30.04.2020 • 5 minút na prečítanie

Diabetes a COVID-19

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pre diabetikov predstavuje ochorenie COVID-19 dvojitú výzvu. Cukrovka zvyšuje riziko závažnosti priebehu ochorenia s častými komplikáciami. Navyše, ochorenie COVID-19 sťažujú výkyvy glykémie a s tým spojená komplikovaná kontrola. Z článku sa dozviete odporúčania pre diabetikov s príznakmi ochorenia COVID-19. 

Veľká väčšina ľudí s ochorením COVID-19 (Coronavirus Disease 2019) má len mierne príznaky a z choroby sa úplne zotavia. Avšak ľudia s cukrovkou a/alebo inými dlhodobými ochoreniami, ako je vysoký krvný tlak, srdcové a pľúcne choroby, či rakovina, majú častejšie závažné príznaky a veľa z nich musí byť hospitalizovaných. Aktuálne štatistiky naznačujú, že príznaky COVID-19 sú v 81% prípadov stredné,  v 14% vážne a v 5% kritické so život-ohrozujúcimi komplikáciami. Riziko vážnejšieho priebehu ochorenia spojeného s komplikáciami narastá v prípade ľudí nad 70 rokov, najmä tých, ktorí trpia jedným zo spomínaných ochorením. 

Cukrovka ako rizikový faktor 

Pacienti s diabetom môžu byť viac ohrození rizikom nákazy koronavírusom. Je dokázané, že ľudia s vyššími hodnotami cukru v krvi sú náchylnejší na infekcie vrátane chrípky a súvisiacich komplikácií ako ľudia s normálnou hladinou glykémie. Je to spôsobené tým, že vysoká hladina cukru v krvi bráni správnemu fungovaniu bielych krviniek, a tak pacienti s cukrovkou majú zhoršenú imunitnú reakciu na vírusové infekcie ako aj infekcie vôbec.  

Ako COVID-19 ovplyvňuje diabetes 

Každá ochorenie či infekcia, vrátane ochorenia COVID-19, môže zvýšiť hladinu cukru v krvi. Keď ľudské telo bojuje s vírusom či infekciou, do krvného obehu je uvoľnené väčšie množstvo cukru na zabezpečenie energie. Deje sa to aj v prípade, keď neprijímame potravu alebo jeme menej. V prípade zdravého človeka tento obranný mechanizmus nepredstavuje žiaden problém. Jeho telo vyprodukuje viac inzulínu, aby zvýšené množstvo cukru v krvnom obehu zvládlo. V prípade pacienta s cukrovkou sa to však neudeje. Imunitný systém pracuje na plné obrátky v boji s vírusom, to však sťažuje kontrolu hladiny cukru v krvi, ktorá je pre diabetikov kritická. Úroveň glykémie môže nebezpečne kolísať a dosahovať veľmi vysoké a nízke hodnoty. Hyperglykémia ako aj hypoglykémia predstavujú závažné komplikácie, ktoré je dôležité správne zvládať.  Ak sa navyše pridajú k ochoreniu COVID-19 (ako aj iným ochoreniam), celkovo zhoršujú jeho priebeh.  

Hyperglykémia môže spôsobiť diabetickú ketoacidózu (DKA), ktorá predstavuje život ohrozujúci stav. Ako komplikácia sa vyskytuje typicky u pacientov s diabetom typu 1. DKA predstavuje nadmerné tvorenie ketalátok v pečeni, pričom sa v krvnom obehu hromadia kyseliny – ketóny. Príznakmi sú typicky časté močenie, neustály pocit smädu, dýchavičnosť, nevoľnosť, únava a bolesti brucha. Pre diabetikov je preto kritické  kontrolovať hladinu ketónov v moči pomocou testovacích prúžkov.  

Veľkým rizikom pre pacientov s diabetom je dehydratácia, ktorá sprevádza hyperglykémiu a ketoacidózu. Preto je dôležité časté dopĺňanie tekutín, predovšetkým čistej vody.  

Prečítajte si tiež: Testovanie na COVID-19: druhy testov, ich výhody a nevýhody a kedy ich použiť, kde sa otestovať na Slovensku.

Lieky na reguláciu krvného tlaku a COVID-19 

Regulácia krvného tlaku je nevyhnutnou súčasťou liečby cukrovky. Okrem toho sa niektoré lieky na zníženie krvného tlaku často odporúčajú ľuďom trpiacimi cukrovkou, aby ich chránili pred komplikáciami s obličkami a srdcom, dokonca aj pri absencii vysokého krvného tlaku. V súčasnosti neexistuje potvrdená vedecká súvislosť medzi týmito liekmi na krvný tlak a rizikom infekcie COVID-19 alebo jej komplikáciami. Neprestávajte a nemeňte žiadne zo svojich liekov bez toho, aby ste diskutovali so svojim ošetrujúcim lekárom/zdravotníckym tímom, ktorý vás lieči. 

COVID-19 a lieky na diabetes obsahujúce SGLT2 inhibítory 

Diabetická ketoacidóza môže byť v prípade choroby či infekcie spôsobená užívaním liekov na cukrovku, ktoré obsahujú SGLT2 inhibítory (gliflozíny – dapagliflozín, kanagliflozín, empagliflozín).  SGLT2 inhibítory môžu tiež maskovať prejavy nákazy koronavírusom (u pacientov s diabetom typu 1). Tu je potrebné okamžite informovať svojho diabetológa, ktorý by mal po zvážení SGLT2 inhibítory vysadiť. 

