12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Diabetická ketoacidóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

V prípade cukrovkárov mladších ako 20 rokov je diabetická ketoacidóza najčastejšou príčinou úmrtia (približne 5 percent) a patrí medzi časté prejavy diabetu mellitus 1. typu. V prípade diabetikov s nastavenou liečbou je dôsledkom režimovej chyby, hyperglykémie, infekcie alebo závažnejších ochorení srdca.

Vznik a príčiny

Diabetická ketoacidóza je vážna komplikácia cukrovky. Vyskytuje sa v prípadoch, keď telo produkuje vysoké hladiny ketónov, organických zlúčenín. Stav sa vyvíja v dôsledku poruchy produkcie inzulínu, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri prestupe krvného cukru (glukózy, hlavného zdroja energie pre svaly a iné tkanivá) do buniek. Bez dostatočného množstva inzulínu telo nemôže správne využívať cukor na výrobu energie a organizmus začne ako palivo rozkladať tukové tkanivo. Tento proces spôsobí zvýšenú tvorbu ketolátok v pečeni a nahromadenie kyselín – ketónov (acetoacetát a 3-hydroxybutyrát) v krvnom obehu, ktoré vedú k diabetickej ketoacidóze. Diabetická ketoacidóza sa vyvíja ako dôsledok inej choroby, prípadne infekcie, telo produkuje vyššie hladiny hormónov (adrenalín alebo kortizol). Tieto hormóny účinkujú proti inzulínu, to vedie k vzniku uvedeného stavu. Zápaly pľúc a infekcie močových ciest sú častou príčinou ketoacidózy. Ďalším spúšťačom je problém s inzulínovou terapiou, teda zle nastavená liečba, alebo režimová chyba. Ďalšie možné spúšťače diabetickej ketoacidózy sú: fyzická alebo emocionálna trauma, infarkt, intoxikácia alkoholom alebo drogami (najmä kokaínom), užívanie niektorých druhov liekov (kortikosteroidy, diuretiká).

Možné komplikácie diabetickej ketoacidózy zahŕňajú nízke hladiny cukru v krvi (hypoglykémia), draslíka (hypokalémia), opuch mozgu (edém mozgu). Diabetická ketoacidóza môže viesť k strate vedomia a nakoniec môže byť smrteľná.

Symptómy

Príznaky ketoacidózy sa často rozvíjajú rýchlo, niekedy do 24 hodín. Niektoré príznaky môžu byť prvou známkou začínajúceho diabetu. Patrí medzi ne nadmerný smäd, časté močenie, nevoľnosť a vracanie, bolesť brucha, slabosť alebo únava, dýchavičnosť, dych páchnuci po ovocí a zmätenosť.

Špecifickejšie príznaky diabetickej ketoacidózy možno zistiť pomocou domácich krvných a močových testovacích súprav. K týmto symptómom patrí vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémia) a vysoká hladina ketónov v moči. Je nutné čo najskôr kontaktovať lekára, ak človek vracia a netoleruje jedlo ani tekutinu, rovnako vtedy, keď hladina cukru v krvi je vyššia ako stanovuje norma a nereaguje na domácu liečbu alebo koncentrácia ketónov v moči dosahuje stredné alebo vysoké hodnoty.

Diagnostika

Pri podozrení na diabetickú ketoacidózu lekár vykoná fyzické vyšetrenie a krvné testy zamerané na stanovenie hladiny cukru v krvi, koncentráciu ketónov, stanovenie stupňa acidózy, množstva elektrolytov v krvi a rozbor moču. V niektorých prípadoch je indikované RTG vyšetrenie hrudníka a EKG vyšetrenie srdca.

Liečba

V prípade diabetickej ketoacidózy je pacient hospitalizovaný. Liečba zvyčajne zahŕňa podávanie tekutín intravenózne, prípadne štandardne, až do úplnej rehydratácie. Organizmu sa takto dodajú aj potrebné elektrolyty – minerály ako sodík, draslík a chlorid. Liečba inzulínom zvráti procesy, ktoré spôsobujú diabetickú ketoacidózu.

Prevencia

V prípade diagnostikovanej cukrovky je nevyhnutné dodržiavať nastavený režim a vyhýbať sa režimovým pochybeniam. Konzumácia zdravej stravy a primeraná fyzická aktivita by mali byť súčasťou dennej rutiny cukrovkára, rovnako ako pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi najmenej tri až štyrikrát denne, obzvlášť v prípade choroby, ale aj stresovej situácie. Podľa potreby je dôležité upraviť dávkovanie inzulínu. V prípade choroby a stresovej situácie je dôležité monitorovať ketóny v moči pomocou testovacej súpravy.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
apatiabolesť bruchačasté močeniecukrovkadehydratáciamozognevoľnostpankreasúnavavracanie