zákroku je pre vás vhodný, závisí najmä od vašej hmotnosti a zdravotných problémov.

  • Bypas žalúdka

Druh chirurgického zákroku na zníženie hmotnosti, ktorý zmenší veľkosť vášho žalúdka na „malé vrecko “. Chirurg potom pripevní túto zmenšenú časť žalúdka na tenké črevo tak, že obíde zvyšok žalúdka a hornú časť tenkého čreva. Znižuje sa tým príjem potravy a množstvo tukov a kalórií, ktoré sa vstrebávajú. Až 60% ľudí po tejto operácii nevykazuje žiadne príznaky cukrovky a ľudia zvyčajne schudnú 60% až 70% svojej nadváhy.

  • Tubulizácia žalúdka

Zákrok, pri ktorom sa zmenší objem žalúdka o 75 až 85%. Žalúdok sa prereže po celej dĺžke tak, aby ostávajúci, funkčný žalúdok vytvoril len trubicu, alebo rukáv. Zvyšný žalúdok je úzky a poskytuje oveľa menší rezervoár potravy. Táto operácia zvyšuje sekréciu hormónu GLP-1, ktorý stimuluje beta bunky pankreasu a zvyšuje sekréciu inzulínu. Až viac ako 80% ľudí po operácii nejaví známky cukrovky a ľudia zvyčajne schudnú 50% zo svojej nadbytočnej hmotnosti.

Spomínané chirurgické zákroky žalúdka sa týkajú cukrovky typu 2. Pri cukrovke typu 1 je potenciálnou liečbou transplantácia pankreasu. Úspešná transplantácia pankreasu vylúči potrebu injekcií inzulínu a zníži alebo vylúči obmedzenia stravovania. Transplantácia pankreasu môže tiež pomôcť zvládnuť poškodenie ďalších orgánov vrátane obličiek, ktoré môže vyplynúť z cukrovky 1. typu.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Diabetic hyperglycemic hyperosmolar syndrome

Put the Brakes on Diabetes Complications

Complications of diabetes

Complications caused by diabetes

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
cukrovkadiabetická retinopatiaoči