Ako postupovať v prípade ochorenia COVID-19 u diabetika?

Je dôležité si uvedomiť, že pacienti s cukrovkou sú okrem respiračných príznakov COVID-19 vo zvýšenej miere ohrozený komplikáciami cukrovky pri manažmente hladiny cukru v krvi, ktoré vážne ohrozujú život (akútne hypo- a hyperglykemické stavy, vrátane ketoacidózy). Preto je nesmierne dôležité, aby si každý diabetik zabezpečil okrem zásoby potravín pre prípadnú karanténu navyše aj: 

  • dostatočné zásoby liekov/inzulínu
  • zvýšené zásoby monitorovacích súprav na meranie hladiny cukru v krvi ako aj ketónov v moči (testovacích prúžkov). 

Pacienti s diabetom, ktorí majú len mierne symptómy ochorenia COVID-19, by mali dodržiavať nasledovné odporúčania. Jedná sa o všeobecné odporúčania pre diabetikov v prípade choroby či infekcie

  • Je vhodné ihneď informovať svojho ošetrujúceho lekára/diabetológa a rešpektovať jeho odporúčania. 
  • Neprestávajte predpísanú liečbu inzulínom či liekmi.  
  • V prípade SGLT2 inhibítorov ako aj liekov na reguláciu krvného tlaku, konzultujte ich užívanie s vašim ošetrujúcim lekárom/diabetológom. 
  • Ak patríte do skupiny pacientov, ktorí si nekontrolujú hladinu glykémie doma, mali by ste si všímať všetky príznaky hyperglykémie, ktoré zahŕňajú časté močenie (najmä v noci), smäd, bolesti hlavy, únavu a letargiu.  
  • Ak máte diabetes typu 1, kontrolujte si hladinu cukru v krvi často, minimálne každé 4 hodiny, a to aj v noci. Pri hyperglykémii kontrolujte prítomnosť ketónov v moči.  
  • Dbajte na dostatočný príjem tekutín: 
    • Ak máte vysokú hladinu glukózy, prijímajte výhradne tekutiny bez obsahu sacharidov. 
    • Ak máte hladinu glukózy nízku, môžete príjem tekutín dopĺňať sladkými nápojmi. 
  • Ak nemôžete prijímať potravu alebo zvraciate, nahraďte jedlo nápojmi obsahujúcimi sacharidy. 

Nezabúdajte, že potrebujete jedlo, inzulín a tekutiny, aby ste sa vyhli dehydratácii a vážnym komplikáciám. Neprestávajte v inzulínovej terapii aj keď nedokážete prijímať potravu. 

Kontaktujte bezodkladne rýchlu zdravotnú pomoc: 

  • ak cítite, že chorobu a komplikácie spojené s cukrovkou nezvládate doma, t.j. nedokážete kontrolovať hladinu glykémie a ketónov, 
  • ak opakovanie zvraciate a neviete udržať v tele tekutiny, 
  • ak máte symptómy diabetickej ketoacidózy ako únava, malátnosť, bolesť tela, zvracanie a nevoľnosť, 
  • ak máte vážne ťažkosti s dýchaním. 

Čo v prípade hospitalizácie pacienta s diabetom na ochorenie COVID-19?

Ak máte diabetes a je nutná vaša hospitalizácia, či už z dôvodu ochorenia COVID-19 alebo inej choroby alebo úrazu, je dôležité, aby ste ihneď informovali personál, že trpíte ochorením diabetes a že potrebujete jesť a piť, aby ste predišli hypoglykémii. Rovnako je pre vás kritický manažment hladiny glykémie. Určite si nezabudnite vziať svoju testovaciu súpravu na meranie hladiny cukru v krvi, zásoby inzulínu, najmä ak používate inzulínovú pumpu. Nepredpokladajte, že každý, kto vás bude liečiť, bude vedieť, že máte diabetes. Preto je nevyhnutné túto skutočnosť opakovať. 

Podľa jednej z najnovších štúdií, ktorá bola publikovaná v Journal of Diabetes Science and Technology,  „diabetes predstavuje významný rizikový faktor úmrtí na ochorenie COVID-19“. „Táto štúdia tiež naznačuje, že pacienti s akútnou a nekontrolovanou hyperglykémiou – s alebo bez diagnózy cukrovky – zomierajú vo väčšej miere, ako to zdravotníci a zdravotnícke zariadenia pripúšťajú.“ „Preto je nevyhnutné, aby zdravotnícky personál venoval pozornosť aj hyperglykémii a snažil sa hladinu cukru dostať na normálnu úroveň. V prípade hospitalizovaných pacientov mimo jednotiek intenzívnej starostlivosti to je väčšinou podávanie inzulínu a neprerušovaná inzulínová terapia v prípade kriticky chorých pacientov.“ 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: 

Diabetes and COVID-19: Three Patient Cases 

COVID-19 and Diabetes: Patterns Emerge

Pay Attention to In-Hospital Glucose to Save Lives in COVID-19 

Updates: Coronavirus and diabetes
Glucose Control Key With COVID-19 in Diabetes, Say Experts

Older People with Diabetes – Why Fraility Imposes an Additional Challenge during the COVID-19 Pandemic 

COVID-19 and Diagetes Mellitus – A Bad Marriage 

COVID-19 Infection in People with Diabetes

PCDS factsheet: COVID-19 and diabetes

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
covid-19cukrovkadýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchu